
Speciális tömörítőjárművel gyűjtik a szelektív hulladékot. A nem újrahasznosítható szemét kezelési költségét szándékszik csökkenteni a szakcég
Fotó: Barabás Ákos
Október elsejétől személyenként 2,62 lejjel emelkedik a hulladékszállítás havi díja Székelyudvarhelyen. Az áremelést az RDE Harghita Kft. kérésére még augusztusi soros ülésén szavazta meg az önkormányzati képviselő-testület. A szakcég a szolgáltatás drágulásával indokolta az emelést.
2019. október 24., 22:032019. október 24., 22:03
2019. október 24., 22:102019. október 24., 22:10
Legutóbb 2015 januárjában módosították a hulladékszállítás árát Székelyudvarhelyen, azóta az országos minimálbér több mint 77 százalékkal növekedett, ami a szolgáltatás drágulását is maga után vonta – indokolta az ármódosítást Körösfőy Sándor, az RDE Harghita Kft. vezérigazgatója. Hozzátette, a vállalat költségeit tovább növeli, hogy idén januártól minden tonna vegyes hulladék lerakása után 30 lejes ún. körkörös gazdasági hozzájárulást kell befizetniük a környezetvédelmi alapba. Előrebocsátják ugyanakkor azt is, hogy ez az illeték jövő évtől tonnánként 80 lejre nő, így
Ezért a nem újrahasznosítható hulladék mennyiségének csökkentésére ösztönzi a szakcég a lakosságot, ugyanis a vegyes hulladék begyűjtése, szállítása, újraválogatása és kezelése költséges.
„A törvény minden lakót kötelez a szelektív gyűjtésre.
– indokolják a szelektív gyűjtés fontosságát.
A szelektív gyűjtés népszerűsítésére egyébként vezetőváltása óta több lépést is tett az RDE Harghita Kft.:
háromrekeszes tömörítőkocsival szállítják el a kertes házaktól a szelektíven gyűjtött hulladékot, amelyhez díjmentesen biztosítanak zsákokat,
kibővítik a gyűjtőszigeteket a lakónegyedekben, hogy egyszerűbb legyen a szelektív gyűjtés,
korszerű víztisztító berendezést vásároltak (amely a lerakóban összegyűlt csurgaléklevet ipari vízzé alakítja), illetve
a Termés utcában hulladékudvart alakítanak ki, ahová a nagyméretű háztartási hulladékot, a veszélyes oldószereket, a festékeket, a gyomirtómaradékot, illetve a használt olajat is le lehet majd adni.
Halottak napjára készülve
Az RDE Harghita Kft. ugyanakkor felhívja a lakosság figyelmét, hogy a sírok takarítása során összegyűlt zöld hulladékot a temetőkben elhelyezett Bio/Komposzt feliratú tárolóba dobhatják, a megrongálódott műanyag koszorút, virágot, műanyag virágcserepet, az üres mécsestartót, pillepalackot pedig a Műanyag/Fém feliratú tárolóba lehet beletenni.
Kedden folytatódik az érettségi vizsga szóbeli szakasza a román nyelvi kommunikációs készségek felmérésével.
Új korszak kezdődhet a fapados légi közlekedésben: a Wizz Air bejelentette, hogy 2027-től Starlink-alapú internetkapcsolatot vezet be repülőgépein.
Medveriasztásra ébredtek a csíkszeredaiak kedd hajnalban, de már hétfő délután is egymást követték a Ro-Alert üzenetek Hargita megyében.
Nemcsak a közúti forgalomban, hanem a gyalogosok által használt köztereken is balesetveszélyesen közlekednek sokan az elektromos rollerekkel Csíkszeredában. Ezért a városvezetés egy szabályzót készít, és korlátozásokat vezetnek be.
Izgalmas időszak előtt áll a videójáték-ipar, aminek a jövőjébe kaphattunk betekintést a nyári bemutató-események révén. Összeállításunkban a legnagyobb bejelentéseket szedtük össze.
A fokozódó elégedetlenségek miatt japánsztrájkot indít az egészségügyben és a szociális ellátórendszerben a Sanitas szakszervezet kedden. Az érdekvédelem főként a véglegesítés előtt álló egységes bértörvény-tervezet módosítását szeretné elérni.
A Hunyad megyei törvényszék elrendelte hétfőn annak a férfinek az előzetes letartóztatását, aki egy pisztollyal rálőtt négy emberre Lupényben. A törvényszék döntése nem jogerős, 48 órán belül megfellebbezhető.
A hét elején az átlagosnál melegebb idő várható, majd átmeneti lehűlés érkezik. A hónap közepétől ismét melegszik az idő, ugyanakkor záporokra és zivatarokra szinte minden nap számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzéséből.
Rendkívüli ülésen fogadta el a gyergyószentmiklósi önkormányzati képviselő-testület azt a határozatot, amellyel a Monturist Kft. közgyűlésének összehívását kezdeményezik, ahol a cégvezető menesztését szeretnék elérni és kineveznék az utódját is.
A népzene, a könnyűzene és a gasztronómia találkozására épül a Folk & Roll Víkend, egy minifesztivál, amelyre július 31. és augusztus 2. között kerül sor Gyergyószentmiklóson. A város nem marad fesztiválhangulat nélkül idén sem.
szóljon hozzá!