
Fotó: Barabás Ákos
Székelyderzsben június utolsó szombatja két évszázada fogadalmi, dologtiltó nap, amelyet határkerüléssel, valamint hozzá kapcsolódó rítusokkal ülnek meg. Ez a hétvége immár tizennégy éve a falunapok időpontja is.
2017. június 26., 13:272017. június 26., 13:27
Az 1815-ben írásba foglalt keblitanácsi határozatot máig megtartják, szombat délelőtt összehívják a falu népét a vártemplom elé, és a déli harangszó után elindul a lovas-szekeres határkerülés. Eközben
Idén a Nyírcsere, Nyílás teteje, Kalló, Petki rekecseny és László-hegye útvonalon haladtak. Utóbbi helynév eredete a regék világában keresendő, és tudatosan választották a határkerülés utolsó állomásaként: így hajtottak fejet világhíres freskóik főalakja, Szent László emléke előtt a neki ajánlott jubileumi évben. A határból visszaérkezőket harangzúgás kísérte a templom felé vezető úton. Az idei öt konfirmált ifjú ünnepi koszorúja méltó helyet kapott az imádság hajlékában.
Fotó: Barabás Ákos
A hálaadó istentisztelet után Demeter Sándor Lóránt közgazdász, helyi unitárius lelkész ismertette a Lámpás programot, melynek megvalósításai máris kézzelfoghatók a településen. Megtudtuk, a program kezdeményezője a Székelyföld gazdasági fejlődését szem előtt tartó és azért dolgozó civil szakmai társulás. Tagjai több évtizedes oktatói és tanácsadói tapasztalattal rendelkező szakemberek: Ambrus Tibor közgazdász, mérnök, főiskolai oktató, nemzetközi tréner; dr. Geréb László közgazdász, főiskolai docens, a Székelyföldi Regionális Tudományi Társaság elnöke; Tankó László közgazdász, főiskolai oktató, vállalati tanácsadó; dr Ilyés Ferenc közgazdász, főiskolai oktató, a MÜTF Oktatási Központ igazgatója; Pálfi Kinga pszichológus, főiskolai oktató, vállalati tanácsadó; Szabó Attila, a MÜTF Oktatási Központ marketing- és kommunikációs osztályvezetője, valamint a helyi lelkész, Demeter Sándor Lóránt.
Fotó: Barabás Ákos
Szemléletet alakít, biztat, rámutat a helyi erőforrásokra, képzéseket és gyakorlati támpontokat nyújt. Július folyamán valósul meg a faluban a Vakációzz a nagymamánál! program, amely a részt vevő városi gyermekeknek betekintést nyújt a vidéki életbe.
A Német Evangélikus Egyházzal való együttműködés eredménye a Transilvania Card lehetőség, melynek birtokosai Erdély összes vártemplomát ingyen látogathatják meg.
Fotó: Barabás Ákos
A Lámpás program tehetséggondozó pillérének munkatársai találkoztak a szülőkkel, diákokkal. Júliusban véglegesül, hogy ki lesz a két támogatott diák. A helyi tanárok munkáját tanulásmódszertani programmal és támogatással lelkesítik. A napokban érettségiző Kovács Csaba és ifj. Brók Árpád felkészítésében is szerepet vállaltak.
A megélhetési-gazdasági ágazat eredményét ki-ki láthatta: megnyitották a helyi termékek sátrát a régi iskola udvarán. Eddig sok mindent megvalósítottak a derzsiek, a Lámpás rávilágított a kiaknázatlan erőforrásokra. Tankó László és Kerestély Attila közgazdászok hisznek abban, hogy helyben még számos lehetőség rejlik.
Fotó: Barabás Ákos
– buzdítottak. Az önkormányzati Lámpás-pillér a vezetőképzést támogatja: ebben részesült István Adrián polgármester.
A szombat a hagyományra épült. A Petky János-díjat Kovács Csaba presbiter és a Körtövés Közbirtokosság érdemelte ki. Vasárnap a templomi áhítat után közösségépítő és kulturális programok zárták a jégverésnapi faluünnepet.
Fotó: Barabás Ákos
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Vízzel locsolják az elefántot, naponta többször utántöltik az itatókat, mindenhol árnyékos helyet is biztosítanak – a kánikulában fokozottan odafigyelnek az állatokra a marosvásárhelyi állatkertben.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtöki figyelmeztető előrejelzése szerint hétfő reggelig kánikulára és fokozott hőterhelésre lehet számítani az egész országban.
A felhőszakadás nyomán vasárnap megszűnt Jávárdi-vízesést máris helyreállította a gyimesközéploki önkormányzat. Munkagépekkel dolgoztak annak érdekében, hogy a patakot visszatereljék régi medrébe, a pallót is megjavították.
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Románia államadóssága 2026-ban a GDP 61,6 százalékára, 2027-ben 63,4 százalékára emelkedhet, 2036-ra pedig megközelítheti a GDP 90 százalékát – derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett 2026-os konvergencia-jelentéséből.
A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári sajtóeseményen Nicușor Dan.
szóljon hozzá!