Hirdetés
Hirdetés

Dolly Plusz, Anna and the Barbies, Magna cum Laude a Vásárhelyi Forgatagon

Nappal Duma tér, este Borkert lesz itt a Vásárhelyi Forgatag ideje alatt •  Fotó: Haáz Vince

Nappal Duma tér, este Borkert lesz itt a Vásárhelyi Forgatag ideje alatt

Fotó: Haáz Vince

A tizenegyedik alkalommal szervezett családias hangulatú fesztivál küldetése ugyanaz mint tíz éve: szerepet vállalni a város és térségének kulturális életében. A Vásárhelyi Forgatagnak otthont adó marosvásárhelyi várudvarban, a fesztivál Duma tér nevű rendezvényének helyszínén beszéltek a Forgatag szervezői a marosvásárhelyiek és környékbeliek rendezvényéről, amelyet idén augusztus 29-e és szeptember elseje között tartanak.

Hajnal Csilla

2024. július 09., 14:282024. július 09., 14:28

Újabb tíz évet készítenek elő a Vásárhelyi Forgatag életében a szervezők, akik a folytatásra törekszenek. Nem városnapok és nem is zenei fesztivál ez, hanem családias rendezvény, ahol mindenki talál magának értéket, szórakozást – fejtette ki Jakab István, a Vásárhelyi Forgatag egyik legrégebbi szervezője, a fesztivál jelenlegi gazdasági igazgatója.

Igény van a borkertre

A sajtótájékoztatón részt vett Portik Vilmos, ősztől leköszönő alpolgármester is, aki a rendezvény megálmodója, egykori főszervezője volt, most tanácsadó szerepében segíti a szervezőket. Mint elmondta, az első Forgatag szervezésekor még nem volt egyértelmű, hogy lehet-e Marosvásárhelyen ilyen rendezvényt szervezni, akkor még a Maros-partra kényszerült a Forgatag.

Portik Vilmos leköszönő alpolgármester, a Vásárhelyi Forgatag egykori főszervezője most tanácsadóként segíti a szervezőket •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Portik Vilmos leköszönő alpolgármester, a Vásárhelyi Forgatag egykori főszervezője most tanácsadóként segíti a szervezőket

Fotó: Haáz Vince

Azóta a város központjába, majd

a közösségi rendezvényeknek tökéletes helyszínéül szolgáló várudvarba költözött rendezvénnyel az a céljuk, hogy helyben teremtsenek értéket, és a helyi gazdaságot támogassák.

Az önkéntesekkel, munkatársakkal, szolgáltatókkal, partnerekkel együtt 350 ember dolgozik a rendezvényen. Emellett 25 szakmai partnere van a rendezvénynek, olyanok, mint a Hagyományok Háza, a Spectrum Színház, a Mathias Corvinus Collegium, a Teleki Téka, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház vagy a Maros Megyei Múzeum. A családi és gyermekprogramokról 15 szervezet gondoskodik, és minden évben 35–37 helyi támogatója is van a rendezvénynek, és idén is hatvan kézműves hozza el portékáit a Vársétányra.

Pápay Kamilla, Jakab István és Portik Vilmos beszéltek a rendezvényről •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Pápay Kamilla, Jakab István és Portik Vilmos beszéltek a rendezvényről

Fotó: Haáz Vince

Új programpontja is lesz az idei Forgatagnak, hiszen egy borkertet alakítanak ki a szervezők a Duma tér helyszínén, ahol napközben polgárpukkasztó témákat feszegetnek, este pedig a Kárpát-medence különböző szegletéből érkező borászok válogatott borait lehet fogyasztani – jelentette be Portik Vilmos.

Az Ábrándos szép napokra is bulizhatnak a nosztalgiázók

Pápay Kamilla fesztiváligazgató a konkrét programokról és az újdonságokról beszélt a sajtónak.

Idézet
A Forgatag központi helyszíne ezúttal is a marosvásárhelyi vár lesz, ezt a teret minden évben sikerült az utolsó négyzetméterig belakni. Ezt idén sem tervezzük másképp, viszont a megszokott terek közül néhány a vár új szegletébe költözik. Itt lesz a már említett borkert, a családi és gyermekprogramok viszont árnyékosabb helyre költöznek

– magyarázta Pápay Kamilla.

Pápay Kamilla fesztiváligazgató •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Pápay Kamilla fesztiváligazgató

Fotó: Haáz Vince

Hozzátette, a gyerekek több koncertnek is örvendhetnek: az Erdélyi Hagyományok Háza is elhoz két gyerekzenekart, emellett pedig a népszerű Kaláka együttes is zenélni fog. Idén is lesz könyves forgatag a Teleki Téka szervezésében, a néptánc, népzene, népmese és különböző hagyományos foglalkozások népszerűsítésére a Hagyományok Háza és a Maros Művészegyüttes vállalkozik.

A Forgatagon ünnepli kerek évfordulóját az Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház, valamint a Marosvásárhelyi Állatkert is, mindkét intézmény külön programpontokkal készül az augusztus utolsó hétvégéjére.

