Hirdetés
Hirdetés

Egyelőre csak a hiányosságok pótlására lesz lehetőség a Maros megyei tömegszállításban

Számos hiányosság van a Maros megyei tömegközlekedés terén. Amennyire lehet, pótolnák a hiányosságokat. Képünk illusztráció •  Fotó: Haáz Vince

Számos hiányosság van a Maros megyei tömegközlekedés terén. Amennyire lehet, pótolnák a hiányosságokat. Képünk illusztráció

Fotó: Haáz Vince

A lakók, civil szervezetek és polgármesteri hivatalok is tanulmányozhatják és hozzászólhatnak a Maros Megyei Tanács által összeállított, a 2022-2026-ra érvényes megyei tömegközlekedési határozattervezethez. Nagy változásokra nem számíthatunk, ami a menetrend szerinti vidéki buszjáratokat illeti, de az eddigi hiányosságokat megpróbálják kiküszöbölni.

Simon Virág

2021. augusztus 18., 08:562021. augusztus 18., 08:56

2021. augusztus 18., 13:012021. augusztus 18., 13:01

Maros megyében számos olyan kisebb település van, ahova egyáltalán, vagy csak hétköznaponként egyszer-kétszer van buszjárat. De az elmúlt másfél évben

még a jól lefedett útvonalakon is akadozott a tömegközlekedés, főként a járványidőszak és az online oktatás és munka miatt.

Járatok szűntek meg, esetenként kisebb járművekkel próbálták megoldani az ingázók utaztatását. A menetrend szerinti távolsági járatok üzemeltetésének jogát négyévente ítéli oda megyei tanács szakigazgatósága a jelentkező cégeknek. Évente legalább egyszer felül szokták vizsgálni a járatok működését, módosításokat eszközölnek, ha ez indokolt.

Most összeállították az elkövetkező négy évre, 2022-2026-ra  esedékes útvonaltervet és ehhez augusztus 23-ig hozzá lehet szólni.

A megyei tanács honlapján szerepelnek azok az útvonalak is, amelyekre szolgáltatókat fognak keresni, így érdemes ezeket tanulmányozni, hogy januártól senkit ne érjen kellemetlen meglepetés, amikor életbe lépnek a változások.

Hirdetés

Mi volt eddig és hogy működött?

Maros Megye Tanácsának a tömegközlekedésért is felelős szakigazgatósága tartja a kapcsolatot a polgármesteri hivatalokkal, akiktől évente visszajelzést kérnek, hogy az ingázók, lakosok esetleges panaszai eljussanak hozzájuk. De nekik kell ellenőrizniük, a közlekedési rendőrökkel közösen azt is, hogy

egy-egy szolgáltató betartja-e mindazt, amit vállalt, amikor neki ítélték az útvonalat.

Annak érdekében, hogy még alaposabb képet kapjanak a megyei tömegközlekedésről egy tanulmányt is készítettek, amelyben a felkért szakcég felmérte a buszjáratokat, a cégek bejelentései alapján az átlagos utazószámot, a tanfelügyelőség adatai szerint pedig azt, hogy hány diák ingázik egy-egy településről és hová.

A tanulmányból kiderül, vannak olyan útvonalak, amelyeket egyetlen szolgáltató sem akar lefedni, mert vesztességesek.

Egyes útszakaszokon viszont több szolgáltató autóbusza közlekedik, ezért versenyhelyzet áll fent és esetenként elhalásszák egymás elől az utasokat.  De az is kiderült, hogy a mikrobuszok, autóbuszok több, mint fele 10 évnél idősebb, így nem tud megfelelő körülményeket biztosítani az utasoknak.

Mi a megoldás?

A megyei tanács sajtószóvivőjétől, Molnár Imolától megtudtuk, hogy az elmúlt négy év tapasztalatai alapján, a 2022 januárjától esedékes megyeszintű tömegközlekedésről szóló határozattervezet összeállításakor próbálták kiküszöbölni az eddigi hiányosságokat. Például a jelenlegi tervezet szerint

útvonalcsomagokat állítottak össze, amelyben vannak jól és kevesebbé jövedelmező útvonalak is, így remélve, hogy a le tudnak fedni minden útvonal-kérést.

De változtattak az útvonalak odaítélésének módján is, ezután a jelentkező cégekkel aláírt szerződések feltételei szigorúbbak lesznek. Ezzel szeretnék elkerülni azt, hogy a fuvarozók pár hetes szolgáltatás után lemondjanak egy-egy kevésbé jövedelmező útvonalról.

A cégek az ingázók által vásárolt bérletek alapján mérik fel, hogy egy-egy útvonal mennyire nyereséges vagy veszteséges, arra hivatkozva, hogy az eladott  napi jegyek száma nagyon változó és arra nem lehet támaszkodni.

Metropoliszövezetes lefedettség?

A Székelyhon kérdésére, hogy mennyire fogja befolyásolni a jelenleg közvitára bocsátott, és hamarosan elfogadásra javasolt megyei tömegközlekedési tervet a metropoliszövezeten belüli közszállítás tervezett beindítása. Ugyanis, az időnként újra elővett elképzelés szerint a város közelében levő településeket a városi tömegközlekedési vállalat szolgálná ki. A megyei önkormányzat sajtószóvivője elmondta, hogy a hamarosan elkészülő négy éves megyei terven lehet módosításokat eszközölni, erre korábban is volt példa.

