
Nyitni a világ felé. Kihasználják a technikai lehetőségeket
Fotó: Haáz Vince
Elkezdődött szerdán az Oktatás a magasból elnevezésű különleges program, amelyhez bármelyik iskola csatlakozhat az országból. Lényege, hogy a diákok online, drónok által közvetített élő videókkal az ország különböző részein található rendkívüli földrajzi helyekről tanulhatnak egy helyi tanár segítségével.
2021. április 28., 20:202021. április 28., 20:20
2021. április 29., 09:482021. április 29., 09:48
A kormány Fenntartható Fejlődés Főosztálya szerdai sajtótájékoztatóján indította útjára az egész országra kiterjedő projektjét, amelynek részeként nyolc különleges tanórát tartanak a következő időszakban 9-14 éves diákok számára.
Az előadások során a tanulók online, drónok által közvetített élő képeket nézhetnek az ország különböző részein található rendkívüli helyszínekről, miközben egy tanár válaszol kérdéseikre, kísérleteket végez egymaga vagy egy szakértő, akár helyi lakos részvételével.
A videók utólag felkerülnek az internetre is, és bármikor visszanézhetőek lesznek – közölte a projekt részleteit Borbély László államtanácsos, a Fenntartható Fejlődés Főosztály koordinátora szerdán az online közvetített sajtótájékoztatón. Hozzátette, fontosnak tartja, hogy valós párbeszéd alakuljon ki a társadalom és a fenntartható fejlődésért dolgozó osztály között, ez a projekt pedig ilyen.
Molnár Zoltán marosvásárhelyi földrajztanár több éve használja a Google szatellit képeit a tanóráin, és nem csak az online oktatás elterjedése óta. „Nagyon hasznos segítség akkor is az internet, ha különböző környezeti problémákról tanulunk, például az erdővágásról, de a földrajzi folyamatokat is meg lehet vizsgálni így, de »leszállhatunk« egy naperőműnél vagy akár a norvég fjordoknál.
– mondta el a földrajtanár az élmény alapú tanításról. Az Oktatás a magasból című projektről tőlünk hallott először, de mint kifejtette, szívesen csatlakozna hozzá, hiszen jó lehetőséget lát benne arra, hogy olyan hazai helyekre is „eljusson” a diák, ahová még a Google sem jutott el eddig.
Az Oktatás a magasból tanórát Hunyad megyében egy kísérleti projekt keretében tesztelték először tavaly a járvány kitörése előtt. Három vidéki iskola diákjai és tanárai az ország különböző, érdekes helyszínein élő történelem-, földrajz-, biológia tanáraival kerültek online élő kapcsolatba.
A projektet a Kormány Főtitkárságán belül működő Fenntartható Fejlődés Főosztály részvételével, valamint az Aspire Teachers és a Carolina Kreatív Negyed Egyesület támogatásával terjesztették ki országos szintre, és szoros összefüggésben áll az iskolai tantervvel. A nyolc tanóra 2021 májusától júliusig tart, előre meghatározott terv szerint. A projekthez csatlakozott osztálynak szüksége van egy kivetítőre, egy internetre csatlakoztatott laptopra és sok kíváncsi diákra – közölték a projekt elindítói.
Amennyiben egy tanár vagy iskolaigazgató szeretne többet megtudni a projekthez való csatlakozásról, még több információt kaphat ezen a honlapon.
Idén majdnem három hónapig tart az egységes mezőgazdasági támogatások kérelmezési időszaka. Hétfőtől 79 féle juttatásra nyújthatnak be támogatásigénylést a gazdák az APIA-hoz.
Huszárokkal, zászlókkal és kokárdákkal, tánccal és énekkel, időnként pedig elcsendesedve ünnepelték március 15-ét Csíkszeredában, Gyergyószentmiklóson, Kézdivásárhelyen, Marosvásárhelyen, a Nyergestetőn, Sepsiszentgyörgyön és Székelyudvarhelyen.
Felemelő volt, amikor 120 gyermek és fiatal egy hangon énekelte az „Egy szabad országért” című dalt. Ez volt a március 15-i gyergyószentmiklósi ünnepség legmeghatóbb pillanata. Az eseménynek két ország miniszterelnök-helyettesei is részesei voltak.
Székelyföld-szerte jelen voltunk a március 15-i ünnepségeken, képes anyagunkban abból adunk ízelítőt, hogy Marosvásárhelytől Csíkszeredáig, Székelyudvarhelytől Sepsiszentgyörgyig hogyan ünnepeltek a székelyek.
A kis közösségükben elismert, a magyarságért sokat tevékenykedő hétköznapi hősöket tüntettek ki vasárnap délután Könyv és Gyertya díjjal Marosvásárhelyen. Az alkalmat a legendás Szentegyházi Gyermekfilharmónia koncertje tette emlékezetessé.
Koszorúzással, beszédekkel, néptánccal és imával emlékeztek meg vasárnap késő délután Nyergestetőn az 1848–1849-es szabadságharc hőseiről. A történelmi helyszínen tartott ünnepségen több százan rótták le tiszteletüket a székely honvédek előtt.
„A magyarok Istene mindenütt ott van, ahol a világon magyarok élnek” – fogalmazott a Sepsiszentgyörgy központjában tartott március 15-i ünnepségen Répássy Róbert igazságügyi államtitkár.
Száraz növényzet gyúlt ki a Marosvásárhely közeli Jedd területén március 15-én délután. A tűzoltók nehezen megközelíthető területen küzdenek a lángokkal, amelyek már átterjedtek az erdős terület aljnövényzetére és egy hétvégi ház kerítésére is.
Katonai eledeleket idéző gulyással, történelmi visszatekintéssel és muzsikával emlékeztek az 1848–49-es forradalom és szabadságharc hőseire a gyergyószentmiklósi Népművészeti Alkotóház udvarán. Ez volt a huszadik márciusi katonaeledel-kóstoló.
Sohasem fogjuk megengedni, hogy Magyarországot gyűlölet és düh kormányozza – jelentette ki a miniszterelnök a budapesti Kossuth Lajos téren az 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulóján mondott ünnepi beszédében.
1 hozzászólás