
Ilyen kis szerelvénnyel utazhatnak most az érdeklődők
Fotó: Haáz Vince
Többen sérelmezik, hogy a marosvásárhelyi Somostetőre nem lehet felutazni a kisvasúttal, az ugyanis egy ideje nem üzemel. A kisvonatozás korábban hozzátartozott a somostetői kirándulásokhoz, akárcsak az állatkert meglátogatása. Az illetékesek nem szolgálnak jó hírrel: egyhamar nem lehet újra üzembe helyezni a szerelvényt.
2023. augusztus 26., 09:192023. augusztus 26., 09:19
2023. augusztus 26., 09:212023. augusztus 26., 09:21
A kisvonatból integető gyerekek, nézelődő felnőttek „hozzá tartoztak” a marosvásárhelyi Somostetőhöz, nincs olyan vásárhelyi és környékbeli, aki gyermekként vagy szülőként, esetleg nagyszülőként ne utazott volna a sétaszerelvénnyel.
Legutóbb 2009-ben adták át a felújított kisvonatot, aztán európai uniós pénzalapokból kicserélték a sínpárt, megváltoztatták a nyomvonalat, így már az állatkertet is érintette az. A 2016 májusában átadott új szerelvény azonban már nem hagyományos vonat volt, hanem egy modernebb, Kínából rendelt villamos. Új állomást és garázst is építettek számára, ebben „pihent” az elmúlt évben.
A marosvásárhelyiek egy része egész nyáron szóvá tette – és most, a vakáció utolsó napjaiban is többen arra panaszkodtak –, hogy szerették volna, ha újraindítják a kisvonatot, hogy a gyerekek utazni tudnak rajta;
Nemrég Sergiu Papuc marosvásárhelyi tanácsos is arra szólította fel a városvezetést és az állatkert igazgatóságát, hogy intézkedjenek és tegyék lehetővé, hogy a kicsik és nagyobbak újra vonatozhassanak.
A kisvonat újraindítása azonban nem egyszerű. Amint az állatkert sajtószóvivőjétől, Korondi Kingától megtudtuk, egy szakértői felmérés szerint
Javításra szorul a sín és a talpfák is
Fotó: Haáz Vince
Gondot jelent az is, hogy a jelenlegi nyomvonal az állatkert fele vezető sétányon halad keresztül, így vagy el kellene költöztetni onnan, vagy el kellene keríteni, hogy biztonságos legyen. Igaz ugyan, hogy a sétaszerelvény nem halad gyorsan, de a sétányon futkorászó, hajtányozó gyerekekre nézve mégsem veszélytelen. Az sem mellékes, hogy
Javításra és mozdonyvezetőre vár a villamos
Fotó: Haáz Vince
Mi több, időközben megszűnt a kínai cég, amelytől a korábbi városvezetés vásárolta a villamost, így keresni kell egy másik szakcéget, amely megjavítja a szerelvényt és cserealkatrészeket tud biztosítani. A szóvivőtől tudjuk, keresik a megoldást, hogy miképp tudják újraindítani a sétaszerelvényt, de egyelőre az még nem körvonalazódott.
Akik nosztalgiázni szeretnének, megtekinthetik a nyugdíjas éveit az állatkertben töltő, Thomasra keresztelt korábbi kisvonatot, vagy bekukkanthatnak a játszótér melletti garázsba, és megnézhetik a jobb időkre váró kínai villamost.
Elfogadja a kormány keddi ülésén a legutóbbi koalíciós egyeztetéseken hozott döntéseket tartalmazó salátarendeletet – nyilatkozta hétfő este a miniszterelnök.
Egy fiatal sofőr addig manőverezett az autójával egy lugosi áruház parkolójában, amíg belehajtott az ottani Altex kirakatába, anyagi károkat okozva. A rendőrök közel háromezer lejre büntették és négy hónapra bevonták a jogosítványát.
74 éves korában meghalt Chris Rea brit énekes-dalszerző, akit a Driving Home for Christmas című slágere tett világszerte ismertté – közölte a BBC.
Jövő nyártól Varsóba is utazhatunk a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtérről. Lengyelország fővárosába heti kétszer is lesz a Wizz Airnek járata.
Az oktatási és kutatási ágazatra nem vonatkozik a nyugdíj és az állami fizetés halmozását tiltó törvényi előírás – közölte hétfőn a tanügyminisztérium.
Míg az adventi időszak a legtöbbek számára az elcsendesedésről szól, országszerte – így Székelyföld városaiban is – évről évre megjelennek a hangos dobszóval kísért, medvebőrbe öltözött csoportok. A látványos, de zajos népszokás megosztja a közvéleményt.
Egy 35 éves, Maros megyei nő holttestét emelték ki hétfőn délután a vízből Marosvásárhelyen, az Alsógát utca térségében – a halál pontos körülményeit vizsgálják.
A hét első két napján országszerte enyhébb lesz az idő az ilyenkor megszokottnál, karácsonykor azonban lehűlés várható esővel, havas esővel, havazással – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) kéthetes előrejelzéséből.
Tavaly az uniós polgárok 16,9 százaléka élt túlzsúfolt lakásokban, ami enyhe csökkenést jelent a 2023-ban jegyzett 18,1 százalékhoz képest – derül ki az Eurostat hétfőn közzétett adataiból.
Az országos kataszteri és ingatlan-nyilvántartási hivatal (ANCPI) 2025 júniusa és novembere között 520 886 online iratot bocsátott ki ingyenesen az ingatlan- és telektulajdonosoknak a Myeterra.ancpi.ro platformon keresztül.
szóljon hozzá!