
Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
A postai szolgáltatások, a friss gyümölcs és a margarin drágult a legnagyobb mértékben 2024 decemberében 2023 decemberéhez képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett adataiból.
2025. január 14., 12:352025. január 14., 12:35
Éves összevetésben az idei tizedik hónapban a postai szolgáltatások díja 17,82 százalékkal nőtt 2023 decemberéhez viszonyítva, a margarin ára 17,41 százalékkal, a friss gyümölcsé pedig 13,75 százalékkal emelkedett.
Csak a liszt (–9,91 százalék), a cukor (–7,3 százalék) és a kukoricaliszt (–5,07 százalék) ára csökkent.
Tavaly novemberhez képest decemberben a tojás drágult meg a leginkább, 3,24 százalékkal, a friss gyümölcs ára 1,67 százalékkal, a szeszesitaloké 0,77 százalékkal nőtt. Ezzel szemben a citrusfélék és más déli gyümölcsök ára 3,66 százalékkal, a cukoré 1,24 százalékkal, a gyümölcsöké és gyümölcskonzerveké 0,93 százalékkal csökkent.
A nem élelmiszertermékek közül 2024 decemberében 2023 decemberéhez képest a mosószerek ára 12,04 százalékkal, a dohánytermékeké és a cigarettáé 10,50 százalékkal, a vegyipari termékeké 8,92 százalékkal emelkedett. A földgáz ezzel szemben 10,55 százalékkal, az áram pedig 1,18 százalékkal olcsóbb lett – írja az Agerpres hírügynökség az Országos Statisztikai Intézet kedden közzétett adataira hivatkozva.
Az előző hónaphoz képest 2024 decemberében a hőenergia 0,89 százalékkal,
a mosópor 0,60 százalékkal drágult. Árcsökkenést két termékcsoport, a konfekcióáruk és a földgáz esetében jegyeztek, amelyek 0,1, illetve 0,48 százalékkal olcsóbbak lettek.
A szolgáltatások közül éves összevetésben a legnagyobb mértékben a postai szolgáltatások díja nőtt decemberben, 17,82 százalékkal, a higiéniai és kozmetikai szolgáltatásoké 11,48 százalékkal, a csatornázásé és a köztisztasági szolgáltatásoké 10,97 százalékkal emelkedett. A telefonszolgáltatási díjak ezzel szemben 3,34 százalékkal csökkentek.

A novemberi 5,11 százalékról decemberben 5,14 százalékra nőtt az éves inflációs ráta Romániában – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tavaly novemberhez képest decemberhez a vasúti személyszállítás díja 4,66 százalékkal, az autójavításoké pedig 2,41 százalékkal nőtt, míg a légi közlekedési díjak 3,85 százalékkal, a telefonszolgáltatási díjak 0,58 százalékkal csökkentek.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közölt adatai szerint a novemberi 5,11 százalékról decemberben 5,14 százalékra nőtt az éves infláció Romániában. Az élelmiszerek 5,09 százalékkal, a nem élelmiszer jellegű termékek 4,38 százalékkal drágultak, a szolgáltatások díja 7,10 százalékkal nőtt egy év alatt.
Összesen mintegy hétmillió lejre szabott ki bírságokat az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) a román tengerparton működő szolgáltatóknál és kereskedőknél július 6. és augusztus 16. között végzett ellenőrzések nyomán.
Átvette nyereményét szerdán a hatos lottó rekordösszegű fődíjának nyertese - közölte a Román Lottótársaság. A nyeremény értéke 52,839 millió lej, azaz több mint 10,07 millió euró.
Két autó ütközött össze kedden délelőtt a Gidófalva határában húzódó 121A jelzésű megyei úton. Mindkét sofőr megsérült, egyikük járműve az úttestről is lesodródott.
Megszökött egy külső munkavégzésre beosztott fogvatartott szerda délután egy nagybányai építkezésről – közölte a nagybányai börtön szóvivője, Borgyos Norbert.
Alexandru Mihai Ghigiu szociáldemokrata párti (PSD) képviselő, az alsóház oktatási bizottságának elnöke szerdán bejelentette, hogy benyújtott egy törvénytervezetet, amely szerint két évvel elhalasztanák a középiskolai felvételi rendszer átalakítását.
Összesen 82, második világháborúból származó aknavetőgránátot találtak szerdán Újtusnádon, az erdő szélén. A lőszereket a Hargita megyei tűzszerészek biztonságosan elszállították.
A 2026-os országos lombikprogramra való jelentkezésben a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház családtervezői központjában is segítséget nyújtanak az érintetteknek.
Egy rezidens orvos öngyilkosságot követett el szerdán a bukaresti egyetemi sürgősségi kórházban – közölte az egészségügyi intézmény.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szerdán hőségre és kelletlen hőérzetre vonatkozó figyelmeztetéseket adott ki, amelyek csütörtöktől az ország nagy részére érvényesek lesznek.
A Duna vízhozama a romániai belépési pontnál, Báziásnál a következő három napban várhatóan másodpercenként 1300 köbméter körül stagnál, majd enyhén nő, és augusztus 25-ére eléri az 1350 köbmétert másodpercenként.
szóljon hozzá!