
Elvétve találunk Marosvásárhelyen szelektív hulladékgyűjtőket
Fotó: Boda L. Gergely
Megoldást jelenthet Marosvásárhely szelektív hulladékgyűjtési problémájára az a határozattervezet, amelyről a tanács a legközelebbi ülésén dönt majd. Amennyiben megszavazzák, a város 14 különböző részén helyeznek el szelektív szemétgyűjtőket.
2017. szeptember 19., 13:232017. szeptember 19., 13:23
Marosvásárhely még gyerekcipőben sem jár, ami a szelektív hulladékgyűjtést illeti. Korábban volt egy nevelőértékkel bíró kezdeményezés, amikor számos negyedben megjelentek a színes műanyagtárolók, külön-külön papír, műanyag, üveg és fém tárolására, ám ezek többségét több mint egy éve eltávolították.
Nagy mennyiségű műanyagpalackokat válogatnak ki, hogy aztán pénzre váltsák azokat, de ez a fajta szelektálás egyrészt nem oldja meg a város hulladékgazdálkodási problémáját, másrészt bűz és mocsok marad a konténerek körül.
A nyugati társadalmakban egyébként nem azért működik olyan jól a szelektív hulladékgazdálkodás, mert mindenki környezettudatos életmódra váltott, hanem főként azért, mert nagyon sokba kerül a lakosságnak a háztartási szemét elszállítása. A Dániában megtermelt szemétnek például csupán 7 százaléka köt ki a szeméttelepen, a maradék 93 százalékot vagy újrahasznosítják, vagy speciális erőművekben eltüzelik, hogy elektromos vagy fűtőenergiát nyerjenek belőle. A műanyag flakonok, sörösdobozok és sörösüvegek visszaváltására is nagyon jól működő rendszerük van: vásárláskor az ital árán kívül ki kell fizetni a flakon/doboz/üveg betétdíját is, amit aztán a szupermarketekben lévő automatákban lehet visszaváltani. Az automata ad egy bizonylatot a beváltott üveg értékéről, ami utána levásárolható vagy készpénzre váltható.
A városházán több tulajdonosi társulás is jelezte: állandóan felfeszítik a tartályokat, hogy kiszedjék az értékesíthető pillepalackokat. Florin Moldovan a város közterületeiért felelős szakigazgató lapunk megkeresésére jó hírről számolt be:
Amennyiben megszavazzák a tervezetet, a város szerződést köt a Total Waste Management vállalat által képviselt Green Group szervezettel, illetve a Heineken cégcsoporttal. Ezek elektronikai hulladékbegyűjtésre is alkalmasak lesznek, illetve különböző anyagok – műanyag, papír, üveg, fém stb. – tárolására. Ha a projekt beválik, és a lakosság használni fogja a begyűjtőpontokat, akkor továbbiakat építenének ki a városban – tette hozzá a szakigazgató. Az újrahasznosítható szemétért egyébként fizetni is fognak a lakosságnak.
– fogalmazott Florin Moldovan.
A begyűjtőpontok elhelyezéséig – amennyiben megszavazza az önkormányzat – Marosvásárhelyen megoldást jelenthet a Tudor lakótelepi Auchan bevásárlóközpont parkolójában található, amelybe tízféle újrahasznosítható szemetet lehet bedobni, ráadásul fizetnek is érte, cserébe levásárolható értékjegyet ad az automata. Az egyetlen hátránya, hogy távol van a legtöbb lakónegyedtől, ezért sokan nem is veszik igénybe. A hulladékot innen egyébként a berendezést működtető cég bákói üzemeibe szállítják.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!