De egyelőre, amit az ismert

még nincs kilátásban a metropoliszövezeten belüli tömegközlekedés elindítása, a városi közszállítási cégnek nincsen ehhez elegendő autóbusza, a megyei tanács pedig nem kíván ilyen, külön szolgáltatást létrehozni.

A megyei menetrend szerinti járatokkal kapcsolatos határozattervezethez augusztus 23-ig lehet hozzászólni, javasolni, tájékoztatást kérni a 0265-263 211-as telefonszám, 1263-as mellékállomásán. 

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 16., csütörtök

Orbán Viktor először adott átfogó interjút a választási vereség után

A jobboldai közösség teljes megújításáról beszélt a miniszterelnök, a Fidesz elnöke csütörtökön a Patrióta Youtube csatornáján közvetített interjúban. Orbán Viktor úgy értékelte, a kormánypártok egyértelmű vereséget szenvedtek.

Orbán Viktor először adott átfogó interjút a választási vereség után
Hirdetés
2026. április 16., csütörtök

Mérgező gombát árultak a sepsiszentgyörgyi piacon: papsapkagomba kerülhetett a vevőkhöz

Mérgező vörösbarna papsapkagombát árultak a múlt héten a sepsiszentgyörgyi központi piacon, feltehetően a kucsmagombával való hasonlósága miatt. A figyelmeztetés különösen fontos, mert jelenleg mindkét gombafaj szezonja tart.

Mérgező gombát árultak a sepsiszentgyörgyi piacon: papsapkagomba kerülhetett a vevőkhöz
2026. április 16., csütörtök

Döntöttek a Romániában élő nemzeti kisebbségek szervezeteinek idei támogatásáról

Csütörtöki ülésén a kormány mintegy 266,7 millió lejt különített el a kormányfőtitkárság költségvetéséből a nemzeti kisebbségek szervezeteinek idei támogatására.

Döntöttek a Romániában élő nemzeti kisebbségek szervezeteinek idei támogatásáról
2026. április 16., csütörtök

Feloldották a zárlatot, újra lehet tanári állásokat meghirdetni

Csütörtöki ülésén a kormány sürgősségi rendeletet fogadott el, amely lehetővé teszi a pedagógusi álláshelyek meghirdetését és a versenyvizsgák lebonyolítását.

Feloldották a zárlatot, újra lehet tanári állásokat meghirdetni
Hirdetés
2026. április 16., csütörtök

Drasztikus adatokat mutat Romániára nézve az előrejelzett népességcsökkenés

Románia népessége várhatóan körülbelül negyedével (24,3 százalékkal) 14,40 millióra fog csökkeni 2100. január elsejére a 2025. január elsején regisztrált 19,04 millióról – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett legfrissebb demográfiai előrejelzéséből.

Drasztikus adatokat mutat Romániára nézve az előrejelzett népességcsökkenés
2026. április 16., csütörtök

Elszakítottak egy vezetéket, nincs víz egész Kézdivásárhelyen – frissítve

Egy elszakított vezeték miatt Kézdivásárhely teljes területén szünetel az ivóvízszolgáltatás csütörtök délután. A szakemberek dolgoznak a hiba javításán, de egyelőre nem tudni, meddig tartanak a munkálatok.

Elszakítottak egy vezetéket, nincs víz egész Kézdivásárhelyen – frissítve
2026. április 16., csütörtök

Döntött a kormány: ennyi adóhátralék után kerülhet fel valaki a „szégyenlistára”

A magánszemélyek 1200 lej, a jogi személyek pedig 5000 lej fölötti adótartozással kerülhetnek fel az úgynevezett „szégyenlistára” – közölte csütörtökön Ioana Dogioiu kormányszóvivő.

Döntött a kormány: ennyi adóhátralék után kerülhet fel valaki a „szégyenlistára”
Hirdetés
2026. április 16., csütörtök

Több mint százezer gyógykezelési jegyet biztosít a kormány a nyugdíjasoknak

Csütörtökön elfogadott határozata szerint mintegy 114 ezer gyógykezelési jegyet biztosít a kormány a nyugdíjasoknak 2026-ban az Országos Nyugdíjpénztáron keresztül.

Több mint százezer gyógykezelési jegyet biztosít a kormány a nyugdíjasoknak
2026. április 16., csütörtök

Kegyetlenül bántalmazta egy csapat fiatal, azóta úgy emlegetik: „a vert bácsi”

Nyolc nap után hazaengedték a kórházból a húsvéthétfőn megtámadott, közel nyolcvanéves férfit. A felsőrákosi bántalmazás nemcsak testi sérüléseket okozott: a faluban azóta sokan kiszolgáltatottságot, bizalmatlanságot és dühöt éreznek.

Kegyetlenül bántalmazta egy csapat fiatal, azóta úgy emlegetik: „a vert bácsi”
2026. április 16., csütörtök

Kiderült, hogy mi okozta a Maros szennyezését

Vécébe dobott fehérnemű miatt dugult el a szennyvízlefolyó és okozott szennyezést Marosvásárhelyen, a Maroson a napokban.

Kiderült, hogy mi okozta a Maros szennyezését
Kiderült, hogy mi okozta a Maros szennyezését
2026. április 16., csütörtök

Kiderült, hogy mi okozta a Maros szennyezését

Hirdetés