
Így festett az ünneplőbe öltözött székelyudvarhelyi Művelődési Ház a 12. dráMA idején
Fotó: Kelemen Kinga
Véget ért a dráMA kortárs színházi fesztivál idei kiadása Székelyudvarhelyen. A hétnapos rendezvényen tizennégy társulat 16 előadás át tekinthették meg a nézők, továbbá koncertek, könyvbemutatók, beszélgetések, filmvetítés és műhelymunkák tették változatossá a 12. alkalommal megszervezett kulturális rendezvénysorozatot. A fesztivál idején tartották a dráMÁzat drámaíró pályázat eredményhirdetését is.
2021. szeptember 27., 14:592021. szeptember 27., 14:59
A kortárs drámákra jellemző, hogy többnyire stúdiótérben viszik színre azokat, így általában nem egyszerű belépőt szerezni rájuk. Nem történt ez másként az idei dráMA idején sem, sőt, abszolút teltházzal játszottak minden stúdióelőadást, várólisták is voltak – tudtuk meg Dálnoky Rékától, a Tomcsa Sándor Színház művészeti vezetőjétől.
A két nagytermi előadás is rendkívül látogatott volt, és különösen kellemes meglepetésnek számított, hogy a szatmárnémeti Harag György Társulat nagyszabású produkciójára, a Raszputyin című előadásra nagyon sok helyi néző is kíváncsi volt.
– mondta Dálnoky Réka.
Fotó: Kelemen Kinga
Minden nap volt TEA (Találkozás Egy Alkotóval), köztük talán a leglátogatottabb a magyar dráma napján tartott beszélgetés volt Visky Andrással, de mindegyik beszélgetésen elhangzottak igazi ínyencségek, kulisszatitkok az alkotás folyamatáról. Ezekből a néha igazán intim részletekből utólag is lehet csemegézni a színház honlapján, hiszen a fesztivál idején működő blogger-csapat jegyezte azokat, illetve olyanokat is begyűjtött tőlük, amiről a beszélgetéseken nem esett szó.
Érdekes módon mindenki kicsit másképp vélekedik arról, hogy mi is a színház, így a cél az eltérő ízlések találkozója, összhangba fonódása is volt az idei dráMA idejére, amit sikerült is megvalósítani – mondta a művészeti vezető. Voltak a szakmának szóló programok, valamint előadások, koncertek, filmvetítések, közönségtalálkozók, és „hajnalig tartó beszélgetések, viták a dráMAkocsMÁ-ban arról, hogy mit jelent a művészet és mi a dolgunk ebben a világban” – fogalmazott Dálnoky Réka.
Fotó: Kelemen Kinga
Szerdán került sor a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház, a nagyváradi Szigligeti Színház és a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem által szervezett, V. dráMÁzat drámapályázatra beérkezett 134 pályamű elbírálását követő eredményhirdetésre. A Debüt kategóriában első helyezett Mihály Zsombor A helyi című drámája, a második helyezett Harmadnapra című művet a Rácz Alíz jegyezte, a harmadik díjat pedig Stöhr Orsolya munkája, a Matchbox nyerte.
A DrámaÍRÓ kategóriába negyven magyar nyelvű dráma érkezett olyan alkotóktól, akiknek más művei már jelentek meg nyomtatásban. Első helyezést a zsűri nem adott ki, a második helyezést megosztva az Ikarosz – Szálinger Balázs verses szövege, illetve a Mielőtt a kakas – Polgár M. András pályázata – nyerték el. A harmadik helyezést, szintén megosztva A nap körül kering – Karánsebessy Balázs – és a Bizalom utcának – Lovassy Cseh Tamás – ítélték. A DramAUTOR kategóriában 31 román nyelvű drámával jelentkeztek alkotók. Az első helyezett az a Radu Popescu lett, aki már a legutóbbi dráMÁzatot is megnyerte, most pedig nemcsak a Noul profet című művével lett első, hanem a Plimbarea Elizei című gyermekdarabjával külön díjban részesült. Másodiknak Carmen Dominte írását, az Oameni de piatră-t, harmadiknak Marilena Dunitrescu Între viață și moarte darabját választotta a zsűri.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
szóljon hozzá!