
Hajnali minimum és délutáni hőérzet Csíkszeredában. Montázs: Székelyhon. Képek forrása: Országos Meteorológiai Szolgálat
Nagyon mélyről indult kedden a hőmérő higanyszála a hargitai megyeszékhelyen, ám egészen magasra jutott. Csíkszereda a szélsőséges végletek között.
2024. szeptember 03., 18:172024. szeptember 03., 18:17
Igazán hűvösen, 5,2 Celsius-fokkal indult a keddi hajnal Csíkszeredában az Országos Meteorológiai Szolgálat hivatalos mérése szerint, ami
Székelyudvarhelyen ehhez képest 11,8 fok volt a legalacsonyabb érték keddre virradóan, Marosvásárhelyen pedig 12,2 Celsius-fok.
Innen szép feljönni – szokták mondani, Csíkszeredának pedig a keddi nap folyamán sikerült is. Délután hat órakor 29 Celsius-fokot mértek, ám a hőérzet némileg ennél is magasabb volt, a meteorológiai szolgálat által alkalmazott módszertan szerint – figyelembe véve a levegő hőmérsékletét kétméteres magasságban, az égbolt felhősségét, a relatív páratartalmat kétméteres magasságban, a szélsebességet és az UV-sugárzást –
Ebből pedig ismét vissza lehet esni, az előrejelzések szerint szerdára virradóan 7–16 Celsius-fokig hűl le, a Csíki-medence pedig az intervallum alsó felét képviseli. Aztán megint fel, mint egy hullámvasút, napközben 25–33 fokos csúcsértékek várhatók Székelyföld-szerte.
Az Egészségügyi Felügyelet hétfőn közzétette a bukaresti fogászati klinikánál végzett ellenőrzésének eredményeit, ahol november 13-án mélyaltatásos fogászati kezelés közben meghalt egy 2 éves kislány.
A legfőbb ügyészség hétfőn bejelentette, hogy értesítette a belügyminisztériumot, miután hiányosságokat tárt fel a Teleorman megyében volt férje által megölt fiatal nő ügyét vizsgáló rendőrök és ügyész munkájában.
Az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) ismét kezdeményezi a Székelyföld autonómiastatútumával kapcsolatos törvénytervezet benyújtását Románia parlamentjébe, a feladattal Zakariás Zoltán parlamenti képviselőt, a párt elnökét bízta meg.
Eddig tizenöt embert evakuáltak a Tulcea megyei Plauru településről, miután az ukrán területeket ért orosz dróntámadások nyomán egy LPG-vel megrakott hajó kigyulladt hétfőn Izmajil ukrán város közelében.
Ugyan nem számottevően alacsony hőmérséklettel, mégis az egész országban Bodzafordulón volt a leghidegebb hétfőre virradóan, Csíkszereda pedig szorosan a nyomában volt a maga reggeli mínuszával.
Nicușor Dan kijelentette, hogy a bírák és ügyészek nyugdíját a fizetésükhöz viszonyítva csökkenteni kell, de ehhez nem szükséges az alkotmány módosítása.
Nicușor Dan államelnök szerint a Bolojan-kormány által hozott intézkedések összességében sikeresek voltak, de „ha megnézzük, hogy ezek milyen hatással voltak az állampolgárokra, talán másképp is lehetett volna cselekedni.”
Ködre vonatkozó elsőfokú figyelmeztetést adott ki hétfő reggel az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Hargita és Kovászna megyére.
Két autó ütközött össze vasárnap este a marosvásárhelyi Dózsa György utcában, a balesetben ketten sérültek meg – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Két telephelye van annak a bukaresti fogászati klinikának, amelyiken csütörtök este meghalt egy kétéves kislány, és az egyik telephely nem rendelkezik a biztonságos általános érzéstelenítéshez szükséges alapvető felszereltséggel.
szóljon hozzá!