Fotó: Barabás Ákos
Harmadik éve rendszeresen hirdetnek hobbicukrász-tanfolyamot a székelyudvarhelyi MÜTF-ön, mely idő alatt nem csupán helybéliek, hanem más megyében élők is itt csiszolták sütési tudományukat. A héten mi is bekukkantottunk egy tanórára, ahol egy ínycsiklandozó málnadesszert elkészítésére gyűltek össze a cukrásztanoncok.
2018. március 31., 12:552018. március 31., 12:55
A délutáni tanórára a Gondűző étterem alagsorában rögtönzött laborban, kötényt kötve várakoznak a hobbicukrászok. A februárban indult tanfolyamra két csoport jár, hétfőn, illetve kedden, időtartama nyolcszor három óra, és április közepén ér véget.
Lengyel László Levente, a Frieske Pan cukrásza a pult mögötti konyhában készíti elő az aznapi sütéshez szükséges eszközöket. Miután mindenki megérkezik, László kiosztja az aznapra tervezett málnás desszert receptjét, amely Sacher-alapból, málnakrémből és málnazseléből épül fel. Ez egyadagos, szaknyelven monoporciós alkotás lesz, amely akár pohárban, akár műanyag fólialapba töltve tálalható. Most az utóbbi változat szerint készül,
Előkerülnek a keverőtálak, a desszerthez szükséges alapanyagok, valamint a konyhai mérleg, amelyen kimérik a recept szerinti adagokat. Két asztalnál folyik a tevékenység, egyiken beüzemelik a robotgépet, amely a teavajat elegyíti a kristálycukorral, majd ebbe kerül a tojássárgája és a 70 százalékos olvasztott csokoládé. Eközben a másik asztalnál egy hobbicukrász kézi habverővel a tojásfehérjét habosítja.
Fotó: Barabás Ákos
Néhányan csendesen figyelnek, mások meg hangosan nevetve poénkodnak – igazi családias hangulat. Most ötödik alkalommal vannak együtt, de érződik, hogy összeszoktak. Közben a cukrász magyaráz, gyakori hibákra hívja fel a figyelmüket. Megtudjuk, hogy
Bár mindegyik szakácskönyvben azt írják, hogy a tojásfehérjét keményre kell verni, a piskóta attól nő szépre, ha lágyabb tojáshabot készítünk, ami a kihabosított tojássárgába keverve nem törik össze, és sütéskor elasztikus lesz. A munkafolyamatnál fontos a sorrend, mindig a tojássárga kihabosításával kezdünk, utoljára pedig az átszitált liszt kerül a masszához. Ez utóbbit a tepsibe, sütőformába nem adagolva, hanem a keverőlapáttal egy mozdulattal tesszük bele, a széleknél kihúzva peremig. Ez azért lényeges, mert sütéskor elsősorban a közepe nő fel, így a lemaradt szélek miatt egy púpos piskótát kapunk – avat be néhány technikai fogásba a cukrász. Azt is megtudjuk, hogy
Fotó: Barabás Ákos
Csak a kihűlt tortalapot szabad szeletelni, fűrészelő mozdulattal, amihez jól használható a kenyérvágó kés is. Időközben a 180 Celsius-fokra előmelegített sütőben készül az első tortalap, az úgynevezett Sacher-felvert, amelynek kellemes csokiillata betölti a teret.
László kibontja a fagyasztott málnát, egy öblös keverőedényben a tűzhelyre teszi, citromlé, cukor, habtejszín és zselatinmassza hozzáadásával ebből készül a kis korongokra vágott alapra töltendő krém. A zselatinmasszához szükséges aranyszínű port vízzel keveri, közben elmondja, hogy a masszát nem szabad 70 foknál jobban felhevíteni.
Eközben mindkét tortalap kikerült a sütőből és kihűlt ahhoz, hogy kivágja belőle a tervezett tizennyolc korongot. A megmaradt széleket a tanítványokkal közösen pillanatok alatt bekapdossuk. Semmi nem megy kárba, hiszen legtöbben nemcsak kóstolgatunk, hanem „betakarítjuk” a lecsöppent krémet, és a mosogatást megelőző „tisztogatást” is szívesen bevállaljuk. Anélkül, hogy bárki irányítana, mindenki talál feladatot magának: felváltva mérnek, kavargatnak, letisztítják a munkafelületet, elmossák a munkaeszközöket.
Fotó: Barabás Ákos
A sütőt László kezeli, mialatt néha megszólal egy aggályos hang: „szerintem már kész, odaég”. Mónika aggodalmára László a profi nyugalmával mosolyog. Mónika kizárólag az Esterházy-torta miatt jelentkezett a tanfolyamra, ami húsvét másod- és harmadnapjára van betervezve. Ezért azonban részt kellett vennie a többi találkozón is, de mostanra legalább megtanult pozsonyi kiflit és sajtos pogácsát sütni. Amit itt a többiekkel kipróbál, otthon is elkészíti, és majdnem mindegyikkel sikerélménye volt, a képeket pedig büszkén osztotta meg a csoport közösségi oldalán. A vállalkozó nem akar profilt váltani, csupán szeretteinek fog továbbra is sütni.
„Szitáld le a lisztet, attól levegős lesz a sütemény, a hideg kelesztés hatékonyabb a meleg kelesztésnél, sütés előtt tedd a begyúrt tésztát fél órára hűtőbe – fondorlatokat tanultam, amelyeket otthon is hasznosíthatok.
