
Meglehetősen egyszerű a nyulak tartása
Fotó: Erdély Bálint Előd
Jóval egészségesebb a háztáji állatok húsa, ezért is döntött úgy a Főnix Konyha stábja, hogy ezúttal Küküllőkeményfalvára látogatnak el, és a helyi György László nyúltenyésztő gazdától vásárolják meg következő ételük alapanyagát. Különlegességként a nyúl combját, illetve a hátszínrészt készítette el a séf.
2020. október 07., 09:562020. október 07., 09:56
2020. október 07., 09:572020. október 07., 09:57
Betegsége miatt döntött úgy György László küküllőkeményfalvi gazda, hogy egészséges táplálkozása érdekében állatokat nevel portáján. Noha gyerekkorában is tartott nyulakat a családja, ő maga hat éve döntötte el, hogy tenyésztésükbe fog. A nyúlhús egyébként kiváló alapanyag diétás étrendjéhez. Mint mondta, nincs sok problémája a nevelésükkel, csak száraz ételt ad nekik – szárított lucernát, zabot, kukoricát stb. –, nyáron viszont folyamatosan felügyeli, hogy friss vizük legyen az állatoknak.
– fogalmazott. Az állatokból rendszerint csak barátainak szokott eladni a gazda, de ha nagy a szaporulat, akkor mások is érdeklődhetnek. „Pénzért nem éri meg tenyészteni őket, de legalább ha maga tenyésztette, tudja az ember, hogy mit eszik” – jegyezte meg. Hozzátette, amúgy a gyerekek is nagyon szeretik a kis jószágokat.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A nyulak szaporítása sem nehéz, hiszen egy jó anya évente háromszor is kölykezhet, alkalmanként 5–7 egyedet hozva világra. Tartásukkor csak arra kell figyelni, hogy a nőstényeket külön kell nevelni a hím egyedektől.
György László elmondta, hogy három hónapos koruk után már le lehet vágni a nyulakat, hiszen akkor már másfél kilósak. Családja a húsból rendszerint paprikást készít, de előfordul, hogy a csontosabb részek a leves alapanyagává válnak. Igazi különlegesség ugyanakkor, hogy
Ilyenkor a húst a disznó zsírosabb részével vegyíti össze 70–30 százalékban a leőrlés után, majd ezt sóval, borssal, őrölt paprikával és köménnyel ízesíti, továbbá van néhány családi titoknak számító fűszer is, amelyet nem árult el lapunknak. A kész kolbász némi füstölést kap, majd lehet is fogyasztani.
Karácsony József, a Főnix Konyha séfje úgy döntött, hogy a nyúl hátszín részét, valamint egy combot is kicsontol, hogy az egészséges hozzávalóból igazi különlegességet készítsen. A húsokat nemes egyszerűséggel sóval és borssal fűszerezte, majd pár csepp bazsalikomolajat is használt, és egy órát állni hagyta így a hozzávalókat.
Köretként spenótleveleket tisztított meg és aprított fel, utána pedig forrásban lévő vízben fonnyasztotta meg azokat. Ezután olívaolajon némi aprított hagyma és fokhagyma mellett pirította meg a leveleket, végül pedig vizet adott a készülő ételhez, és sóval, illetve borssal fűszerezte azt, majd főni hagyta. Az ételt liszt és főzőtejszín keverékével sűrítette be, és már tálalhatta is.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A zöldbaboknak levágta a végét, majd csípős olívaolajban, sóval fűszerezve pirította néhány percig. Amint a gázt eloltotta, csokrokba szedte a paszulyt, és pármai sonkába göngyölte a különleges köretet, amit így ismét visszatehetett a serpenyőbe, amíg a hús is megpirul.
Nagyon omlós a nyúlhátszín
Fotó: Erdély Bálint Előd
A nyúlhátszínt, illetve a combot ezután tette a serpenyőbe, pár szem olívabogyó és friss kakukkfű kíséretében. Némi száraz fehérbort is adagolt a serpenyőbe, hogy még ínycsiklandóbb legyen az eredmény. A hús pillanatok alatt megpárolódott és átsült, így a köretek mellé helyezhette a tányérra.
Utcán sétáló kendőzött szépségekről ír a korabeli sajtó Gyergyószentmiklós vonatkozásban, Csíkszeredában szálloda is fungált bordélyként. Bizony, e tekintetben Csík vármegyében sem voltak szemérmesebbek az emberek, mint máshol Székelyföldön.
A magyarországi országgyűlési választásokon leadott összes szavazatot megszámolták szombatra, a Tisza pedig növelni tudta a képviselői mandátumainak számát, a kétharmad pedig még egyértelműbb lett.
A Magyar Polgári Erő (MPE) a Magyarországon „ellenzékbe kényszerült nemzeti pártok” mellett marad – közölte szombaton a párt ügyvivő elnöksége.
Életveszélyesen megsérült egy férfi egy közúti balesetben szombat este, miután lesodródott az autó az úttestről és a tetejére fordulva állt meg. A súlyos sérültet helikopterrel szállították kórházba.
A mezőgazdasági kifizetési ügynökség (APIA) nevében küldött hamis telefonos és online szöveges üzenetekre figyelmeztet a mezőgazdasági minisztérium.
Friss jogosítvány a zsebben, de a valódi vezetési rutin még sehol? Nem vagy ezzel egyedül. Pont erre a helyzetre érkezik hamarosan a Megtanítalak vezetni című videós sorozatunk.
Idén március végéig több mint 8000 tűzesethez riasztották a hivatásos tűzoltókat – számolt be szombaton a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU).
Ismeretlen tettesek felgyújtották Mircea Dinescu költő Cetate községbeli faházát. A rendőrség nyomozást indított az ügyben.
Éles hangon bírálta Sorin Grindeanu szociáldemokrata pártelnök Ilie Bolojan miniszterelnököt a bizonyos állami vállalatok tőzsdére vitelére vonatkozó szándéka miatt.
Az áram- és földgáztermeléssel és -szállítással kapcsolatos, mintegy 3,5 milliárd dollár értékű beruházásokat jelentett be szombaton Bogdan Ivan energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!