
Fotó: Pinti Attila
Ismét drágulnak az üzemanyagok július 1-jétől, miután az elmúlt hetekben inkább azt láthattuk, hogy valamelyest mérséklődnek az árak. Ez az ára a minimálbér-emelésnek?
2024. július 01., 16:372024. július 01., 16:37
A kormány még tavaly év végén döntött úgy, hogy két lépcsőben emeli a benzin és a gázolaj jövedéki adóját – emlékeztet összeállításában az Economedia.ro, megemlítve, hogy az ólommentes benzin jövedéki adója 363,24 lej/1000 literre, a gázolajé pedig 332,9 lej/1000 literre emelkedik a január 1-jén megállapított szinthez képest.
A jövedékiadó-emelés következtében a benzin litere átlagosan 36 banival, a gázolajé pedig 33 banival lesz drágább. Ha ehhez hozzáadjuk a 19 százalékos áfát, akkor
– számolták ki az Economediánál, borúlátóan hozzátéve, hogy a magasabb üzemanyagárak a drágább közúti szállítás miatt valószínűleg más termékekre is kihatással lesznek.
Fotó: Pinti Attila
Megnéztük hétfőn délután a Hargita megyei árakat is. Csíkszeredában az OMV üzemanyagtöltő-állomáson volt a legdrágább a benzin, egy literért 7,55 lejt kellett fizetni. A csíkszeredai Petrom kutaknál 7,47 lej a benzin, a két Lukoilnál pedig egységesen 7,46 lej. Az egyetlen Rompetrolnál 7,49 lej egy liter benzin. A gázolaj literenkénti ára Csíkszeredában hétfőn délután: OMV: 7,67; Petrom: 7,59; MOL: 7,66; Lukoil: 7,59 lej.
Székelyudvarhelyen a következőképpen alakultak a benzinárak: Petrom: 7,47 lej/liter; Lukoil: 7,46 lej; MOL: 7,53; Rompetrol: 7,48 lej. A gázolaj ára: Petrom: 7,59; Lukoil: 7,59; MOL: 7,65; Rompetrol: 7,60 lej.
Az adatokat a peco-online.ro összesítő oldalról szemléztük, ahol a települést és az üzemanyag típusát megjelölve bárki ellenőrizheti, hogy lakhelyén mennyibe kerül július elsejétől az üzemanyag.
Fotó: László Ildikó
Júliustól az országos bruttó minimálbér 3300 lejről 3700 lejre nő. Ebből az összegből 300 lej adómentes, de az eddigi törvények szerint csak abban az esetben, ha az alkalmazott fizetésből és bér jellegű juttatásaiból (például az étkezési utalványokból) származó bruttó jövedelme nem haladja meg a 4000 lejes küszöbértéket. Ám ezzel kapcsolatban módosította múlt pénteken a kormány a minimálbérrel fizetett alkalmazottak adókedvezményeinek szabályozását
Mihai Constantin kormányszóvivő elmondta, a pénteken elfogadott módosítás szerint 2024. július–december között a minimálbérből fizetett munkavállalók jövedelmének kiszámításánál már nem veszik figyelembe az étkezési utalványok és az étkezési támogatás értékét.
Fotó: László Ildikó
A kormányszóvivő bejelentette azt is, hogy a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (RCA) díjának korlátozása szeptember 30-ig érvényben marad,
Tizenkilenc százalékkal drágul július elsejétől a földgáz szállítási díja, amit a fogyasztók is meg fognak érezni. Az Országos Energiaszabályozó Hatóság (ANRE) jóváhagyta az elosztási szolgáltatást igénybe vevő földgázfogyasztókra vonatkozó szabályozott földgázelosztási díjak átlagosan 19 százalékos emelését július 1-jétől.
Az ANRE-közlemény szerint a tarifák változását több tényező befolyásolta: egyrészt a földgázelosztó szolgáltatás költségeinek emelkedése a 2024-re előre jelzett 4,6 százalékos infláció mellett, továbbá az úgynevezett tőkeköltségek növekedése. Ugyanakkor a közlemény szerint 2023-ban rekord számú új fogyasztót kötöttek rá a gázhálózatra, miközben a 2023-ban elosztott földgázmennyiség 8 százalékkal csökkent.
