Hirdetés
Hirdetés

Dominál Udvarhelyszék a vállalkozói szféra szempontjából

A megye cégeinek összforgalmából az udvarhelyszéki vállalkozások részaránya megközelíti az ötven százalékot •  Fotó: Barabás Ákos

A megye cégeinek összforgalmából az udvarhelyszéki vállalkozások részaránya megközelíti az ötven százalékot

Fotó: Barabás Ákos

A megvalósított forgalmukkal és jövedelmükkel uralják a Hargita megyei gazdasági szférát az udvarhelyszéki cégek – derül ki a REGA Régiókutató Egyesület tanulmányából, amely a megye vállalkozásainak fejlődését boncolgatja.

Veres Réka

2017. november 30., 09:232017. november 30., 09:23

Az udvarhelyszéki vállalkozások fejlődéséről készített kutatást a REGA Régiókutató Egyesület az Udvarhelyszéki Kis- és Középvállalkozások Szövetségének (UKKSZ) felkérésére. A tanulmány a regaprojekt.ro oldalon érhető el, a kutatáshoz pedig a megyei cégbíróság, közpénzügyi igazgatóság adatait, valamint az omnibus.ro, a pénzügyminisztérium (mfinante.ro) és a Országos Statisztikai Intézet (insse.ro) internetes oldalán közzétett adatokat használták fel.

A kutatók megjegyzik, hogy a digitalizált adatok zöme visszamenőleg csak 2000-ig volt elérhető, így az elmúlt tizenhat év eredményeit és adatait elemezték, levonva a következtetéseket az udvarhelyszéki és székelyudvarhelyi vállalkozások működéséről, fejlődéséről.

Hirdetés

Mindeközben azonban elemezték Csíkszék és Gyergyószék vállalkozói potenciálját is. Utóbbi kettővel összehasonlították az udvarhelyi cégek eredményeit.

A legjellemzőbb tevékenységi körök

Nagykereskedelem, nyomdai tevékenység és papírtermék-gyártás, kiskereskedelem, építkezés, gépjárművek javítása, fafeldolgozás, textilgyártás, szállítmányozás, készruhaipari tevékenység és bútorgyártás – ez a tíz legjellemzőbb tevékenységi kör az udvarhelyszéki vállalkozói szférában.

A REGA Régiókutató Egyesület tanulmányából kiderül, hogy Udvarhelyszéken a legmeghatározóbb tevékenységi forma a gazdasági életben mindig is a nagykereskedelem volt, ezt bizonyítja az is – a tanulmány készítői szerint –, hogy

2008-hoz viszonyítva harminc százalékkal nőtt a nagykereskedelemmel foglalkozó vállalkozások forgalma.

Ha a térséget a másik két székkel, Csík- és Gyergyószékkel hasonlítjuk össze, akkor azt vehetjük észre, hogy

bár a legtöbb vállalkozást Csíkszéken jegyezték be 1992 és 2016 között, de Udvarhelyszéken van a legtöbb aktívan működő

– a REGA Régiókutató Egyesület kutatási eredménye szerint.

Cégforgalom

A három térség vállalkozásainak összforgalmát tekintve Udvarhelyszék vezet a 2008-tól tavalyig tartó időszakban, sőt ebben a térségben is növekedett legnagyobb mértékben a cégek forgalma a vizsgált időszakban. A munkatermelékenység elemzésekor az derült ki, hogy

miközben az utóbbi években az alkalmazottak száma csökkent Csíkszéken és Gyergyószéken, Udvarhelyszéken azonos szinten maradt.

Az egy alkalmazottra jutó profit szempontjából tavaly mindhárom szék azonos szinten volt, amit a szakemberek azzal magyaráznak, hogy Udvarhelyszéken szinten tartották a vállalkozások alkalmazottainak számát, így szétterül a többi széken mértnél jóval nagyobb profit.

Profitban 50 százalék fölött

Valóban Udvarhelyszék adja Hargita megye GDP-jének 50 százalékát? – erre a kérdésre is próbáltak választ adni a kutatásban.

A vállalkozások forgalmának alakulását tekintve azt derítették ki, hogy a megye cégeinek összforgalmából az udvarhelyszéki vállalkozások részaránya tavalyra megközelítette az ötven százalékot.

Az itt mért összesített profit viszont több évben is meghaladta az ötvenszázalékos arányt megyeszerte, és a kutatók kiemelik ugyan, hogy a GDP és a vállalkozó forgalom, illetve nyereség nem ugyanazt fedi, megjegyzik: ezek az adatok bizonyítják, hogy

valóban van gazdasági ereje a térségnek.

