
Fotó: Szabó Tekla
Turisztikai szempontból is hasznosítható egy-egy település templomának restaurált freskója – vallja Kiss Loránd marosvásárhelyi restaurátor. Pozitív példaként a Medgyes melletti Szászivánfalvát említve, ahol egy hatalmas falképegyüttest tártak fel, illetve restauráltak.
2017. november 26., 11:052017. november 26., 11:05
A szászivánfalvi templom – amelynek helyreállítása egy nagyobb európai uniós program része volt, és ahol a Szent László legendára bukkantak – most ennek köszönhetően látogatókat vonz.
– hangsúlyozta a szakember.
Az utóbbi egy-két évben Maros megyében végzett feltárási és restaurálási munkálatokról szólva Kiss Loránd a Vásárhelyi Hírlapnak elmondta, Szentdemeteren dolgoznak jelenleg, a római katolikus templom északi szentélyében a gótikus falképeken, illetve Nyárádszentlászlón az unitárius templomban már nagyjából be is fejezték a szentély gótikus falképeinek a restaurálását.
Egy másik izgalmas, sokat ígérő műemlék a nyárádszentmártoni unitárius templom, ahol tavaly végzett kutatások során a szentélyben és a diadalíven kerültek elő középkori falképek.
– magyarázta a restaurálási munkálatok sorrendjét a szakember.
Nemrég a Szeben megyei, de Maros megye közvetlen szomszédságában lévő Somogyom településen
A freskó keletkezésének időpontja valamikor a 14. század vége és a 15. század legeleje közötti időintervallumba tehető – mondta érdeklődésünkre Kiss Loránd, aki azt is elárulta, hogy
Ahhoz, hogy feltárják és restaurálják, természetesen be kell tartani a sorrendet és megszerezni az ilyenkor szükséges engedélyeket.
Egy másik falfestmény, amely a közvéleményt foglalkoztatta, a Kiszsolnán talált falfestmény-töredék a romos evangélikus templomban. Ennek megmentése, a templom szentélyének a helyreállítása érdekében megállapodás született a Beszterce megyei önkormányzat és a magyar állam között. Bizonyos munkálatokat már elvégeztek, a továbbiakban a restaurálási tervet kell elkészíteni, valamint megvárni, míg az építő a szerkezetmegerősítést elvégzi a boltozatokon, mert az most még életveszélyes. Jelenleg a munkálatok szünetelnek, de a remények szerint tavasszal folytatódnak – mondta Kiss Loránd.
Súlyos baleset történt karácsony napján a predeali üdülőhely egyik szánkópályáján, ahol egy szánkózó nő orvosi ellátásra szorult, miután egy másik szánkózó hátulról elütötte. Az ütközés következtében a sérült elvesztette az eszméletét.
Naphosszat készülődünk, próbáljuk letudni a teendők hosszú listáját, miközben egy tökéletes ünnep képét hajszoljuk. Szakértővel kerestünk választ arra, mit tehetünk azért, hogy a karácsony ne a teljesítménykényszerről, hanem a jelenlétről szóljon.
Meghalt egy 36 éves férfi egy verekedésben csütörtökre virradóra Szeben megyében.
Átrepült a kerítésen és a háznak csapódott BMW-jével egy ittas sofőr karácsony első napjának hajnalán.
Naponta mintegy 23 ezer rendőr, csendőr, határrendész, tűzoltó és rohammentős teljesít szolgálatot a karácsonyi hosszú hétvégén.
Szívélyesen, mosolyogva fogadtak, pedig alig pár órája érkeztek haza Budapestről: Kristof Béla és Rebeka, a Csillag születik idei győztesei a döntő utáni éjszakát még a fővárosban töltötték, kedden pedig már Székelyudvarhelyen beszélgettünk velük.
December 19-én személyes okokból lemondott a TAROM vezérigazgatója, Costin Iordache, de hivatalában marad 2026. január 15-ig, ameddig a vállalat igazgatótanácsa ügyvivő vezérigazgatót nevez ki – jelentette be szerdán az állami légitársaság.
Az előrejelzéseknek megfelelően havazásba váltott át a csapadék az ország több régiójában, így többek között Csíkszéken is.
Családon belüli erőszakhoz kapcsolódó emberölési kísérlet miatt indult eljárás a férfi ellen, aki a gyanú szerint benzint locsolt az élettársára, és a nő testfelületének 50 százalékán égési sérüléseket szenvedett.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) az idei influenzaszezon első halálesetéről számolt be szerdán: egy 88 éves, Kolozs megyei, krónikus betegségekben szenvedő nő hunyt el. Az idős asszony nem volt beoltva influenza ellen.
szóljon hozzá!