
A művésztelep megnyitója. Egy ígéretes közreműködés kezdete az alkotóközpont és a MAMŰ között
Fotó: Pethő Melánia
Egy új kapcsolatnak köszönhetően első alkalommal alkotnak a Gyergyószárhegyi Művésztelepen Magyarország legjelentősebb kortárs művészeti egyesületének, a Ma született Művek (MAMŰ) Társaságnak tagjai. A július 19–31. között zajló táborban halmazelmélet tematikában készítenek képzőművészeti alkotásokat.
2018. július 22., 17:342018. július 22., 17:34
Logikai és struktúraelméleti megközelítésben fogalmazzák meg a halmazelmélet törvényszerűségeit alkotásaikban a második nyári művésztelep résztvevői Szárhegyen. Hogy a 11 képzőművész milyen technikával ülteti át az anyagi világba az elméleti témát, a zárókiállításon kiderül a nagyközönség számára is. Egyelőre csak azt tudni, hogy
A művésztelep pénteki megnyitóján elhangzott, a résztvevők között alig van, aki korábban már ne alkotott volna valamelyik táborban Szárhegyen. Ismerve a hely adottságait, szellemét, most, a MAMŰ tagjaiként is éltek a lehetőséggel, hogy újra itt alkothassanak.
Elekes Károly Munkácsy Mihály-díjas festő, szobrász és grafikusművész egyike a „visszatérőknek”. Mint mondta, most elsősorban mint a MAMŰ egyik alapítója és vezetőségi tagja vesz részt a szervezésükben első alkalommal zajló szárhegyi táborban. A korábbi itt tartózkodása alatt meggyőződött, hogy a gyergyói település ideális hely az alkotáshoz.
Akárcsak művésztársai, Elekes is a Lázár-kastély látogathatósága felől érdeklődött a helyi szervezőktől. Belenyugvással kellett tudomásul venniük, hogy a művésztelep ideje alatt nem valószínű, hogy a kapun belülről is megcsodálhatják az erdélyi reneszánsz építészet egyik legszebb alkotásaként számon tartott épületet. Már több mint négy éve, hogy a tulajdonjogi viták miatt lakat került a kastély bejáratára, azóta a művésztelepek is más helyszínre költöztek. A helyi önkormányzat által biztosított műteremben, a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ székhelyének ebédlőjében, illetve udvarán dolgoznak a művészek. A zárókiállítás időpontja egyelőre még nem leszögezett, viszont a kortárs képzőművészet kedvelőinek addig is kínál élményeket az alkotóközpont: a művelődési ház Cika termében a nemrégiben zárult első nyári művésztelep alkotásaiból berendezett tárlatot ajánlják megtekintésre.
A résztvevő alkotók
A második nyári Szárhegyi Művésztelep résztvevő képzőművészei: Elekes Károly, Koroknai Zsolt, Nagy Árpád Pika – Munkácsy Mihály díjas művészek, továbbá Daradics Árpád, Gesztelyi Nagy Zsuzsa, Lipkovics Péter, Papp Ildikó, Pető Hunor, Posta Máté, Taskovics Éva, Zakariás István.
A PSD miniszterei várhatóan csütörtökön benyújtják lemondásukat a kormányból. A román központi sajtó politikai forrásokra hivatkozva azt írta, hogy a szociáldemokraták szerdán döntöttek a kormányból való kilépésről.
Több mint 70 Kiehl’s termék található az eMAG-on, arcápolási, kezelési termékek és szérumok, parfümök, haj- és testápolási termékek. Az első 1000 rendelés Kiehl's ajándékcsomagot kap, függetlenül a vásárlás értékétől.
Székelyföld-szerte fagypont alá esett a hőmérséklet csütörtökre virradóan, a leghidegebb a Lakóca-tetőn volt, mínusz 5,5 fok.
A jelenlegi gazdasági helyzet – kifejezetten az üzemanyagár-robbanás – jelentős nyomás alá helyezte a közúti szállítással foglalkozó cégeket. A megemelkedett költségeket tükrözik a fuvardíjak, sőt a boltok polcaira felkerülő termékek árai is.
Románia GDP-arányos költségvetési hiánya a 2024-es 9,3 százalékról 7,9 százalékra csökkent tavaly az Eurostat adatai szerint, amelyek azt igazolják, hogy az irány helyes, a gazdaság stabilizálódik – jelentette ki szerda este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Nicușor Dan államfő szerda este azt nyilatkozta, hogy visszafogottabb retorikára szólította fel a koalíciót alkotó pártokat a Cotroceni-palotában folytatott egyeztetéseken.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) Nicușor Dan elnökkel is közölte, hogy a továbbiakban is támogatja Ilie Bolojan miniszterelnököt – jelentette ki Dominic Fritz pártelnök az államfővel folytatott szerda esti egyeztetést követően.
Szabó István Ralph Fiennes és Viggo Mortensen főszereplésével rendez filmet A gyertyák csonkig égnek alapján.
Jelentős lavinaveszélyre figyelmeztetnek szerdán a meteorológusok a Fogarasi-havasokban és a Bucsecs-hegységben. A Bucsecs-hegységben levő Omu-csúcson jelenleg 2,2 méteres a hótakaró, a legvastagabb az országban.
Románia az egyike azoknak az országoknak az Európai Unióban, amelyekben a legnagyobb mértékben nőttek az aszály által érintett területek.
szóljon hozzá!