
Hónapok óta várja a döntést a szakszervezet, korábban meghatározatlan idejű japánsztrájkot is indítottak az egészségügyben a béremelések kiharcolásáért
Nem született még megoldás az egészségügyben dolgozók érdekeit képviselő Sanitas szakszervezet bérköveteléseire, noha az egészségügyben dolgozók béreit érintő elmaradt intézkedések beütemezésére a kormány képviselői által múlt év végén ajánlott 120 napos haladék már lejárt. Az érdekvédelmi tömörülés azt viszont elérte, hogy a vészhelyzet idején, átmeneti időre alkalmazott egészségügyi dolgozók versenyvizsgázhassanak állásaikra.
2022. április 30., 09:292022. április 30., 09:29
A Sanitas már múlt év óta követeli, hogy az egészségügyi minisztérium minden egészségügyben dolgozónak emelje meg a bérét, ne csak egyes alkalmazotti kategóriákra legyen ez érvényes. A béremelést egy korábbi, 2017-es törvény írja elő, amelynek a szakaszos végrehajtásáról döntöttek, ám a béremelés múlt évre eső része elmaradt, így januártól az utolsó két negyedrészes emelést kellett volna bevezesse a szaktárca.
Ezzel szemben csak a tavalyra előirányzott, azaz egy negyedrészes emelést hagytak jóvá januártól, és azt csak egyes alkalmazotti kategóriák esetében.
A szakszervezet ugyanakkor azt is kérte, hogy a bérpótlékokat ne a 2018-as fizetések alapján számolják ki – mint ahogyan az jelenleg zajlik –, hanem aktualizálják az értékeket a fizetések 2022-es értéke alapján. Ez a kérésük sem teljesült még. A kormány képviselői a Sanitas vezetőivel folytatott decemberi tárgyalásokon 120 napos haladékot ajánlottak, amely alatt beütemeznék az egészségügyben dolgozók béreit érintő elmaradt intézkedéseket.
Ez a határidő is lejárt már, de érdemi előrelépés nem történt még az érdekvédelmi tömörülés követelésit illetően – tudtuk meg Nyulas Emmától. A szakszervezet Hargita megyei vezetője elmondta, éppen emiatt két hete megbeszélést tartott a Sanitas országos vezetősége és a bérköveteléseket illető dokumentumokat benyújtották az egészségügyi, a pénzügyi, illetve a munkaügyi minisztériumba.
Akkor azt az ígéretet kapták, hogy „figyelembe veszik” a beadványt és konzultálnak róla, de jött a nyugati keresztény, majd az ortodox húsvét és a munkaszüneti napok, most pedig a május elsejére járó szabadnap, és emiatt valószínűleg még nem került napirendre a bérekkel kapcsolatos intézkedés. Abban bíznak, hogy a majális után megszületik a szakszervezet számára kedvező döntés.
– fogalmazott a szakszervezet megyei vezetője. Elismerte ugyanakkor, hogy kissé körülményes az említett intézkedések kidolgozása, ugyanis a kórházak két forrásból, az egészségügyi minisztériumtól, valamint az egészségbiztosítási pénztártól kapják a pénzt, illetve a szaktárca hozza meg a pénzügyi döntéseket, de az egészségbiztosítási pénztár kell pénzt hozzárendeljen ezekhez.
Nyulas Emma elmondta azt is, hogy
– jegyezte meg a szakszervezet képviselője. Az intézkedés az egészségügyi ellátás szempontjából is hasznos lehet, hiszen így a kórházak tartósan feltölthetik a megüresedett állásokat, azaz pótolhatják a személyzethiányt, alkalmazhatnak munkaerőt azokra az állásokra, amelyekre korábban nemigen akadt jelentkező.
Csütörtök este megjelent a Hivatalos Közlönyben az alkotmánybíróság február 18-i határozatának indoklása, amelyben alkotmányosnak minősítette a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó új törvény tervezetét.
A Richter-skála szerint 4,5-ös erősségű földrengés történt csütörtökön 19 óra 21 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Ilie Bolojan csütörtökön kijelentette, hogy a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvényt a következő napokban kihirdeti az államfő, így Romániának esélye van megkapni a visszatartott uniós helyreállítási források nagy részét.
Újabb drónokat észleltek a román hadsereg radarjai Tulcea megye térségében az ukrán folyami kikötők elleni csütörtöki orosz légitámadás során, az egyik rövid időre megsértette Románia légterét – tájékoztatott a védelmi minisztérium.
Sorin Grindeanu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke tisztázta csütörtökön a G4mediának adott interjújában tett nyilatkozatait, hangsúlyozva, hogy félreértették.
Szigorították a marosvásárhelyi önkormányzati képviselők csütörtökön a tulajdonosi társulások adminisztrátorainak alkalmazását, remélve, hogy így ki tudják szűrni a törvényszegőket.
A drasztikus áremelkedések miatt a sepsiszentgyörgyi önkormányzat kénytelen volt felbontani a szerződéseket két utcafelújítási projektnél, illetve aktualizálni a költségbecslést. Ez azt jelenti, hogy új közbeszerzést kell kiírni a munkálatokra.
Bocsánatkérésre szólította fel Frunda Csenge marosvásárhelyi tanácsos Bungardean Emilian AUR-os önkormányzati képviselőt, aki azt állította, hogy ő nem tud románul. A felszólított tagadta ezt és azzal hárított: „mind testvérek vagyunk”.
Az alkotmánybíróság csütörtökön közzétette február 18-i határozatának indoklását, amelyben alkotmányosnak minősítette a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó új törvény tervezetét.
A Fejér Dávid és Miron Cristea utcák felújításához fogadtak el új dokumentációt, megújították bérleti szerződéseket a Felszegi Óvoda és a Fogarasy Mihály középiskola használatára. Ezek voltak a csütörtöki gyergyószentmiklósi tanácsülés főbb pontjai.
szóljon hozzá!