Hirdetés
Hirdetés

Egy évtizede áll a munka, de még nem mondtak le az idősotthon felépítéséről

Ennyi készült el a megálmodott idősotthonból. Messze még a vége •  Fotó: Barabás Hajnal

Ennyi készült el a megálmodott idősotthonból. Messze még a vége

Fotó: Barabás Hajnal

Kétségtelenül nagy fába vágta a fejszéjét a csíkszenttamási Szent Anna Nőegylet, amikor hozzáfogott a helyi idősotthon megépítéséhez. A munkálatokhoz még 2004-ben láttak hozzá, és 2012-ben álltak le vele. Ez idő alatt mindössze az első szint falazásáig jutottak el. Egy évtized múltán sem mondtak le elképzelésükről.

Barabás Hajnal

2023. február 05., 21:002023. február 05., 21:00

Nem ma volt! 2004-ben jött a hír, hogy a csíkszenttamási Szent Anna Nőegylet idősotthont építtetne a község határában. Az építkezéshez hozzá is fogtak még akkor, de csak az alapozásig jutottak; aztán 2010-ben folytatták a kivitelezést az alagsor kialakításával. A munka két éven át folyt, az első szint falainak felhúzása után azonban elapadtak a pénzügyi források, ezért 2012 után teljesen leállt az építkezés.

A befejezetlen épület(maradvány) azóta is jobb sorsa vár a Szent Anna-kápolna közeli, körbekertelt területen.

Megkerestük Dobos Rozáliát, a Szent Anna Nőegylet vezetőjét, arra kérve, mondja el, mi történt, és lemondtak-e az elképzelésük megvalósulásáról.

Számos akadállyal néztek szembe

A nőegylet elnöke a kezdetekről indult. Az 1990-es évek végén holland tanárok jártak Csíkszenttamásra angol nyelvet oktatni, akikkel jó kapcsolatokat alakítottak ki, ők pedig egy alapítvány révén számos adományt biztosítottak számukra. Az egyesület ezekből a támogatásokból és saját erőforrásokból különböző programokat szervezett, kisebb-nagyobb felújításokat finanszíroztak, például

a helyi általános iskola ablakait, ajtóit cseréltették ki, a művelődési házban a lakodalmakkor használt evőeszközöket és egyéb konyhai edényeket is újakra cserélték.

Továbbá ruhavásárokat tartottak, illetve ruhaadományokat osztottak szét a rászorulóknak, ugyanakkor hozzájárultak a plébánia épületének bővítéséhez, hogy ott megfelelő helyiségben lehessen bibliaórákat és hittanórákat tartani. A csíksomlyói kórház számára is adományoztak kórházi ágyakat, tolószékeket és különböző orvosi felszereléseket.

Hirdetés

Mindezen szerteágazó tevékenység mellett felmérték azt is, hogy nagy szükség volna Felcsíkon egy idősotthonra, ezért megtették az első lépéseket, hogy felépíttessenek egyet. „Az volt a baj, hogy

Idézet
túl sok mindent szerettünk volna megvalósítani, az építkezés lebonyolításához pedig nem volt kellő tapasztalatunk,

és ráadásul nem álltak mellénk az emberek úgy, ahogy szükségünk lett volna rájuk” – osztotta meg Dobos Rozália. Mint magyarázta, kezdetben a terület besorolása miatt került veszélybe az építkezés, mivel külterületre épült volna, ezért a polgármesteri hivatal nem hosszabbította meg az építkezési engedélyt, sőt módosítani kellett az eredeti terveken is.

A gondok tovább sokasodtak 2007-ben, amikor Románia belépett az Európai Unióba, mert ezzel együtt a külföldi támogatások is megcsappantak. A holland tanárok többsége időközben nyugdíjba vonult vagy elhunyt, így a kapcsolat velük szintén megszakadt.

„Nagyon sok intézményhez, szervezethez fordultam segítségért, hogy támogassák az építkezés folytatását. Kértem a helyi önkormányzatot, akik nagyon kevéssel támogattak, a különböző civil szervezeteket, a Felcsík Kistérségi Társulást, a helyi közbirtokosságot sokszor felkerestem, de semmit nem kaptunk tőlük.

Idézet
A római katolikus egyház húszezer euróval járult hozzá a célhoz, de mivel másfél évvel később küldték a pénzt, mint ahogy megígérték, a finanszírozás egy része kötbérre ment el, amit az építőnek kellett átadnom a kifizetés késése miatt”

– sorolta a nőegylet vezetője. Hozzátette, a gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet nyújtott még támogatást.

„Összességében azonban sokkal többre lett volna szükség az idősotthon befejezéséhez” – jegyezte meg.

Mégsem mondanak le álmukról

Dobos Rozália elmondta, néhány napja egy szerkezetmérnökkel ellenőrizték a félbehagyott épület állapotát, aki azt mondta, hogy szerkezetileg stabil az építmény, lehet folytatni a kivitelezést.

„Az a tervünk, hogy tisztázzuk a terület egy részének a jogviszonyát, amely problémára az építkezés után derült fény. Amint sikerül ezt megoldani, és megkapjuk a birtoklevelet, akkor már rendezett iratokkal folytathatjuk a terv megvalósítását. Az építkezés befejezéséhez keressük majd a további pályázati lehetőségeket, pénzügyi forrásokat, adományokat” – jegyezte meg. Elképzelésük szerint

harminc idős személynek biztosítanának helyet,

a létesítményben ugyanakkor nappali foglalkoztató tevékenységekre is volna lehetőség, továbbá a manzárdon is alakítanának ki helyet olyanoknak, akiket csak időszakosan, rövid időre, néhány napra, esetleg egy két hétre fogadnának, így biztosítva némi pihenőidőt az idős személyt gondozó családoknak, hozzátartozóknak.