– meséli elégedetten. Mialatt beszélgetünk, előkerülnek a henger alakú formák, ezekbe szorgos kezek beleügyeskedik a fólialapot, figyelve, hogy ne lógjon ki a széle. A forma eltávolítása után majd ez segít egyben tartani a desszertet, ha az többet áll szobahőmérsékleten.
Először a tortaalap kerül a formába, majd peremig feltöltve a málnakrém. A habzsák kézről kézre jár. Mint kiderül, könnyebb nézni, mint kezelni, a krém néha kiszottyan belőle. Sebaj, van belőle elég, na meg az is, aki feltakarítsa. Az édes krémet egy savanykásabb málnazselé koronázza meg, majd az alkotások a hűtőben válnak tökéletesekké.
Fotó: Barabás Ákos
Várakozás közben beszélgetünk Zsolttal, aki nem egészen két éve sütötte első tortáját, interneten megosztott videókból inspirálódva. „Minden finomra sikerült, de nem úgy nézett ki, mint a videókon” – mondja a 22 éves fiatalember. Mivel kedvet kapott a sütéshez, szerette volna, hogy mutatósak legyenek alkotásai, a cukrásztitkokat pedig élőben akarta ellesni. Minden hétfőn Udvarhelyre utazik, mivel Marosvásárhelyen, ahol él és menedzsmentet tanul, nincs hasonló tanfolyam.
„Már az első alkalom is megérte, annyira tetszett. Most már tudom, hogy az adagokat be kell tartani, és akkor jó lesz. Nem szabad az után menni, hogy tegyünk bele egy evőkanál vagy egy kávéskanál valamit.” Elárulja, hogy otthon legalább egyszer mindent újrasüt, és most már elégedett alkotásai küllemével. Komolyan fontolóra vette, hogy szakképzett cukrásznak tanuljon, László sugallatára talán Budapesten.
Hogy a 12 éves Áron élete felnőtt korára milyen fordulatot vesz, még nem tudni, tény viszont, hogy szülinapi meghívottjainak saját maga készítette a Boci sütit és a sajtos kiflit, szülei pedig az általa sütött linzert vitték a bálba. Felnőttképzésről lévén szó édesanyja is részt vesz az órákon. „Megtanultam, hogy a tojást olyan hőmérsékletű vízzel kell megmosni, amilyen a tojás, és hogy nagy hülyeségeket ne csináljak” – mondja Áron, részletekbe azonban nem bocsátkozik.
Fotó: Barabás Ákos
De vége a fecsegésnek, minden tekintet Lászlóra szegeződik, aki asztalra helyezi a tálcát, rajta a hűtőből kivett alkotásokkal. Körülálljuk az asztalt, a formákból ki könnyebben, ki nehezebben kiszabadít egy-két málnacsodát. Somolyogva, fél lépés távolságból figyelem az ügyködő cukrásztanoncokat, de nem úszom meg. László felém nyújt egy formát, kissé tétova mozdulattal elveszem, és harmadik nekirugaszkodásra sikerül épen kinyomnom belőle a monoporciós málnás desszertet. Lejárt az idő, előkerül a csomagolófólia és belé egyenként az édesség, amit megérdemelten hazavisznek azok, akik besegítettek elkészítésébe, na meg a betolakodó újságíró, jómagam.
Székelyföld Autonómiájának Napján, október 27-én egyszerre fognak fellobbanni Székelyföldön az őrtüzek lángjai, amelyek változatlanul a székelyföldi autonómiaigényre emlékezetetnek.
Idén is izgalmas programokkal várja a látogatókat a gyergyócsomafalvi Gazdanapok rendezvénye, amelyet ezen a hétvégén rendeznek meg.
Ligia Deca oktatási miniszter péntek este a Facebook-oldalán bejelentette, hogy aláírta az egyetemi hallgatók ösztöndíjait szabályozó új rendeletet.
Egykori tanítványok, politikusok és intézményvezetők, valamint helyi lakosok gyűltek össze a Kovászna központi parkjában szervezett emlékünnepségen, melyre Fábián Ernő író, filozófus születésének 90. évfordulója alkalmából került sor.
A Travelminit.ro szálláskereső oldal pénteken közölt adatai szerint a Prahova völgyi üdülőhelyek a legnépszerűbb turistacélpontok közé tartoznak a hétfőn kezdődő egyhetes őszi szünidő idején.
Enyhe, a Richter-skálán 3-as erősségű földrengés volt pénteken 13:03-kor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A korondi születésű Lőrincz Márton 1936-ban magyar színekben lett olimpiai bajnok, szabadfogású birkózásban. Buenos Airesben halt meg, és temették el. 2024-ben, 55 évvel a halála után viszont újra hazatért.
A Gyergyói Hoki Klubnak és a gyergyószentmiklósi jégkorong utánpótlásnak idén folyósított megyei támogatások kapcsán tartottak sajtótájékoztatót pénteken, de ennél többről is szó esett.
Hivatalossá vált Etéd község címere, amelyen egyebek mellett a környékbeli dombokat és az élet fáját is megjelenítik – tudtuk meg Szilveszter Attilától, a pénteken leköszönt helyi polgármestertől.
Különleges esemény helyszínéül szolgált a háromszéki Kézdiszentlélek községhez tartozó, az írott forrásokban először 1332-ben szereplő Kézdikővár: emlékjellel jelölték meg azt a részt, ahol egykoron, a kora-középkorban a település elhelyezkedett.
szóljon hozzá!