
Fotó: Barabás Ákos
Székelyderzsben június utolsó szombatja két évszázada fogadalmi, dologtiltó nap, amelyet határkerüléssel, valamint hozzá kapcsolódó rítusokkal ülnek meg. Ez a hétvége immár tizennégy éve a falunapok időpontja is.
2017. június 26., 13:272017. június 26., 13:27
Az 1815-ben írásba foglalt keblitanácsi határozatot máig megtartják, szombat délelőtt összehívják a falu népét a vártemplom elé, és a déli harangszó után elindul a lovas-szekeres határkerülés. Eközben
Idén a Nyírcsere, Nyílás teteje, Kalló, Petki rekecseny és László-hegye útvonalon haladtak. Utóbbi helynév eredete a regék világában keresendő, és tudatosan választották a határkerülés utolsó állomásaként: így hajtottak fejet világhíres freskóik főalakja, Szent László emléke előtt a neki ajánlott jubileumi évben. A határból visszaérkezőket harangzúgás kísérte a templom felé vezető úton. Az idei öt konfirmált ifjú ünnepi koszorúja méltó helyet kapott az imádság hajlékában.
Fotó: Barabás Ákos
A hálaadó istentisztelet után Demeter Sándor Lóránt közgazdász, helyi unitárius lelkész ismertette a Lámpás programot, melynek megvalósításai máris kézzelfoghatók a településen. Megtudtuk, a program kezdeményezője a Székelyföld gazdasági fejlődését szem előtt tartó és azért dolgozó civil szakmai társulás. Tagjai több évtizedes oktatói és tanácsadói tapasztalattal rendelkező szakemberek: Ambrus Tibor közgazdász, mérnök, főiskolai oktató, nemzetközi tréner; dr. Geréb László közgazdász, főiskolai docens, a Székelyföldi Regionális Tudományi Társaság elnöke; Tankó László közgazdász, főiskolai oktató, vállalati tanácsadó; dr Ilyés Ferenc közgazdász, főiskolai oktató, a MÜTF Oktatási Központ igazgatója; Pálfi Kinga pszichológus, főiskolai oktató, vállalati tanácsadó; Szabó Attila, a MÜTF Oktatási Központ marketing- és kommunikációs osztályvezetője, valamint a helyi lelkész, Demeter Sándor Lóránt.
Fotó: Barabás Ákos
Szemléletet alakít, biztat, rámutat a helyi erőforrásokra, képzéseket és gyakorlati támpontokat nyújt. Július folyamán valósul meg a faluban a Vakációzz a nagymamánál! program, amely a részt vevő városi gyermekeknek betekintést nyújt a vidéki életbe.
A Német Evangélikus Egyházzal való együttműködés eredménye a Transilvania Card lehetőség, melynek birtokosai Erdély összes vártemplomát ingyen látogathatják meg.
Fotó: Barabás Ákos
A Lámpás program tehetséggondozó pillérének munkatársai találkoztak a szülőkkel, diákokkal. Júliusban véglegesül, hogy ki lesz a két támogatott diák. A helyi tanárok munkáját tanulásmódszertani programmal és támogatással lelkesítik. A napokban érettségiző Kovács Csaba és ifj. Brók Árpád felkészítésében is szerepet vállaltak.
A megélhetési-gazdasági ágazat eredményét ki-ki láthatta: megnyitották a helyi termékek sátrát a régi iskola udvarán. Eddig sok mindent megvalósítottak a derzsiek, a Lámpás rávilágított a kiaknázatlan erőforrásokra. Tankó László és Kerestély Attila közgazdászok hisznek abban, hogy helyben még számos lehetőség rejlik.
Fotó: Barabás Ákos
– buzdítottak. Az önkormányzati Lámpás-pillér a vezetőképzést támogatja: ebben részesült István Adrián polgármester.
A szombat a hagyományra épült. A Petky János-díjat Kovács Csaba presbiter és a Körtövés Közbirtokosság érdemelte ki. Vasárnap a templomi áhítat után közösségépítő és kulturális programok zárták a jégverésnapi faluünnepet.
Fotó: Barabás Ákos
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
szóljon hozzá!