
Fotó: Gergely Imre
47 millió lejes összköltségvetésű beruházás kezdődik ebben az évben Gyergyóalfaluban. Ennek keretében kiépítik az ivóvíz- és csatornahálózatot Borzont turisztikai övezetében, és a harmincéves beton csatornavezetéket is korszerűsítik egy új technológiával.
2024. február 13., 21:232024. február 13., 21:23
Januárban kapták meg a hivatalos tájékoztatást a környezetvédelmi minisztériumból, hogy
Ennek keretében 23 kilométernyi ivóvíz- és 21 kilométer szennyvízvezetéket fektetnek le, és több forrásnál vízbefogókat építenek, illetve szükség esetén kutakat is ásnak, hogy elegendő vízzel tudják ellátni a Borzont turisztikai részén egyre- másra épülő hétvégi házakat, panziókat.
Amint Gáll Szabolcs polgármester és Bege László alpolgármester keddi sajtótájékoztatójukon ismertették, a napokban kiírják a közbeszerzést, ennek várhatóan májusra lehet meg a nyertese és azt követően indul a kivitelezés. A projektet 2026 végéig kell lezárni.
„A hálózatbővítés több szempontból is szükséges. Egyrészt mert egymás után épülnek a hétvégi házak, és a mai igények már nem azok, amik húsz éve megszokottak voltak.
Ugyanakkor, ha turizmusban gondolkodunk, elégedhetetlen az ehhez szükséges infrastrukturális adottságok megléte” – ismertette Gáll Szabolcs.
Fotó: Gergely Imre
Talán ennél is fontosabb, hogy a beruházás során műanyag szigetelő „bélést” kap a községben az 1990-es években kiépített 4,5 kilométer hosszú szennyvízvezeték is. Ez utóbbit egy új, vidékünkön még nem nagyon ismert módszerrel oldják meg. Két akna között a vezetékbe egy műanyag „bélést” fújnak be, és ez hőkezelés során rátapad a csövek belső falára, így biztosítva annak a szigetelését. Az új technológia előnye még, hogy
Ez a fejlesztés azért fontos, mert az egyméteres átmérőjű betoncsövek illesztéseinél beszivárog a talajvíz. Esőzések idején pedig a szennyvíztisztító állomásra hatalmas mennyiségű víz ömlik be, elárasztva a létesítményt. Ezt a vizet pedig ugyanúgy kell tisztítani, mint a szennyvizet ami nagy költséget jelent. A projekt keretében létesülő vízbefogók, illetve kutak fúrásának köszönhetően megoldódik egy másik gondja is a községnek. Az ivóvizet Gyergyószentmiklósról kapják, és szárazság idején előfordul, hogy Borzontra már csak alig jut el. Most ez is rendeződik.
„Fontos még hozzátenni, hogy ez nem csak a turisztikai övezet fejlesztését jelenti. Az elmúlt években több nagy volumenű ipari beruházás is indult a község területén, és mi vállaltuk, hogy mire azok elkezdik működésüket, addig megoldjuk az ivóvíz és csatorna kérdését. Amikor egy beruházó Gyergyóalfaluban szeretne fejleszteni, akkor mi nem csak elvárásokat támasztunk, hanem igyekszünk a magunk részét is hozzátenni annak a sikerességéhez. Így mindenki csak jól jár. A befektető is, az önkormányzat is és a közösség is” – mutatott rá Bege László.
Kiürítették szerdán a konstancai kikötő személyhajó-terminálját egy telefonos bombafenyegetés miatt – közölte Konstanca megye prefektusa.
A kormány kötelességének nevezte a határon túli magyarok jogainak képviseletét a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára szerdán Budapesten, a 29. Kárpát-medencei Nyári Egyetem és a Határon Túli Intézmények Fórumának megnyitóján.
Sárga jelzésű hőségriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia hét nyugati megyéjére.
November 12-én érkezik a mozikba a rendszerváltás utáni legnépszerűbb film folytatása, a Hogyan tudnék élni nélküled? második része. A kedvcsináló plakát után szerdán megjelent az első előzetes.
Bezárja a Zsibón (Jibou) működő üzemét az amerikai autóipari biztonsági rendszereket fejlesztő és gyártó Joyson Safety Systems – írja Profit.ro a Szilágy megyei munkaerő-elhelyező ügynökség (AJOFM) közleménye alapján.
Ismét emelkedett az üzemanyagok ára szerda reggel, alig néhány órával az előző, kedd délutáni drágulás után. A gázolaj új irányadó ára literenként 10,2 lej, míg a benziné 9,2 lej.
Július 30-tól nyugat felől egy fokozatosan erősödő hőhullám éri el Romániát, amely várhatóan augusztus 3–6. között tetőzik – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Jóváhagyta a kormány kedd esti ülésén 6850 álláshely betöltését az állami egészségügyi rendszerben – közölte az egészségügyi minisztérium.
A betegellátás nem szenvedi meg az általános sztrájkot, és arra is lehetőség van, hogy sürgősségi esetben ott, ahol szükséges, a sztrájkoló dolgozó kilépjen a tiltakozásból és visszatérjen a munkába – mondta a Székelyhonnak a Sanitas képviselője.
A Richter-skála szerint 3,4-es erősségű földrengés történt kedden 17 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
szóljon hozzá!