A Teleki Tékában őrzött legszebb halotti selyemcímer
Fotó: Facebook/Teleki Téka
A legrégebbi selyemcímer restaurálására gyűjt a marosvásárhelyi Teleki Téka, amely nemrég 1781 és 1916 között kiállított halotti címereket mutatott be a nagyközönségnek, összesen 31 darabot.
2018. június 07., 19:542018. június 07., 19:54
2018. június 07., 19:552018. június 07., 19:55
Nemrég zárult a Teleki Téka címereket bemutató kiállítása. A különleges dokumentumokat csak egy hétig lehetett látni a könyvtár nagytermében, viszont továbbra is a Téka napirendjén maradnak, hisz állapotuk szükségessé teszi mielőbbi restaurálásukat, ha azt szeretnénk, hogy kutathatók legyenek a jelen és a jövő tudósai számára – tájékoztatott Lázok Klára főkönyvtáros, a Teleki–Bolyai Könyvtár osztályvezetője.
A Téka állományában található 31 halotti címer 1783 és 1916 között készült.
Szucsáki Ferencet Erdőcsinád mellett Marosjára is magáénak vallhatja, hisz a járai templom szószékkoronáját ő adományozta a falu lakosságának. 1777-től a marosvásárhelyi református kollégium főgondnoka is volt.
„Különlegesen szép és ritka dokumentum ez a Szucsáki-címer, ezért gondoltunk arra, hogy ne csak egyszerűen megpályázzuk a helyrehozatalához szükséges 2500 lejt, hanem megadjuk a lehetőséget mindenkinek, hogy részese lehessen ennek a munkának” – mondta a főkönyvtáros, aki szerint biztos lesznek olyanok, akik a selyemcímer szépséges színei vagy művészettörténeti értéke miatt fontosnak érzik majd, hogy ezáltal is szorosabbra öltsék a saját múltjukhoz fonódó szálakat. Ugyanakkor az erdőcsinádi és a marosjárai közösség hozzájárulására is számít Lázok Klára, akárcsak arra, hogy a marosvásárhelyi református kollégium diákjai is fontosnak érzik majd a ritka értékű irat restaurálását.
A Múzeumok Éjszakája alatt az összeg húsz százaléka folyt be a Téka perselyébe, a fennmaradó 2000 lejt szeretnék a könyvtár munkatársai szimbolikus öltésenként összegyűjteni.
Június 22-ig tart az öltögetés, addig várják a visszajelzéseket a Teleki–Bolyai Könyvtár Facebook-oldalán, illetve a pénzadományokat a RO29 BTRL RONC RT0383438001 számlaszámra (Szucsáki-címer megjegyzéssel), vagy személyesen a Teleki Tékában – ahol június 22-ig a szóban forgó címer is megtekinthető.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
szóljon hozzá!