
Többe fog kerülni a vezetékes víz és a csatornadíj
Fotó: Kisréti Zsombor
Az Aquaserv és a Harvíz regionális vízszolgáltatók is drágítani fognak az elkövetkező időszakban a víz- és csatornázási díjakon. Míg a Maros megyében szolgáltató vállalat új díjszabásai már ismertek, a Harvíznél még nem nyilvános, hogy mekkora lesz a drágítás.
2022. szeptember 06., 15:522022. szeptember 06., 15:52
A Maros megyében, illetve a Hargita megyei Székelykeresztúron és környékén szolgáltató Aquaserv már júliusban bejelentette, hogy augusztus elejéről emeli az szolgáltatásai árait, végül a drágítást szeptember elejére halasztották, de mint kiderült, ez az időpont sem végleges.
Mint az Aquaserv sajtószóvivője, Nicu Tomuleţiu a Székelyhonnak elmondta, az áremelést minden helyi tanácsnak el kell fogadnia, ezért nem tudták augusztus elejétől életbe ültetni. A héten kiderült, hogy még nincs meg minden szükséges jóváhagyás, és a beruházási szerződéseket sem kötötték még meg, hogy emelhessenek az árakon. Az illetékes elmondta, két oka van az áremelésnek: az egyik, hogy tavalyhoz képest a villamos energiát már 87 százalékkal drágábban kapják.
– tudtuk meg.
A két nagyberuházás, amelyet a Nagy Infrastruktúra-fejlesztési Operatív Program keretében valósítanak meg a következők: az egyik a Mezőségi vízvezeték-rendszer kibővítése Marosludas – Mezőméhes – Mezőzáh térségben. A másik beruházás a Nyárádmentén lesz, és tíz településen biztosítja majd a vezetékes vizet. Nicu Tomuletiu kérésünkre elmondta, legutóbb idén januárban, a tavalyi infláció mértékével emelték az árakat, s egyelőre nem tudni pontosan, hogy mikortól, de szeptember 15-től, vagy legkésőbb október elsejétől ismét újabb árak lesznek: az ivóvíz köbmétere 5,49 lejre (mostani ár 4,39), a szennyvíz csatornázása és tisztítása 4,91 lejre (jelenlegi ár 3,70) emelkedik.
A Harvíz térségi víz- és csatornaszolgáltató cég is módosítani fogja a díjszabását. Mint Lányi Kinga illetékestől megtudtuk, egyelőre egyeztetnek az áremelésről és a pontos időpontot sem jelöltek ki, hogy mikortól alkalmazzák.
– mondta. A Harvíznél a cég honlapja szerint, legutóbb 2019 áprilisában volt áremelés, akkortól egy köbméter víz 3,82 lejbe kerül, míg a csatornázás 3,36 lejbe. Azelőtt 2016-ban drágítottak, akkor egy köbméter víz 3,61 lej volt.
A Romániai Városok Szövetsége (AMR) közleményben reagált a 2026-ra vonatkozó helyi adók és illetékek körül kialakult közvitára. A szervezet kiemeli: az önkormányzatok a hatályos jogszabályok alapján, kényszerűen jártak el, amikor módosították az adókat.
Feszült hangulatú felszólalások jellemezték a marosvásárhelyi önkormányzat januári ülését, ahol a fogyatékkal élőket gondozók érdemi segítséget követeltek a várostól. A tanács a buszmegállók modernizálásának elhalasztásáról is döntött.
Megkezdi hétfőn a parlament idei első rendes ülésszakát. A szenátus és a képviselőház elnöke hétfőn 16 órára hívta össze a plénumot.
A hét halálos áldozatot követelő keddi Temes megyei közúti balesetben nyaki gerinctörést szenvedett görög fiatalembert megműtötték a temesvári megyei kórházban, állapota stabil.
A marosvásárhelyi Stefánia napköziotthonos óvoda immár 13. alkalommal szervezte meg a megyei szintű óvodai sportnapot csütörtökön. Az eseményen mintegy nyolcvan óvodás vett részt, akik a verseny izgalma mellett a mozgás örömét is átélhették.
A korrupcióellenes ügyészség által szervezett titkos akció pillanatai – így tálalja a román sajtó azokat a felvételeket, amelyeket közlésük szerint akkor rögzítettek, amikor a gyanúsított nő nagy összegű pénzt vett át.
Új kulturális fesztivál indul útjára Gyergyószentmiklóson és a Gyergyói-medencében: március 16–29. között jönnek a Gyergyói Bábos Hetek. Ennek keretében óriásbábok is megjelennének a város utcáin, a közösség kreativitását tükrözve.
Az áfanövelés miatt mélyebben kell a zsebükbe nyúlniuk a városlakóknak a hulladékszállításért, miután a helyi tanács csütörtöki ülésén jóváhagyta az új díjszabásokat. A drágulás mellett azonban pozitív hírekről is beszámolt a városvezetés.
A romániai polgárok továbbra is az egyházban és a hadseregben bíznak a legnagyobb mértékben, miközben a parlament a bizalmi rangsor utolsó helyén áll – derül ki az INSCOP Research közvélemény-kutatásának csütörtökön közzétett adataiból.
Csapadék várható és időnként a szél is megerősödik az ország nagy részén vasárnap estig. Hétvégétől aztán jelentősen lehűl az idő, vasárnapra virradóan mínusz 14–10 Celsius-fokis is visszaeshet a hőmérséklet. A fagyos idő jövő hét szerdáig kitart.
2 hozzászólás