
Fotó: Fülöp Attila
Egy halastóhoz látogatott el ezúttal Karácsony József, a Főnix Konyha séfje, aki az órákon át tartó pecázás nyújtotta kikapcsolódás mellett az étkezésről sem feledkezett meg. Bemutatta, hogyan kell megpucolni és sütésre előkészíteni a frissen kifogott halakat, majd tüzet rakott a tárcsalap alá, és étolajban pirította meg a pontyszeleteket, valamint a köretként szolgáló gombát és pityókát.
2022. június 15., 10:302022. június 15., 10:30
Horgászbotot ragadott, majd a zeteváraljai halastavak felé vette az irányt legutóbb Karácsony József, a Főnix Konyha szakácsa, aki kikapcsolódni indult. Egész délutános programra készült, így tudta, hogy ételre is szükség lesz. Utóbbit ugyanakkor kár vinni a helyszínre, hiszen
– magyarázta a szakács.
Pikkelyezzük le a pontyot, és távolítsuk el a fejet, belső részeket
Fotó: Fülöp Attila
Ennél frissebb alapanyagunk nem is lehet, ráadásul fokozza az élményt, ha az általunk kifogott halat fogyaszthatjuk el. Kár lenne, ha nem használnánk ki itt a lehetőségeinket, hiszen tényleg rövid idő alatt és különösebb nehézségek nélkül összeállíthatjuk az ebédünket” – fogalmazott.
Fotó: Fülöp Attila
„A horgászat mikéntjéről nem is akarok beszélni, hiszen arra mindenkinek megvan a maga trükkje. Az alapokat pedig bárki könnyen és viszonylag rövid idő alatt elsajátíthatja a tapasztaltabbaktól. Legvégül úgyis egyszerű türelemjátékról van szó” – így Karácsony.
Az egyik legjobb választás a ponty, amely népszerűsége folytán gyakori, ugyanakkor könnyen horogra is akad a halastavakban. A friss halat viszonylag könnyen lepikkelyezhetjük egy jól vágó késsel – nagyobb példány esetén esetleg kanállal.
A tárcsa szélére helyezzük a halakat
Fotó: Fülöp Attila
Ezt követően távolítsuk el a ponty belső részeit, és vágjuk le a fejét is. Utóbbit lehetőleg úgy, hogy
A hal testét négy-öt centiméteres patkókra kell felvágni, majd ezeket durva sóval, borssal és néhány csepp frissen facsart citromlével ízesítsük.
Pontyszeletek gombával és pityókával. Különleges füstös ízt kap a hal a sütés során
Fotó: Fülöp Attila
A sütéshez használt tárcsalap alá rakjunk tüzet, amelynek folyamatosan égnie kell. Először hevítsünk benne vizet, hiszen így egy kefe segítségével könnyedén megtisztíthatjuk a fémet. Ezután
Fotó: Fülöp Attila
A juhtúróval töltött gombafejeket helyezzük a krumpli köré – amikor az már félkész –, azok néhány perc alatt el fognak készülni.
Ezek után tálalhatunk is, majd közben ízesíthetünk még a korábban használt sóval, borssal és citromlével. Karácsony József azt javasolja, hogy állítsunk össze némi muzsdéjt is, hiszen az kiváló öntet lesz az ételhez. Ehhez zúzzunk össze némi fokhagymát, és keverjük el tejfölben, majd ízesítsük sóval és borssal.
Fotó: Fülöp Attila
Egy ilyen kiadós étkezés után nyugodtan meg lehet bontani egy ínycsiklandó kézműves sört, amivel méltó módon elnyomtathatjuk a pontypatkót és annak köretét” – jegyezte meg a séf.
A kulturális minisztérium felvette a szombaton a 79. Cannes-i Filmfesztiválon Arany Pálmával díjazott Fjord című filmet azon stratégiai kulturális projektek listájára, amelyek finanszírozásban részesülnek az Oscar-díjra való jelöléshez.
A háborút nem egy szuperhatalom nyeri meg, hanem a mindenható szeretet, az emberiséget a nyomortól nem a megszámolhatatlan gazdagság, hanem a szeretet kifogyhatatlan ajándéka szabadítja meg – mondta XIV. Leó pápa a vatikáni Szent Péter-bazilikában.
Körülbelül 100 métert zuhant a Bucsecs-hegységben az a két turista, akiket a hegyimentőknek végül sikerült megmenteniük vasárnap.
A Richter-skála szerint 3,5-ös erősségű földrengés történt vasárnap 5 óra 2 perckor Vrancea megyében.
Heves vita bontakozott ki a gyimesbükki Rákóczi-vár felújítása körül, miután Dan Tanasă AUR-os parlamenti képviselő bírálni kezdte a beruházást, illetve annak állami finanszírozását
A Cristian Mungiu rendezésében készült Fjord című, Norvégiában játszódó filmnek ítélte szombat este az Arany Pálmát a zsűri a 79. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Felemelő és feltöltő az az összetartozás és szeretet, ami csak itt tapasztalható meg – vélik a zarándokok, akiket arról kérdeztünk, miért látogatnak évről évre a Nagy- és Kissomlyó-hegy közötti nyeregbe, a Hármashalom-oltárhoz pünkösdkor.
Az összmagyarság ünnepe, tízezrek találkozási pontja, „hazatérés” és még sorolhatnánk a csíksomlyói búcsú jelzőit. Újabb fotós összeállításunkban ezúttal a csíksomlyói búcsú arcait mutatjuk, akiken megakadt a fotósaink szeme és lencséje.
A búcsújárás elengedhetetlen kellékei a feszületek, zászlók, egyházi jelképek, amik tájékozódási pontként is szolgálnak a több százezres tömegben. Fotósaink képein mutatjuk az idei búcsú legszembetűnőbbjeit.
Az idei pünkösdszombaton is kegyes, sőt „túl kegyes” volt az időjárás a zarándokhoz, akik tűző napsütésben, nyárias melegben vehettek részt a búcsús szentmisén, Csíksomlyón. Fotókon mutatjuk.
szóljon hozzá!