A Csicsergő családi program idén a játék és tudomány tematikára épül, amely tizenöt civil szervezet együttműködésével valósul meg. Ebben az évben pedig a játékos lelkű felnőttekre is gondoltak, számukra is terveznek interaktív játékokat. De nem marad el a már hagyományossá vált Rákóczi-lépcsőfutás sem, és a fesztiválok palettáján egyedinek számító Egészség-forgatagra is lehet számítani. A színházi programok közül megemlítette a budapesti Nemzeti Színház és a Magyar Nemzeti Táncegyüttes közös előadásában látható Körhintát, amelyet Fábri Zoltán legendás filmje ihletett.

Hirdetés

Csütörtökön, a megnyitó ünnepségen fellép Nyári Károly jazz-zongorista, péntek este a Szent Efrém férfikórus és az Ego Sum zenekar lépnek fel a Figura színpadon. Szombaton a nosztalgia-koncert keretében élőben csendülnek fel az Ábrándos szép napok és az Elpattant egy húr című slágerek, ugyanis itt lesz sokak régi nagy kedvence, Dolly, aki most Dolly Plusz néven lép fel. Vasárnap pedig az Anna and the Barbies és a Magna cum Laude zenekarok koncertjével zárul a Vásárhelyi Forgatag.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 11., szerda

Erdélyi bázist is említenek sajtóforrások az amerikai erők telepítésére

A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerdán megvitatta az Egyesült Államoknak azt a kérését, hogy ideiglenesen katonai erőket és felszereléseket telepítsen Romániába a közel-keleti válsággal összefüggésben.

Erdélyi bázist is említenek sajtóforrások az amerikai erők telepítésére
Hirdetés
2026. március 11., szerda

Véget ért az ülés, máris kiszivárgott, hogy mit jelentene az amerikai katonai erősítés Romániában

Véget ért a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülése Bukarestben, a román sajtó pedig máris kiszivárogtatta, hogy mint kérhettek az amerikaiak a Konstanca megyei légibázissal kapcsolatban.

Véget ért az ülés, máris kiszivárgott, hogy mit jelentene az amerikai katonai erősítés Romániában
2026. március 11., szerda

Huszonötezer lejes bírságot szabtak ki egy fafeldolgozó cégre Hargita megyében

Huszonötezer lej értékben róttak ki pénzbírságot, és jelentős mennyiségű faanyagot koboztak el a Hargita megyei rendőrök egy keddi ellenőrzés alkalmával.

Huszonötezer lejes bírságot szabtak ki egy fafeldolgozó cégre Hargita megyében
2026. március 11., szerda

Közúti bűncselekményeket elkövető sofőröket kapcsoltak le Hargita megyében

Gyergyószentmiklóson jogosítvány nélkül vezető, Székelykeresztúron pedig vezetéstől eltiltott sofőrt füleltek le kedden a rendőrök. Mindkettőjük ellen büntetőeljárás indult.

Közúti bűncselekményeket elkövető sofőröket kapcsoltak le Hargita megyében
Hirdetés
2026. március 11., szerda

Amit ma megtankolhatsz, ne halaszd holnapra

Noha csak egy-két banival, de szerdán is magasabb árakat függesztettek ki egyes székelyföldi kutaknál, mint ami volt kedden.

Amit ma megtankolhatsz, ne halaszd holnapra
Amit ma megtankolhatsz, ne halaszd holnapra
2026. március 11., szerda

Amit ma megtankolhatsz, ne halaszd holnapra

2026. március 11., szerda

Határozott álláspont az amerikai katonák Romániába jövetele ügyében a volt elnöktől

Traian Băsescu a közel-keleti események kapcsán kijelentette, hogy Nicușor Dan államfőnek és Romániának „gyorsan, halogatás és habozás nélkül kell cselekednie”, annál is inkább, mert a jelek szerint az USA-nak szüksége van a konstancai támaszpontra.

Határozott álláspont az amerikai katonák Romániába jövetele ügyében a volt elnöktől
2026. március 11., szerda

Ma délelőtt tárgyalják az amerikai katonai erők idejövetelét

Nicușor Dan államfő összehívta szerdára a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülését.

Ma délelőtt tárgyalják az amerikai katonai erők idejövetelét
Hirdetés
2026. március 11., szerda

Meghalt egy katonai pilóta, miközben megpróbált kimenteni egy víztartályba esett kutyát

Meghalt egy katonai pilóta kedden a borceai légi támaszponton.

Meghalt egy katonai pilóta, miközben megpróbált kimenteni egy víztartályba esett kutyát
2026. március 11., szerda

Mezőgazdasági szezonkezdés: a környezeti feltételek jók, a gazdaságiak rosszak

A csapadékmennyiséget tekintve az elmúlt öt év legjobb telén vagyunk túl, a környezeti adottságok jók a mezőgazdasági szezonkezdéshez. Gazdasági szempontból azonban ez már kevésbé mondható el, több okból sem.

Mezőgazdasági szezonkezdés: a környezeti feltételek jók, a gazdaságiak rosszak
2026. március 10., kedd

Növelné a kormány az önkormányzatoknak szánt forrásokat

A 2026-os költségvetés tervezetében a helyi közösségek fejlesztésére több mint 86,4 milliárd lejt irányoznak elő, 7,4 milliárd lejjel többet, mint 2025-ben, és ez az eddigi legnagyobb összeg, amit a helyi önkormányzatok támogatására szánnak.

Növelné a kormány az önkormányzatoknak szánt forrásokat
Hirdetés