
Fotó: Pinti Attila
Citosztatikum, vagyis kemoterápiás gyógyszerek keverésére és adagolására alkalmas berendezéssel gazdagodott a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház. Az országban egyedülálló rendszer az onkológia osztály munkáját segíti, ezáltal célzottabban tudják kezelni a pácienseket.
2021. december 10., 15:442021. december 10., 15:44
Konrád Judit, a kórház menedzsere úgy fogalmazott a berendezést bemutató péntek reggeli sajtóesményen, hogy betegbiztonság szempontjából nagy lépés a kórház életében a berendezés megléte.
– közölte. Hozzátette, hogy a személyzet továbbképzésen vett részt a berendezés megfelelő működésének elsajátítása érdekében, amelyet a gyártó cég szakemberei biztosítottak két héten keresztül.
Fotó: Pinti Attila
Borboly Csaba, a kórházat működtető Hargita megyei önkormányzat elnöke rámutatott, hogy egy újabb mérföldkőhöz érkezett a kórház és az onkológiai ellátás az intézményben,
Csató László-Szilárd onkológus szakorvos köszönetet mondott a megvalósításért.
Fotó: Pinti Attila
„A bevegyítő rendszer biztosítja a gyógyszerek gépi azonosítását, az előkészítés gyorsaságát, hiszen egyidőben harmincöt citosztatikus kezelést tudtunk így előkészíteni aszeptikus, steril körülmények között. Kizárja annak lehetőségét, hogy hiba lépjen fel a citosztatikumok előkészítésénél” – világosított fel. Az adagoló rendszer 64 infúzióból tevődik össze:
Fotó: Pinti Attila
„Teljesítmény szempontjából minőségi és mennyiségi mutatókkal tud emelkedni az osztály munkája és ezáltal a betegek javát tudjuk szolgálni” – összegezte a szakorvos. A sajtó képviselői megfelelő védőöltözetben meg is tekinthették a rendszereket működés közben.
Két rendszerből – egy automata és egy félautomata – áll a berendezés, utóbbi egy citosztatikum keverő rendszer, amelynek ára 1,5 millió lej, amely nagyrészét az egészségügyi minisztérium költségvetéséből finanszírozták, a fennmaradó részt Hargita Megye Tanácsa önrészként egészítette ki.
Fotó: Pinti Attila
Az automata, gyógyszerbevegyítő-rendszer értéke közel 800 ezer lej, amelynek finanszírozása a másikéhoz hasonlóan valósult meg. Elhangzott az is, hogy
A gépeket egy szerver egészíti ki az adatok tárolása érdekében, a 20 ezer lejes értékét pedig adományból sikerült fedezni.
Személyautó és kisbusz ütközött csütörtök este a Maros megyei Mezőcekeden. Az ütközés következtében mindkét jármű lesodródott az úttestről.
Egy hete eltűnt kamaszlányt keres a Maros megyei rendőrség.
A csütörtök délutáni viharkárok elhárításában Marosvásárhelyen is több helyszínen szükség volt a tűzoltók munkájára.
Román, illetve ukrajnai bűnözők informatikai és vagyon elleni bűncselekményeit vizsgálta ki egy nemzetközi nyomozócsoport, melynek három Maros megyei rendőr is tagja volt.
Nagy mennyiségű csapadék hullt rövid időintervallum leforgása alatt Csíkszeredában és környékén csütörtök délután. A nagy mennyiségű csapadékot nem mindenhol tudta elnyelni a vízelvezető rendszer. Fotókon mutatjuk a vihar utáni állapotokat.
Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő csütörtökön kijelentette, hogy az üzemanyagárak várhatóan a következő napokban csökkenni kezdenek, amint a vállalatok elkezdik eladni az alacsonyabb áron vásárolt készleteket.
Udvarhelyszék után Csíkszékre is lecsapott az vihar csütörtök délután. Rövid idő leforgása alatt nagy mennyiségű víz zúdult le, amit helyenként nem tudott elnyelni az esővíz-elvezető rendszer.
Az utóbbi hetekben több kiskorú is baleset áldozata lett, amelyek elkerülhetőek lettek volna. A rendőrség a kellő óvatosság és körültekintés fontosságát hangsúlyozza a szülők számára.
Udvarokat, pincéket árasztott el a nagy mennyiségű esővíz a csütörtök délutáni felhőszakadás következtében Udvarhelyszéken.
A nyári érettségire beiratkozott diákok 97,6 százaléka vett részt csütörtökön a szaknak megfelelő választható tantárgyból tartott írásbeli vizsgán – számolt be az oktatási minisztérium.
szóljon hozzá!