Sepsiszentgyörgy, Székelyudvarhely, Csíkszereda, Gyergyószentmiklós és Kézdivásárhely adatait külön összehasonlítva azt derítették ki, hogy

Székelyudvarhely az alacsonyabb lakosságszám ellenére is megelőzi Sepsiszentgyörgyöt és Csíkszeredát, viszont nyereség szempontjából már Sepsiszentgyörgy a listavezető.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 13., hétfő

Magyar Péter találkozóra várja Kelemen Hunort

Telefonon beszélt Magyar Péter, az országgyűlési választáson győztes Tisza Párt elnöke hétfőn Kelemen Hunor RMDSZ-elnökkel. A kormányfői poszt várományosa közölte: megállapodtak, hogy jövő héten személyesen folytatják az egyeztetést Budapesten.

Magyar Péter találkozóra várja Kelemen Hunort
Hirdetés
2026. április 13., hétfő

Nem lesznek elbocsátások a csíkszeredai polgármesteri hivatalban

Noha korábban úgy tűnt, hogy akár 24 alkalmazottat is el kell bocsátani a csíkszeredai polgármesteri hivataltól a létszámcsökkentésre vonatkozó jogszabály miatt, végül csak a be nem töltött állásokat szüntetik meg, elbocsátás nem lesz.

Nem lesznek elbocsátások a csíkszeredai polgármesteri hivatalban
2026. április 13., hétfő

Zacskóba tette az ötmillió forintot és a kerítésre akasztotta – román állampolgárok vertek át időseket Magyarországon

A kecskeméti nyomozók a napokban két román állampolgárt vettek őrizetbe, akik rendőrnek kiadva magukat unokázós csalással több idős embert is megkárosítottak – közölte a Bács-Kiskun Vármegyei Rendőrfőkapitányság hétfőn a Police.hu oldalon.

Zacskóba tette az ötmillió forintot és a kerítésre akasztotta – román állampolgárok vertek át időseket Magyarországon
2026. április 13., hétfő

Fiatal az idős ellen, feleség a férjjel szemben – emberölésbe torkollt egy konfliktus az egyik erdélyi faluban

Leszúrtak egy férfit a Fehér megyei Szászcsanádon vasárnap éjjel egy spontánul kitört konfliktusban, a 47 éves férfi belehalt sérülésébe – tájékoztatott hétfőn a megyei rendőrség.

Fiatal az idős ellen, feleség a férjjel szemben – emberölésbe torkollt egy konfliktus az egyik erdélyi faluban
Hirdetés
2026. április 13., hétfő

Magyar Péter: a magyar emberek történelmet írtak

Magyarország és a magyar emberek történelmet írtak, a Tisza Párt óriási felhatalmazást kapott, ami óriási felelősséget jelent – mondta Magyar Péter, a választáson győztes Tisza Párt elnöke hétfőn Budapesten tartott nemzetközi sajtótájékoztatóján.

Magyar Péter: a magyar emberek történelmet írtak
2026. április 13., hétfő

Kijöttek az adatok a friss átlagnyugdíjról

Idén márciusban 4 684 474 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 3618-cal kevesebbet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2782 lej volt -– derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) hétfőn közzétett adataiból.

Kijöttek az adatok a friss átlagnyugdíjról
2026. április 13., hétfő

Egy kis felmelegedés, egy kis lehűlés – ez áll most előttünk

Április 13. és 26. között országszerte kismértékű hőmérséklet-ingadozásra lehet számítani – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) hétfőn közölt előrejelzéséből.

Egy kis felmelegedés, egy kis lehűlés – ez áll most előttünk
Hirdetés
2026. április 13., hétfő

Megérkeztek az első külképviseleti urnák az NVI-hez

Megérkeztek az országgyűlési választás első külképviseleti urnái a Nemzeti Választási Irodához (NVI) hétfő délelőtt.

Megérkeztek az első külképviseleti urnák az NVI-hez
2026. április 13., hétfő

Az Urbana Rt. veszi át a köztisztasági és hóeltakarítási feladatokat Székelyudvarhelyen

Az önkormányzati tulajdonban lévő Urbana Rt.-re bízták Székelyudvarhelyen a köztisztasági és hóeltakarítási feladatokat, miután egy tanulmány szerint jogi, gazdasági, működési és közérdeki szempontból is ez bizonyult a legelőnyösebb megoldásnak.

Az Urbana Rt. veszi át a köztisztasági és hóeltakarítási feladatokat Székelyudvarhelyen
2026. április 13., hétfő

Magyar országgyűlési választások: alig több, mint 381 ezer szavazat vár még feldolgozásra

A 2026-os magyar országgyűlési választás után már alig több, mint 381 ezer szavazat feldolgozása van hátra. A külképviseletekről és átjelentkezéssel érkező voksok száma viszonylag alacsony, így a végeredményhez már közel jár a számlálás.

Magyar országgyűlési választások: alig több, mint 381 ezer szavazat vár még feldolgozásra
Hirdetés