
Bálványosvár romjai, alatta a fürdőtelep
Fotó: Dénes László/Székely Kalendárium
A Bálványos elrománosítását célzó törvénytervezetet egyelőre nem tárgyalja a szenátus – tudtuk meg Fejér László Ödöntől, az RMDSZ Kovászna megyei szenátorától. Ez viszont korántsem jelenti azt, hogy a veszély végleg elmúlt volna.
2024. október 07., 17:302024. október 07., 17:30
2024. október 07., 19:102024. október 07., 19:10
Neagu Ionuț, az AUR (Románok Egyesüléséért Szövetség) Kovászna megyei szenátora törvénykezdeményezéssel akarja elérni, hogy Bálványos helynév a hivatalos iratokban ezentúl Bâlvăniș néven szerepeljen, mert számára idegesítő, hogy a románok is magyar formulát, a Balvanyost használják, ékezetek nélkül – számoltunk be erről korábban.
A sürgősségi eljárással kért törvénykezdeményezést október 4-én iktatták.

Bálványos(fürdő) nevét szeretné elrománosítani a törvény erejével Neagu Ionuț, az AUR Kovászna megyei szenátora. Azt szeretné elérni, hogy Bálványos a hivatalos iratokban ezentúl Bâlvăniș néven szerepeljen.
Fejér László Ödön hétfőn arról tájékoztatott, hogy
Ezt elvileg a hónap végéig kell megküldenie, és majd csak azt követően kerülhet sor a megvitatására.
Fejér László Ödön szenátor
Fotó: Kocsis Károly
Az RMDSZ Kovászna megyei szenátora felháborítónak tartja, hogy
Meggyőződése szerint a Bálványos névhez már csak azért sem szabad hozzányúlni, mert az mostanra országos brandet testesít meg, ráadásul nemcsak a környékbeli, az ország más részein élő románok is immáron évszázadok óta ezen a néven ismerik a Torjához tartozó fürdőhelyet.
Bálványosfürdő egy 1907-es képeslapon
Fotó: Székely Kalendárium-archív
– tette hozzá a háromszéki politikus.
A tervezet kapcsán felháborodásának adott hangot ugyanakkor Miklós Zoltán, háromszéki parlamenti képviselő is, aki Facebook-oldalán közzétett videójában úgy fogalmaz, hogy
Az RMDSZ nevében hozzátette, hogy megállítják a parlamentben ezt a sovén ámokfutást.
Hét ember sérült meg egy közlekedési balesetben szombaton késő este a Kolozs megyei Aranyosegerbegyen (Viișoara).
Beregszászon, Ungváron és Csíkszeredában vennék át legtöbben a szavazási levélcsomagjukat, a három külképviseleten több mint 27 ezren vennék át a levélszavazáshoz szükséges dokumentumokat – derül ki a Nemzeti Választási Iroda adataiból.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat vasárnap sárga jelzésű riasztást adott ki jelentős mennyiségű csapadék, a hegyekben pedig havazás miatt, amely hétfő reggelig az ország közel felét – Hargita és Kovászna megyét is – érinti.
A Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesületnek (KCSSKE) 36. alkalommal is sikerült megszervezni a Csoma-napokat Kovásznán. Az idei tematika a magyarság szimbólumai voltak.
Nem nehéz elrontani egy regény nagyvászonra adaptálását, Andy Weir zseniális sci-fijével viszont nem ez történt. A meglehetősen könyvhű filmváltozat 2026 eddigi legjobb blockbustere lett. Kritika.
Vasárnaptól Románia áttér a nyári időszámításra, hajnali 3 órakor 4 órára kell átállítani az óramutatókat. Ez nem befolyásolja a vasúti menetrendet.
Március 29-én vasárnap kezdődik a nyári időszámítás: az órákat hivatalosan hajnali háromkor négy órára állítják át, így március utolsó vasárnapja a maga 23 órájával az év legrövidebb napja lesz.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el szombaton az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 16 megye folyóvizeire, köztük Hargita és Kovászna megyeiekre is.
Folytatódik az üzemanyagárak emelkedése: szombaton újabb 15 banival drágult a gázolaj, így literenkénti ára már minden székelyföldi töltőállomáson meghaladja a 10 lejt, míg a prémium gázolaj ára már csak pár banira van a 11 lejes lélektani határtól.
Március 28-tól, szombattól adhatják le levélszavazatukat a magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgárok az április 12-i országgyűlési választásra – hívja fel a figyelmet Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár.
szóljon hozzá!