
A környezetszennyezésről és hulladékgazdálkodásról szervezett közvitát a Marosvásárhelyi Rádió
Fotó: Antal Erika
A tiszta környezet, az észszerű hulladékgazdálkodás, a lehetőségek számbavétele volt a témája annak a kerekasztal-beszélgetésnek, amelyet a Marosvásárhelyi Rádió szervezett szerda este a stúdiótermében.
2017. november 17., 14:402017. november 17., 14:40
Az eseményen részt vettek a környezetvédelmi hivatalok és civil szervezetek képviselői, a megyei tanács elnöke, és Marosvásárhely alpolgármestere is.
Egy frissen készített fotóval indította a beszélgetést Szász Attila, a Marosvásárhelyi Rádió helyettes főszerkesztője. A felvétel a Maros-parton készült aznap reggel, egy olyan szakaszon, amelyet a rádió munkaközössége, illetve más civil szervezetek is megtisztítottak több alkalommal, ám ott továbbra is gyűl a hulladék.
A főszerkesztő-helyettes kérdése az volt, mit lehet tenni annak érdekében, hogy ne szennyezzék a környezetet, hogyan lehet elérni azt, hogy a Maros-part mindig tiszta legyen.
– mutatott rá Péter Ferenc, a Maros megyei önkormányzat elnöke, aki úgy vélte, tudatosítani kellene az emberekben, de főleg a fiatalabbakban, hogy a tiszta környezet valamennyiünk érdeke. Az iskoláskorúak bevonásától azt reméli az elnök, hogy felnőtt korukra tudatos állampolgárok lesznek, akik nem fogják a szemetet a természetben szétdobálni.
Szakács László, a Rhododendron környezetvédelmi egyesület elnöke szerint annak ellenére, hogy valamennyi intézmény és hivatal – beleértve a környezetvédelmi felügyelőséget és hivatalt, a vízgazdálkodási igazgatóságot, a városházát – végzi a feladatát, valami mégis hiányzik, hiszen konszenzus nélkül nincs látható eredmény.
Pontosan meg kellene határozni, hogy kinek mi a feladata, mit tud, vagy mire lenne képes egy-egy hivatal. Például kiknek a feladata a szemetes kukák felszerelése, a szemetelők megbírságolása, videokamerák kihelyezése.
– fogalmazott Dănuț Ștefănescu, a környezetvédelmi ügynökség igazgatója, hozzátéve, hogy ez nem mentség azok számára, akik szemetelnek. Elmondta, a ’90-es évek derekán eltakarították a szemetet a Maros-partján, fél év múlva telefonon hívták, hogy takarítsanak megint, mert sok a szemét. Tehát – vonták le a következtetést a kerekasztal-beszélgetés résztvevői – a takarítás nem jelenthet megoldást, azzal tulajdonképpen fenntartják a szennyezést.
A közvitának meghirdetett rendezvényen elhangzott az is, hogy a törvény szigorával lehetne elérni, hogy mindenki tartsa tiszteletben a környezetét. Ugyanakkor azokra a visszásságokra is rámutattak, amelyek Marosvásárhelyt jellemzik napjainkban.
A városháza őszi nagytakarítást hirdetve arra biztatta a lakókat, helyezzék ki az út szélére a hulladékot, s vannak utcák, ahol már két hete kint van az összegyűlt szemét, lomok, levágott ágak.
A beszélgetés végén abban egyeztek meg a résztvevők, hogy folytatják a tiszta környezet érdekében a munkát, ki-ki a saját területén próbál erőfeszítéseket tenni, hogy megszűnjön a szemetelés.
A NATO megerősítette, hogy a román-ukrán határ közelében észlelt légi tevékenység miatt az éjszaka folyamán riasztott két spanyol F-18-as vadászgép a szövetség parancsnoksága alatt teljesített szolgálatot – jelentette csütörtökön az EFE.
A kormány módosította az Euro200 elnevezésű számítógép-vásárlási programról szóló 2004/269-es törvény végrehajtási szabályait, hogy a támogatásra jogosult hátrányos helyzetű családokban nevelkedő tanulók és egyetemisták megvásárolhassák a gépeket.
Szexuális viszony létesítésére akart rávenni egy kiskorú lányt egy tekeújfalusi 21 éves fiatal, a rendőrség hivatalból lépett ez ügyben.
A román légierő egy F-16-os harci repülőgépe megsemmisített csütörtökön egy robbanótöltettel rendelkező tengeri drónt, amely néhány száz méterre megközelítette a Románia exkluzív gazdasági övezetben található Neptun Deep gázmező egyik platformját.
Támogatást biztosítanak az étkezési burgonyát termesztő gazdáknak, miután a kormány elfogadta az erre vonatkozó programot. A kérelmek benyújtására mindössze öt munkanap áll rendelkezésre.
Tarr Zoltán társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter állami és miniszteri díjakat adott át a Társadalmi Kapcsolatokért és Kultúráért Felelős Minisztériumban augusztus 20. alkalmából.
Egy 35 éves, gyulafehérvári férfit őrizetbe vettek szerdán, miután a gyanú szerint szexuális kapcsolatot létesített egy 12 éves kislánnyal, akinek eltűnését augusztus 14-én jelentette be édesanyja.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat csütörtökön kiterjesztette az egy nappal korábban kiadott narancssárga jelzésű hőségriasztást, amely így nem 8, hanem 11 megyére érvényes a nap folyamán.
Szent István pontosan tudta, hogy országot alapítani nem egyetlen döntés, nem egyetlen csata, nem egyetlen törvény, országot építeni évek, évtizedek, évszázadok kitartó munkája – mondta Magyar Péter miniszterelnök csütörtökön Budapesten.
szóljon hozzá!