
Ilyen kis szerelvénnyel utazhatnak most az érdeklődők
Fotó: Haáz Vince
Többen sérelmezik, hogy a marosvásárhelyi Somostetőre nem lehet felutazni a kisvasúttal, az ugyanis egy ideje nem üzemel. A kisvonatozás korábban hozzátartozott a somostetői kirándulásokhoz, akárcsak az állatkert meglátogatása. Az illetékesek nem szolgálnak jó hírrel: egyhamar nem lehet újra üzembe helyezni a szerelvényt.
2023. augusztus 26., 09:192023. augusztus 26., 09:19
2023. augusztus 26., 09:212023. augusztus 26., 09:21
A kisvonatból integető gyerekek, nézelődő felnőttek „hozzá tartoztak” a marosvásárhelyi Somostetőhöz, nincs olyan vásárhelyi és környékbeli, aki gyermekként vagy szülőként, esetleg nagyszülőként ne utazott volna a sétaszerelvénnyel.
Legutóbb 2009-ben adták át a felújított kisvonatot, aztán európai uniós pénzalapokból kicserélték a sínpárt, megváltoztatták a nyomvonalat, így már az állatkertet is érintette az. A 2016 májusában átadott új szerelvény azonban már nem hagyományos vonat volt, hanem egy modernebb, Kínából rendelt villamos. Új állomást és garázst is építettek számára, ebben „pihent” az elmúlt évben.
A marosvásárhelyiek egy része egész nyáron szóvá tette – és most, a vakáció utolsó napjaiban is többen arra panaszkodtak –, hogy szerették volna, ha újraindítják a kisvonatot, hogy a gyerekek utazni tudnak rajta;
Nemrég Sergiu Papuc marosvásárhelyi tanácsos is arra szólította fel a városvezetést és az állatkert igazgatóságát, hogy intézkedjenek és tegyék lehetővé, hogy a kicsik és nagyobbak újra vonatozhassanak.
A kisvonat újraindítása azonban nem egyszerű. Amint az állatkert sajtószóvivőjétől, Korondi Kingától megtudtuk, egy szakértői felmérés szerint
Javításra szorul a sín és a talpfák is
Fotó: Haáz Vince
Gondot jelent az is, hogy a jelenlegi nyomvonal az állatkert fele vezető sétányon halad keresztül, így vagy el kellene költöztetni onnan, vagy el kellene keríteni, hogy biztonságos legyen. Igaz ugyan, hogy a sétaszerelvény nem halad gyorsan, de a sétányon futkorászó, hajtányozó gyerekekre nézve mégsem veszélytelen. Az sem mellékes, hogy
Javításra és mozdonyvezetőre vár a villamos
Fotó: Haáz Vince
Mi több, időközben megszűnt a kínai cég, amelytől a korábbi városvezetés vásárolta a villamost, így keresni kell egy másik szakcéget, amely megjavítja a szerelvényt és cserealkatrészeket tud biztosítani. A szóvivőtől tudjuk, keresik a megoldást, hogy miképp tudják újraindítani a sétaszerelvényt, de egyelőre az még nem körvonalazódott.
Akik nosztalgiázni szeretnének, megtekinthetik a nyugdíjas éveit az állatkertben töltő, Thomasra keresztelt korábbi kisvonatot, vagy bekukkanthatnak a játszótér melletti garázsba, és megnézhetik a jobb időkre váró kínai villamost.
Közlekedési baleset történt kedd délután a 12A jelzésű országúton, Csíkszereda és Delne között: egy motorkerékpár és egy személygépkocsi ütközött össze. A motorost kórházba szállították.
2026 első félévében a Kovászna Megyei Prefektúrához összesen 131 beadvány érkezett, sok esetben többtucatnyi ember kérelmét tolmácsolva. Legtöbbször sikerült ezekre megoldást találni – tudtuk meg Ráduly István prefektus keddi sajtótájékoztatóján.
Az Európai Unió bekérette Oroszország brüsszeli ügyvivőjét, miután a múlt héten orosz drónok hatoltak be Románia légterébe – számolt be kedden a dpa.
Zátonyra futott a Dunán hétfő éjszaka egy svájci zászló alatt közlekedő üdülőhajó a Mehedinți megyei Salcia térségében. A fedélzeten 186 utas és 52 fős személyzet tartózkodott.
Lángoló fafeldolgozó műhelyhez riasztották kedden délben a tűzoltókat Csíkszentsimonba.
Kórházba szállították, de később életét vesztette az a 14 éves fiú, aki elektromos rollerrel közlekedett az országúton Bihar megyében, amikor elgázolta egy autó. Marosszéken éppen a napokban ellenőrizték célzottan az elektromos rollerrel közlekedőket.
Romániából először telepítenek medvéket külföldre, egy franciaországi állatparkba. A négy nagyvadat a zernyesti medverezervátumból viszik át nemzetközi együttműködésben – írta kedden az MTI a rezervátumot működtető egyesület közlése alapján.
A dél-franciaországi Var megyében, Pontevès térségében segítik a növényzet- és erdőtüzek megfékezését a romániai tűzoltók.
Katonai drónok közös romániai gyártásában állapodott meg az Oves Enterprise romániai vállalat az Edrone ukrajnai dróngyártóval.
A Duna példátlanul alacsony vízállása miatt kedden 11 órakor ellenőrzött módon leállítják és leválasztják az országos energiarendszerről a cernavodai atomerőmű 1-es reaktorát – jelentette be hétfő este a Nuclearelectrica.
szóljon hozzá!