Előbb tisztáznák a terület egy részének a jogviszonyát, majd rendezett iratokkal folytatnák a terv megvalósítását •  Fotó: Barabás Hajnal Galéria

Előbb tisztáznák a terület egy részének a jogviszonyát, majd rendezett iratokkal folytatnák a terv megvalósítását

Fotó: Barabás Hajnal

Az alagsori szintre konyhát és öltözőket terveztek, az eredeti elképzelések szerint helyben készítették volna az ételt, de az időközben megváltozott jogszabályok és elvárások miatt az engedélyeztetés során módosították a terveket, így kiszervezik majd az étkeztetést erre szakosodott cégeknek.

Kedves Róbert, Csíkszenttamás polgármestere a téma kapcsán mindössze annyit mondott, tudomása volt arról, hogy

a Felcsík Kistérségi Társulás átvette volna az épületet, ugyanis lehetőségük lett volna pályázni annak befejezéséhez, azonban ezzel a megoldással nem élt a nőegylet.

Dobos Rozália erre a felvetésre azt válaszolta nekünk, konkrét lépés ezzel kapcsolatban nem történt, és

nem is adhatták volna át az épületet,

mert az egylet statútuma, vagyis alapszabályzata szerint az általuk megvalósított bármilyen vagyon a római katolikus egyházat illeti, amennyiben felbomlana az egyesület.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 19., péntek

Véget ér a tanév, kezdődik a nyár vakáció

Pénteken, a tanórák után kezdődik a nyári vakáció az iskolások számára.

Véget ér a tanév, kezdődik a nyár vakáció
Hirdetés
2026. június 19., péntek

Pert vesztett a feddhetetlenségi ügynökséggel szemben az USR elnöke

Dominic Fritz csütörtökön jogerősen elvesztette az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség ellen indított perét a legfelsőbb bíróságon. Az ANI korábban érdekellentétet állapított meg vele szemben.

Pert vesztett a feddhetetlenségi ügynökséggel szemben az USR elnöke
2026. június 18., csütörtök

Nicușor Dan: Portugália és Szlovákia is drónelhárító rendszereket ajánlott fel Romániának

Portugália és Szlovákia drónelhárító rendszereket ajánlott fel Romániának – nyilatkozta Nicușor Dan a csütörtöki EU-csúcs előtt.

Nicușor Dan: Portugália és Szlovákia is drónelhárító rendszereket ajánlott fel Romániának
2026. június 18., csütörtök

Medvét láttak Szécsenyben

Medve jelenléte miatt küldtek Ro-Alert üzenetet a csíkszeredaiaknak csütörtökön este.

Medvét láttak Szécsenyben
Medvét láttak Szécsenyben
2026. június 18., csütörtök

Medvét láttak Szécsenyben

Hirdetés
2026. június 18., csütörtök

Leleplezték a Grand Theft Auto VI borítóját, egy hét múlva indul az előrendelés

Nem a régóta várt játékmenet előzetessel, hanem egy bejelentéssel rukkolt elő a Grand Theft Auto VI kiadója, a Rockstar Games csütörtök délután.

Leleplezték a Grand Theft Auto VI borítóját, egy hét múlva indul az előrendelés
2026. június 18., csütörtök

Indulni készül a PNL elnöki tisztségéért Adrian Veștea

Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök csütörtökön bejelentette, hogy indulni készül a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöki tisztségéért.

Indulni készül a PNL elnöki tisztségéért Adrian Veștea
2026. június 18., csütörtök

Korrupció gyanúja miatt került hatósági felügyelet alá Bukarest főpolgármestere

Vesztegetés elfogadásának gyanúja miatt büntetőeljárást indított Ciprian Ciucu bukaresti főpolgármester ellen. Az elöljárót 60 napra hatósági felügyelet alá helyezték.

Korrupció gyanúja miatt került hatósági felügyelet alá Bukarest főpolgármestere
Hirdetés
2026. június 18., csütörtök

Románia és Szlovákia közösen lépne fel a medvék védettségének módosításáért

Közösen kérte Románia és Szlovákia az Európai Bizottságtól a barnamedvék szigorú védelmi szabályainak felülvizsgálatát. A két ország szerint a növekvő állomány egyre nagyobb terhet ró a helyi közösségekre, a gazdákra és a közbiztonságra.

Románia és Szlovákia közösen lépne fel a medvék védettségének módosításáért
2026. június 18., csütörtök

Minden eltűnt gyermeket megtaláltak, négy felnőttet azonban még keresnek

Keres még négy felnőttet a rendőrség Hargita megyében az idei eltűnéses esetek közül. Az év első öt hónapjában 32 bejelentést regisztráltak, a 11 eltűnt gyermeket mind megtalálták, a felnőttek közül azonban négyen továbbra sem kerültek elő.

Minden eltűnt gyermeket megtaláltak, négy felnőttet azonban még keresnek
2026. június 18., csütörtök

Már péntek reggeltől várja a strandolni vágyókat a Marosvásárhelyi Víkendtelep

Bár a marosvásárhelyi Víkendtelep hivatalos megnyitóját pénteken 17 órakor tartják, a strandolni vágyókat már reggel 9 órától fogadják.

Már péntek reggeltől várja a strandolni vágyókat a Marosvásárhelyi Víkendtelep
Hirdetés