
Fotó: Pinti Attila
Noha jól halad a munka, a csíkszentimrei Henter-kúria helyreállításának befejezését nagyban befolyásolják az áremelkedések miatt keletkezett többletköltségek, amelyeket egyelőre nem tud biztosítani a község. Ha nem lesz megoldás, akár a munkálatok leállítása is elképzelhető.
2022. április 15., 22:132022. április 15., 22:13
Csak tavaly óta 1 millió lejjel nőttek a romossá vált udvarház helyreállításának költségei – tudtuk meg Fülöp Kinga csíkszentimrei alpolgármestertől, aki szerint ennyit jelentettek az elmúlt hónapok energia- és építőanyagár-emelkedései. Ezt a pénzt a több mint egy éve elkezdődött felújításért kell kifizetni, ha azt szeretnék, hogy a jó ütemben zajló munka befejeződjön. Mint az elöljáró hozzátette,
Mivel ehhez hozzá kell adni még 1 milliót, egyre mélyebbre kell nyúlni a zsebbe, ahonnan viszont ez a pénz hiányzik.
Fotó: Veres Nándor
Kérdésünkre Fülöp Kinga azt sem zárta ki, hogy
Miután tavaly őszre az ingatlan szerkezeti megerősítése befejeződött, a lépcsők, boltívek, elkészültek, akárcsak a tetőszerkezet, amelynek köszönhetően harminc év után véget ért a beázás, a téli időszakban a nedves falak kiszárítása következett.
Fotó: Veres Nándor
A falakra hagyományos vakolatot kell felvinni, ehhez pedig száraz felületekre van szükség, így noha legyártották, a nyílászárókat sem szerelték még fel. Jelenleg a villany- és vízhálózat szerelésével, a falak pucolásával dolgozik a megbízott cég, és a restaurátorok is dolgozni kezdenek.
Ilyen állapotban volt a kúria 2019 júniusában
Fotó: Pinti Attila
A felújításra még 2017-ben nyert támogatást a község a Regionális Operatív Programtól, de mivel négy közbeszerzési eljáráson sem volt jelentkező, csak 2019-ben írtak alá szerződést a tervek elkészítésére és a kivitelezésre. Mivel a részletterveket a Kulturális Minisztériumnak is el kellett fogadnia, a munkát tavaly márciusban kezdhették el. Közben az árak pedig folyamatosan emelkedtek, növelve az önrész összegét, amely most 3,5 millió lejnél tart.
Fotó: Pinti Attila
A Henter-kúria kapuját 2017-ben helyreállították, a mostani felújítás a falak, a tetőzet és a padlózat helyreállítása mellett a villany-, víz- és szennyvízhálózat, valamint a fűtésrendszer elkészítését is jelenti. Az épületben kiállítótermeket alakítanak ki, az udvaron pedig sétányok lesznek.
Közeledik a Száz év magány sorozatfeldolgozásának lezárása, a Netflix pedig közzétette a Grand Finale néven futó utolsó epizód előzetesét.
Nem szabad a törvényalkotást politikai bosszúra, az ellenfelek elleni támadásra használni - hangoztatta Ilie Bolojan, Románia ügyvivő miniszterelnöke kedden.
Ingyenes méhnyakrák-szűrőprogram kezdődik a székelyföldi megyékben: 25 és 65 év közötti nők jelentkezhetnek a vizsgálatokra. A kezdeményezés a korai felismerést és a megelőzést célozza. Romániában naponta átlagosan hat nő hal meg a betegség következtében.
Egy tervezett ingatlanberuházás miatt tartottak közvitát kedden Kézdivásárhelyen, miután az elképzeléssel nem értenek egyet az érintett utca lakói. A felek végül is nem jutottak közös nevezőre, a végső döntés a helyi képviselő-testület kezében van.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök kedden bejelentette, hogy a Hivatalos Közlönyben hétfőn közzétették a Pályázati útmutatót az önálló akkumulátoros villamosenergia-tároló beruházásokhoz, amelyeket a Modernizációs Alapból finanszíroznak.
Nicușor Dan államelnök kedden az alkotmánybíróság feddhetetlenségi törvénnyel kapcsolatos hétfői döntésére reagálva kijelentette, várja a testület indoklását.
Székelyföldön összesen több mint ötszáz iskolavezetői állásra írtak ki versenyvizsgát, ennek kevesebb mint fele aligazgatói poszt. A jelentkezők szeptember 14-e és október 2-a között nyújthatják be dossziéikat, a vizsga pedig három részből áll majd.
Az energiaellátás helyzete stabil, a rendelkezésre álló termelési kapacitások maximális teljesítménnyel működnek, és hozzájárulnak a csernavodai atomerőmű 2-es reaktorának kiesése miatti hiány pótlásához – közölte kedden az energiaügyi minisztérium.
Egy kovásznai melléképületben csaptak fel a lángok kedd délután. A tűzeset során jelentős anyagi kár keletkezett, egy autó is kiégett.
A munkaterületek kitűzéseivel elindult a Mobilitás 2-nek hívott beruházás kivitelezése. A gyergyószentmiklósi Kossuth Lajos utcán és a Gyilkostó úton 2-3 hét múlva jönnek a látványosabb munkálatok. Az esővíz-elvezető rendszer kiépítésével kezdenek.
szóljon hozzá!