
A cigánydombi fatolvajok rossz anyagi helyzetükkel indokolják a lopást
Fotó: Veres Nándor
Felháborítónak tartják a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület (SZKE) tagjai, hogy több fellebbezés után múlt héten visszakapták elkobzott felszereléseiket azok a cigánydombi elkövetők, akiket egy éve falopáson értek. Az SZKE szerint szigorú bírósági döntések kellenek ahhoz, hogy megvédhessék az erdőt.
2018. március 19., 12:422018. március 19., 12:42
2018. március 19., 12:432018. március 19., 12:43
Nagyjából egy éve érték tetten a hatóságok azt a Cigánydombon élő két elkövetőt, akik egy szekérnyi fát vittek el illegálisan az erdőből – idézték fel a történteket a közbirtokossági egyesület tagjai. Akkor ötezer lejes bírságot szabott ki a rendőrség, a fát, egy szekeret, több lóhámot, baltát, illetve egy láncfűrészt pedig elkoboztak. Ezzel a döntéssel nem értettek egyet az elkövetők, és bírósági úton fellebbeztek, állítva, hogy
A már kifizetett büntetés visszatérítését is kérelmezték. Első körben nem, többszöri fellebbezés után azonban
– a véglegesnek számító döntést egyebek mellett azzal indokolta, hogy a hatóságok helyszíneléskor nem töltötték ki megfelelően a dokumentumokat, például a lefoglalt fa konkrét mennyiségét sem rögzítették. Így végül figyelmeztetés lett a bírságból, és múlt héten a felsorolt eszközöket is visszakapták az elkövetők.
Az SZKE munkatársai egyáltalán nem értenek egyet a bíróság döntésével, hiszen szerintük
Úgy vélik, a büntetés eltörlése precedensértékű lehet, akár másokat is a bűn útjára sodorhat, hiszen úgy tűnhet, hogy következmények nélkül tizedelhető az erdő. Ez ugyanakkor negatívan érinti a fák védelme érdekében kifejtett munkájukat is. Ettől függetlenül egyesület tagjai továbbra is megtesznek mindent a megmaradt erdő megmentésért – egyebek mellett szigorúbb ellenőrzéseket terveznek –, amiben a lakosok és a hatóságok segítségére is számítanak. Úgy látják, hogy összességében jelentősen csökkent a falopások száma, és több ismert tolvaj is felhagyott törvényellenes tevékenységével. Tapasztalataik szerint most már többnyire csak a cigánydombiakkal vannak problémák.
Lopásokat fedeztek fel
Nagyjából 60–70 csutakot fedeztek fel nemrég az SZKE tagjai a Szentegyháza határában lévő erdőben, ami azt mutatja, hogy még mindig vannak olyanok, akik nem hagytak fel az illegális fakitermeléssel. Az egyesület vezetői szerint a bűnözők kihasználták, hogy önkénteseik épp az irodai munkával voltak elfoglalva.
Kristály Kincső frissen diplomázott a Magyar Képzőművészeti Egyetemen, ahol rektori kitüntetést is kapott. Festészetében a bőrön, az érintésen és az identitáson keresztül vizsgálja azt, amit magunkból megmutatunk, és amit inkább elrejtenénk.
Az OMV Petrom-hálózat kedden ismét drágított, így szerdától az összes romániai töltőállomáson emelkedett az üzemanyagok ára.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szerdán három sárga jelzésű riasztást adott ki kánikula, erősödő szél és zivatarok miatt, amelyek az ország több régiójában érvényesek a nap folyamán.
Súlyos állapotban van a Brassó belvárosában kedd este történt gázolás egyik áldozata, a Brassó megyei sürgősségi klinikai kórház intenzív osztályán ápolják.
Öt ember meghalt kedden éjszaka egy Dâmbovița megyében bekövetkezett közúti baleset következtében: egy 20 éves, jogosítvány nélkül vezető fiatalember elütött három gyalogost, majd felborult az autóval – tájékoztatott szerdán a megyei rendőrség.
A júniusi 10,42 százalékról júliusban 8,16 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idei nyári szezonban már ötödször támadt fürdőzőkre egy álcserepesteknős a horvátországi Kastelai-öbölben, Split közelében – közölte a Jutarnji List című zágrábi napilap az internetes oldalán.
Megsemmisített Románia két vízben sodródó, pilóta nélküli repülő szerkezetet a Fekete-tenger Romániához tartozó exkluzív gazdasági övezetében, a Neptun Deep gázmező közelében – közölte kedden Radu Miruţă ügyvivő védelmi miniszter.
Két személy meghalt kedd este, miután egy személygépkocsi járdán tartózkodó gyalogosokba hajtott Brassóban – közölte a Brassó megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
A Richter-skála szerint 4,3-as erősségű földrengés történt kedden 20 óra 21 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
1 hozzászólás