
Hónapok óta várja a döntést a szakszervezet, korábban meghatározatlan idejű japánsztrájkot is indítottak az egészségügyben a béremelések kiharcolásáért
Nem született még megoldás az egészségügyben dolgozók érdekeit képviselő Sanitas szakszervezet bérköveteléseire, noha az egészségügyben dolgozók béreit érintő elmaradt intézkedések beütemezésére a kormány képviselői által múlt év végén ajánlott 120 napos haladék már lejárt. Az érdekvédelmi tömörülés azt viszont elérte, hogy a vészhelyzet idején, átmeneti időre alkalmazott egészségügyi dolgozók versenyvizsgázhassanak állásaikra.
2022. április 30., 09:292022. április 30., 09:29
A Sanitas már múlt év óta követeli, hogy az egészségügyi minisztérium minden egészségügyben dolgozónak emelje meg a bérét, ne csak egyes alkalmazotti kategóriákra legyen ez érvényes. A béremelést egy korábbi, 2017-es törvény írja elő, amelynek a szakaszos végrehajtásáról döntöttek, ám a béremelés múlt évre eső része elmaradt, így januártól az utolsó két negyedrészes emelést kellett volna bevezesse a szaktárca.
Ezzel szemben csak a tavalyra előirányzott, azaz egy negyedrészes emelést hagytak jóvá januártól, és azt csak egyes alkalmazotti kategóriák esetében.
A szakszervezet ugyanakkor azt is kérte, hogy a bérpótlékokat ne a 2018-as fizetések alapján számolják ki – mint ahogyan az jelenleg zajlik –, hanem aktualizálják az értékeket a fizetések 2022-es értéke alapján. Ez a kérésük sem teljesült még. A kormány képviselői a Sanitas vezetőivel folytatott decemberi tárgyalásokon 120 napos haladékot ajánlottak, amely alatt beütemeznék az egészségügyben dolgozók béreit érintő elmaradt intézkedéseket.
Ez a határidő is lejárt már, de érdemi előrelépés nem történt még az érdekvédelmi tömörülés követelésit illetően – tudtuk meg Nyulas Emmától. A szakszervezet Hargita megyei vezetője elmondta, éppen emiatt két hete megbeszélést tartott a Sanitas országos vezetősége és a bérköveteléseket illető dokumentumokat benyújtották az egészségügyi, a pénzügyi, illetve a munkaügyi minisztériumba.
Akkor azt az ígéretet kapták, hogy „figyelembe veszik” a beadványt és konzultálnak róla, de jött a nyugati keresztény, majd az ortodox húsvét és a munkaszüneti napok, most pedig a május elsejére járó szabadnap, és emiatt valószínűleg még nem került napirendre a bérekkel kapcsolatos intézkedés. Abban bíznak, hogy a majális után megszületik a szakszervezet számára kedvező döntés.
– fogalmazott a szakszervezet megyei vezetője. Elismerte ugyanakkor, hogy kissé körülményes az említett intézkedések kidolgozása, ugyanis a kórházak két forrásból, az egészségügyi minisztériumtól, valamint az egészségbiztosítási pénztártól kapják a pénzt, illetve a szaktárca hozza meg a pénzügyi döntéseket, de az egészségbiztosítási pénztár kell pénzt hozzárendeljen ezekhez.
Nyulas Emma elmondta azt is, hogy
– jegyezte meg a szakszervezet képviselője. Az intézkedés az egészségügyi ellátás szempontjából is hasznos lehet, hiszen így a kórházak tartósan feltölthetik a megüresedett állásokat, azaz pótolhatják a személyzethiányt, alkalmazhatnak munkaerőt azokra az állásokra, amelyekre korábban nemigen akadt jelentkező.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!