Az új elosztási tarifák egy díjévre, azaz 2024. július 1. és 2025. június 30. közötti időszakra érvényesek.
Fotó: László Ildikó
A lejes ingatlanhitelek kiszámításánál használt fogyasztói hitelek irányadó indexe (IRCC) július 1-jétől az eddig érvényes 5,90 százalékról 5,86 százalékra csökken. Irina Chițu pénzügyi elemző, a FinZoom.ro igazgatója az Economediának ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy
Egyébként július 1-je lesz a második csökkenés az IRCC-ben az év eleje óta. Április 1-jén 5,90 százalékra csökkent a mutató a januári 5,97 százalékról. A közgazdászok azonban arra számítanak, hogy a változó kamatozású lejes hitelek kamatai tovább csökkennek, ha a Román Nemzeti Bank a következő, július 5-i monetáris politikai ülésén csökkenti a referenciakamatot.
Július 1-jétől a számlákat elektronikusan, az e-Factura rendszeren keresztül kell benyújtani, amire öt naptári napos határidő van. Azok a nagyvállalatok, amelyek nem az e-Factura rendszeren keresztül küldik el a számlákat, 5000 és 10 000 lej közötti bírságot fizetnek, a középvállalkozások 2500 és 5000 lej közötti összeget, a kisvállalkozások és magánszemélyek pedig 1000 és 2500 lej közötti összeget. Az ANAF egy hónap alatt csak egyszer bünteti a szabálysértést, akkor is, ha egy cég nem töltött fel több számlát.
Megkezdődött a fakó keselyű romániai visszatelepítése: az első madarak március kilencedikén érkeztek meg a Fogarasi-havasokba. A Spanyolországból hozott példányokat az akklimatizációs időszak után fokozatosan engedik szabadon.
A romániai polgárok mintegy 80 százaléka idén nagyobb figyelmet fordít az árakra az online vásárlásoknál, és 57,8 százalékuk lemond a nem nélkülözhetetlen termékekről – derül ki a Cargus futárcég kedden közzétett felméréséből.
Bemutatta új modelljét a Dacia: a Striker egyfajta átmenet a kompakt kombik és az SUV-ok között, tekintve, hogy formavilága mindkettőből ötvöz valamennyit.
Évről évre csökken a tarlótüzek száma a Hargita megyei Natura 2000-es területeken, ám az egy általános probléma, hogy éppen a védett területek felégetőit nehéz felelősségre vonni. A legtöbb ilyen tarlóégetési ügy eredménytelenül zárul.
A tanügyi szakszervezetek szerint bizonyos iskolaigazgatók és főtanfelügyelők nyomást gyakorolnak a tanárokra, hogy vegyenek részt az országos próbavizsgákon, miután egy belső referendumon ezek bojkottja mellett foglaltak állást a pedagógusok.
Még várniuk kell a bírósági ítéletre azoknak az egészségügyben dolgozóknak, akiknek a nevében perel a szakszervezet a kormány által múlt évben elrendelt bérpótlékcsökkentés miatt.
A közel-keleti konfliktusok miatt válságos irányba fordult energiapiaci helyzetre jelentik be válaszaikat a környező európai országok, de a polgárok is.
Andrei Țărnea külügyminisztériumi szóvivő szerint eddig mintegy 2000 román állampolgár tért haza az Öböl menti országokból az evakuáló, repatriáló, illetve a román hatóságok támogatásával megszervezett kereskedelmi járatokkal.
Sűrű hétvégéjük volt a Hargita megyei közlekedésrendészet munkatársainak: átfogó ellenőrzések zajlottak a megye területén, melyek alkalmával több mint 90 bírságot szabtak ki a sofőrökre. A büntetések összértéke meghaladja az 52 ezer lejt.
Közzétette a következő két hétre, a március 9–23. közötti időszakra vonatkozó kéthetes előrejelzését az Országos Meteorológiai Szolgálat. A tavaszias melegre nem lehet panaszunk, a porra viszont igen, ugyanis csapadék szinte egyáltalán nem valószínű.
szóljon hozzá!