
Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Idén áprilisban márciushoz képest 32 lejjel (0,6 százalékkal) 5217 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 8532 lej volt az idei negyedik hónapban, 30 lejjel (0,4 százalékkal) több, mint egy hónappal korábban.
2024. június 14., 12:212024. június 14., 12:21
A legnagyobb nettó átlagbért – 11.971 lejt – az információtechnológiai szolgáltatások terén jegyezték (beleértve a számítástechnikai szolgáltatásokat is), a legkisebbet – 2787 lejt – a ruhagyártásban – ismerteti az Agerpres.
Áprilisban a gazdasági ágazatok többségében nőtt a nettó átlagfizetés az előző hónaphoz képest. Ezt a különféle alkalmi juttatások, a természetbeni és pénzbeli juttatások, bónuszok, húsvéti ajándékok, valamint a nettó nyereségből származó összegek és egyéb juttatások (beleértve az utalványokat is) növekedése befolyásolta.
– közölte az INS.
A legnagyobb mértékben – 42,1 százalékkal – a kőolaj- és gázkitermelés ágazatában, illetve a szénbányászatban – 27,4 százalékkal – nőttek a bérek.
A legnagyobb – 34,6 százalékos – nettó jövedelemcsökkenéseket a dohányipari cikkek gyártásának ágazatában jegyezték.
Ami a közalkalmazotti szférát illeti, a tanügyben 1,7 százalékkal , a szociális ellátásban 0,1 százalékkal csökkent, míg a közigazgatásban 1,4 százalékkal nőtt a nettó átlagkereset áprilisban az előző hónaphoz viszonyítva.
A kulturális miniszter benyújtotta lemondását hétfőn, miután nyilvánosságra került egy hangfelvétel, amelyen trágár hangnemben beszél a Chișinăui Rádió megvásárlásáról.
Lemondásra szólította fel hétfőn Kelemen Hunor a kulturális minisztert, miután nyilvánosságra került egy hangfelvétel, amelyen Demeter András István trágár hangnemben beszél a Chișinăui Rádió megvásárlásáról.
Felháborító jelenetet örökített meg egy névtelen felhasználó a csíksomlyói nyeregben a pünkösdi búcsút követően.
Az Európai Unióban áprilisban márciushoz képest 7,9 százalékkal nőtt a gázolaj és 2,4 százalékkal a benzin ára – derül ki az Eurostat hétfőn közzétett adataiból.
A pünkösdi időszak sem tartott vissza néhány sofőrt attól, hogy ittasan üljenek autóba, közülük ketten baleseteztek is – derül ki a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság hétfői összesítéséből.
A Hargita megyei csendőrséghez május 22-25. között 26 lakossági bejelentés érkezett lakott területek közelében megjelent medvékről.
Öt személy sérült meg, közülük kettőt kórházba kellett szállítani, miután tizenegy ember verekedett vasárnap este Előpatakon – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
Öt nap alatt hétszer jelent meg Farcádon a medve, amely ez idő alatt több kaptárt rongált meg a településen lévő méhészetnél, ráadásul a lakókat is félelemben tartotta. Végül vasárnap este kilőtték a fiatal egyedet.
A vakációs utalványok értékének csökkenése és a vásárlóerő csökkenése egyelőre némileg visszafogta a június 1-jei hosszú hétvégére érvényes foglalásokat.
Lakóháznál csaptak fel a lángok a maroskeresztúri Patak utcában, fennáll a veszélye, hogy egy szomszédos lakóépületre is átterjednek a lángok – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!