
Fotó: Pixabay
Elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a bírák és ügyészek nyugdíjazásáról szóló törvénytervezetet – adja hírül az Agerpres hírügynökség.
2025. április 23., 13:172025. április 23., 13:17
A jogszabályjavaslat 259 támogató és egy elutasító szavazatot kapott, 25 képviselő tartózkodott.
Délelőtti ülésén a képviselőház munkaügyi bizottsága módosított a tervezeten. A testület eltörölte a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárának fokozatosan emelését rögzítő függeléket, amely szerint 2045-re az általános nyugdíjkorhatár 65 év lett volna. Emellett a bizottság elfogadta a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) indítványát a nyugdíjak kiszámításának módosításáról.
Adrian Solomon bizottsági elnök elmagyarázta, hogy a módosított tervezet szerint
Emlékeztetett arra, hogy a jogszabályjavaslatot a szenátusnak is meg kell vitatnia. „Remélem, hogy a nálunk bölcsebb kollégáink képesek lesznek rendezni a problémát, és megtalálják a módját a nyugdíjkorhatár fokozatos emelésének” – mondta a politikus.
A USR módosító indítványa szerint a bírák és ügyészek nyugdíjának összege a nyugdíjba vonulás időpontját megelőző utolsó 48 hónapban kapott havi bruttó juttatások (bér és bérpótlékok) átlagának az eredeti tervezetben előírt 65 százaléka helyett a 80 százaléka lesz. Az összeg nem haladhatja meg a nyugdíjba vonulás időpontját megelőző hónapban kapott nettó jövedelmet.
A tervezetet szenátus vitatja meg döntő házként.
Hétfőn kerül a parlament illetékes szakbizottságai elé a 2026-os állami költségvetés tervezete.
Hétfőn a román nyelv és irodalom vizsgával kezdődik a nyolcadikosok országos próbafelmérése.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint alapos elemzésre van szükség az üzemanyagárak esetleges hatósági korlátozása előtt, mert az állami beavatkozásoknak nem várt mellékhatásaik is lehetnek.
Tusnádfürdő balneológiai hagyományai ma is élnek: a Hotel Tusnád kezelőbázisán a természetes gyógytényezők és a modern fizioterápia segítik a mozgásszervi és keringési betegségek kezelését – sok vendég már évtizedek óta visszajár a kúrákra.
Paul Thomas Anderson lett a legjobb rendező, és Egyik csata a másik után című filmje nyerte el a 98. Oscar-díjátadó gála fődíját is vasárnap este a Los Angeles-i Dolby Színházban.
Idén majdnem három hónapig tart az egységes mezőgazdasági támogatások kérelmezési időszaka. Hétfőtől 79 féle juttatásra nyújthatnak be támogatásigénylést a gazdák az APIA-hoz.
Huszárokkal, zászlókkal és kokárdákkal, tánccal és énekkel, időnként pedig elcsendesedve ünnepelték március 15-ét Csíkszeredában, Gyergyószentmiklóson, Kézdivásárhelyen, Marosvásárhelyen, a Nyergestetőn, Sepsiszentgyörgyön és Székelyudvarhelyen.
Felemelő volt, amikor 120 gyermek és fiatal egy hangon énekelte az „Egy szabad országért” című dalt. Ez volt a március 15-i gyergyószentmiklósi ünnepség legmeghatóbb pillanata. Az eseménynek két ország miniszterelnök-helyettesei is részesei voltak.
Székelyföld-szerte jelen voltunk a március 15-i ünnepségeken, képes anyagunkban abból adunk ízelítőt, hogy Marosvásárhelytől Csíkszeredáig, Székelyudvarhelytől Sepsiszentgyörgyig hogyan ünnepeltek a székelyek.
szóljon hozzá!