
Elvétve találunk Marosvásárhelyen szelektív hulladékgyűjtőket
Fotó: Boda L. Gergely
Megoldást jelenthet Marosvásárhely szelektív hulladékgyűjtési problémájára az a határozattervezet, amelyről a tanács a legközelebbi ülésén dönt majd. Amennyiben megszavazzák, a város 14 különböző részén helyeznek el szelektív szemétgyűjtőket.
2017. szeptember 19., 13:232017. szeptember 19., 13:23
Marosvásárhely még gyerekcipőben sem jár, ami a szelektív hulladékgyűjtést illeti. Korábban volt egy nevelőértékkel bíró kezdeményezés, amikor számos negyedben megjelentek a színes műanyagtárolók, külön-külön papír, műanyag, üveg és fém tárolására, ám ezek többségét több mint egy éve eltávolították.
Nagy mennyiségű műanyagpalackokat válogatnak ki, hogy aztán pénzre váltsák azokat, de ez a fajta szelektálás egyrészt nem oldja meg a város hulladékgazdálkodási problémáját, másrészt bűz és mocsok marad a konténerek körül.
A nyugati társadalmakban egyébként nem azért működik olyan jól a szelektív hulladékgazdálkodás, mert mindenki környezettudatos életmódra váltott, hanem főként azért, mert nagyon sokba kerül a lakosságnak a háztartási szemét elszállítása. A Dániában megtermelt szemétnek például csupán 7 százaléka köt ki a szeméttelepen, a maradék 93 százalékot vagy újrahasznosítják, vagy speciális erőművekben eltüzelik, hogy elektromos vagy fűtőenergiát nyerjenek belőle. A műanyag flakonok, sörösdobozok és sörösüvegek visszaváltására is nagyon jól működő rendszerük van: vásárláskor az ital árán kívül ki kell fizetni a flakon/doboz/üveg betétdíját is, amit aztán a szupermarketekben lévő automatákban lehet visszaváltani. Az automata ad egy bizonylatot a beváltott üveg értékéről, ami utána levásárolható vagy készpénzre váltható.
A városházán több tulajdonosi társulás is jelezte: állandóan felfeszítik a tartályokat, hogy kiszedjék az értékesíthető pillepalackokat. Florin Moldovan a város közterületeiért felelős szakigazgató lapunk megkeresésére jó hírről számolt be:
Amennyiben megszavazzák a tervezetet, a város szerződést köt a Total Waste Management vállalat által képviselt Green Group szervezettel, illetve a Heineken cégcsoporttal. Ezek elektronikai hulladékbegyűjtésre is alkalmasak lesznek, illetve különböző anyagok – műanyag, papír, üveg, fém stb. – tárolására. Ha a projekt beválik, és a lakosság használni fogja a begyűjtőpontokat, akkor továbbiakat építenének ki a városban – tette hozzá a szakigazgató. Az újrahasznosítható szemétért egyébként fizetni is fognak a lakosságnak.
– fogalmazott Florin Moldovan.
A begyűjtőpontok elhelyezéséig – amennyiben megszavazza az önkormányzat – Marosvásárhelyen megoldást jelenthet a Tudor lakótelepi Auchan bevásárlóközpont parkolójában található, amelybe tízféle újrahasznosítható szemetet lehet bedobni, ráadásul fizetnek is érte, cserébe levásárolható értékjegyet ad az automata. Az egyetlen hátránya, hogy távol van a legtöbb lakónegyedtől, ezért sokan nem is veszik igénybe. A hulladékot innen egyébként a berendezést működtető cég bákói üzemeibe szállítják.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa dönt arról, hogy a szociáldemokraták részt vesznek-e az Adrian Veștea kormányában – jelentette be csütörtökön Sorin Grindeanu.
Folyamatos felmelegedés várható az elkövetkező napokban Románia-szerte, Európa nyugati részét már el is érte a hőhullám.
Az idei első négy hónapban a megújuló alapú termelés növekedésének köszönhetően nőtt Románia villamosenergia-exportja, ugyanakkor jelentősen emelkedett a földgáz-, kőolajtermék- és szénimportja.
Kitalációnak és légből kapott mesének nevezte szerda este a Facebook-oldalán Kelemen Hunor, hogy az RMDSZ Magyar Péter magyar miniszterelnök kérésére döntött a Veștea-kormány beiktatásának elutasítása mellett.
A Székelyfölddel szomszédos Bákó megyében fogták el azt a férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy társaival együtt betört egy belgiumi lakásba, ahonnan ékszereket, érmegyűjteményeket és egy órát lopott el – jelentette be a Román Rendőrség.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök szerda este a Facebook-oldalán bejelentette, hogy csütörtökön benyújtja a parlamentnek a kormányprogramot és miniszterjelöltjeinek névsorát.
Mivel a héten várhatóan már 10-15 forinttal a védett ár alá csökken az üzemanyagok ára a töltőállomásokon, a kormány szerdai ülésén arról döntött, hogy kezdeményezi a védett ár kivezetését – írta szerdai Facebook-bejegyzésében a miniszterelnök.
Úgy tűnik, nem kimondottan gazdasági okokból szüntették meg a Vasárnap és a Keresztény Szó című lapok, illetve a Romkat.ro portál szerkesztőinek munkaviszonyát. A múlt csütörtökön menesztett újságírók mindenesetre jogi lépéseket fontolgatnak.
Kiemelték szerdán a Midia kikötő közelében elsüllyedt Astana vontatóhajó három eltűntnek nyilvánított matróza egyikének holttestét a roncs felszínre hozásakor – tájékoztatott a Midia Marine Terminal.
A romániaiak 81 százaléka szerint rossz irányba halad jelenleg az ország – derül ki az Avangarde friss közvélemény-kutatásának szerdán közzétett adataiból.
szóljon hozzá!