Hirdetés
Hirdetés

Dolhai István vezeti a világ legnagyobb magyar főkonzulátusát

•  Fotó: Pinti Attila

Fotó: Pinti Attila

A legnagyobb számú magyar főkonzulátust vezeti hetven alkalmazottal augusztus második felétől Dolhai István. A Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetéssel is rendelkező új főkonzul kedden mutatkozott be a sajtónak.

Kozán István

2024. augusztus 27., 12:302024. augusztus 27., 12:30

Másfél hónapja tudni lehet, hogy Dolhai István váltja Tóth Lászlót Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának élén, ám csak augusztus második felében érkezett meg megbízói levele a fogadó állam külügyminisztériumától.

„Múlt héten megkaptam a bukaresti külügyminisztériumtól a jóváhagyást, így el is kezdhetem a munkát” – mondta bemutatkozó sajtótájékoztatóján az 1976-ban a magyarországi Kisvárdán született, és a gyermekkorát a háromezres kis községben, Kékcsén töltő csíkszeredai főkonzul.

Huszonegy év után váltott

„Kicsit hasonló szociokulturális közegnek éltem meg a gyermekkoromat, mint ahová most jöttem, ez pedig nagyon jó érzéssel tölt el. Középiskolai tanulmányaimat Nyíregyházán végeztem, az első diplomámat történelem-informatika szakon szereztem meg. Vendéglátó menedzseri és kulturális menedzser képesítésem is van, 2020-ban pedig – kihasználva a Covid-járványt – egy hr-oklevelet is szereztem a Szent István Egyetemen” – sorolta bemutatkozójában.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

1999-ben Budapestre költözött, és onnantól kezdve 2021-ig a II. kerületi önkormányzatnál dolgozott különböző beosztásokban. „Tehát több mint két évtizedet töltöttem el ott, nagyrészt kulturális területen: először programszervezőként, majd 2008-ban dr. Láng Zsolt polgármester úr kérésére megpályáztam a 2006-ban épült és átadott Klebelsberg Kulturkúria igazgatói pozícióját, amit el is nyertem”.

Szakmailag huszonegy év alatt „elértem, amit el lehetett: például nagyon büszke vagyok a pesthidegkúti Klebelsberg-kastély (a nyári kúria) megmentésére, ami nagyon romos állapotban volt 2010-ben. 2017-ben Orbán Viktor miniszterelnök úr át is adta a kúriát”.

2020-ban Áder János köztársasági elnök Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetésben részesítette;

a II. Kerületi Kulturális Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatójaként kapta meg az állami kitüntetést „Budapest Főváros II. kerületének kulturális életét meghatározó, a nemzeti identitás megőrzésére és hagyományaink ápolására is nagy hangsúlyt fektető intézményvezetői munkája elismeréseként”.

És akkor következzen Kolozsvár, majd Csíkszereda

2021-ben úgy érezte, megérett az idő a változtatásra, és más irányt jelölt ki magának.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

„Úgy döntöttem, hogy a külügyminisztériumban diplomata pályára szeretnék lépni. Akkor én is csak annyit tudtam arról, hogy mit csinál egy diplomata, mint bárki más.

Idézet
Amikor később felmerült, hogy hová szeretnék menni dolgozni, nem volt kérdés: Kolozsvárra,

mivel már korábban intézményvezetőként erős kapcsolatot építettem ki a Sapientia egyetemmel és a kolozsvári MCC-vel.”

Hirdetés

2021 szeptemberében helyezték ki Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusára, ahol Mile Lajos akkori főkonzul rá is bízta a honosítási teendőket és az eskücsoportok vezetését.

2024-ben Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter „arra a megtisztelő feladatra kért fel, hogy vezessem Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusát.

Ez óriási megtiszteltetés és felelősség, hiszen létszáma tekintetében ez a világ legnagyobb magyar főkonzulátusa a maga hetven alkalmazottjával – ügyszáma tekintetében is a top ötben van világszerte. Olyan elődök nyomdokaiba kell lépnem, mint Zsigmond Barna Pál és Tóth László.”

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Egyébként párja csíkszeredai, tehát van kapcsolata Székelyfölddel.

Ez nem „egy one man show”

„Azt azonban el kell mondanom – és azért is kértem a kollégáimat, hogy legyenek itt a bemutatkozásomon –, hogy ez »nem egy one man show«, hiszen mögöttem nagyon komoly munka zajlik.” Az eseményen amúgy jelen volt Fodor Tamás vezető konzul és Beke Mihály András első beosztott konzul is.

A rövid és hosszútávú céljaira is kitért: szeretne eljutni a konzuli kerület polgármestereihez, hiszen a személyes kapcsolatot nem pótolja semmi. „Minél több rendezvényre szeretnék eljutni, nyilván én is egy ember vagyok. A Sapientia Egyetem Csíkszeredai Karával szeretném felvenni a kapcsolatot, a helyi MCC-vel pedig tovább vinni a meglévő kapcsolatot. A helyi kulturális intézményekkel is igyekszem minél hamarabb felvenni a kapcsolatot. Nyilván több százezer állampolgár ügyeivel foglalkozunk,

Idézet
gyakorlatilag egy kihelyezett kormányablakként dolgozunk.

Ugyanakkor a miniszterelnök úr tusványosi beszédét feladatként értelmeztem abban a tekintetben, hogy a fiatalokkal való kapcsolatfelvétel tekintetében a főkonzulátusnak is szerepet kell vállalnia.”

A Székelyhon ESTA-vízummal kapcsolatos kérdésére a következőt válaszolta Dolhai István. „Nagyon nehéz kérdés, mert nagyon lassan és fű alatt vezették be ezt a korlátozást az amerikaiak. A lényeg: aki nem a mai Magyarország területén született, az nem kérheti ezt a típusú vízumot. Igazságtalan és olyan hátrányos megkülönböztetés, amit nem lehet megmagyarázni. Ugyanakkor, ahogy olvastam a sajtóban, talán a román miniszterelnök úrnak megígérték az amerikaiak, hogy az ESTA-vízum hamarosan elérhető lesz a román állampolgárok számára.”

Mint ismert, 2022-ben robbant a hír, miszerint az amerikai hatóságok döntése nyomán nem mentesülnek már a vízumkötelezettség alól azok a magyar állampolgárok, akik Magyarország jelenlegi államhatárain kívül születtek; a rendelkezés elsősorban a határon túli magyarokat sújtja. Azelőtt a magyar állampolgárok vízummentességet élveztek az Egyesült Államokban, hacsak nem dolgozni, tanulni vagy letelepedni kívántak a tengerentúl. Magyar útlevél birtokában a magyar állampolgárok turista és üzleti célból 2022 előtt vízum előzetes beszerzése nélkül utazhattak Amerikába, ahol legtöbb 90 napig tartózkodhattak, a beutazáshoz pedig elegendő volt az Elektronikus Beutazási Engedély (ESTA) kiváltása.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 26., hétfő

Jelentős mennyiségű csapadék érkezik, a hegyekben hóviharok is lehetnek

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) elsőfokú (sárga jelzésű) riasztást adott ki hétfőn jelentős mennyiségű csapadékra a Bánság déli, Olténia és Munténia északi felére.

Jelentős mennyiségű csapadék érkezik, a hegyekben hóviharok is lehetnek
Hirdetés
2026. január 26., hétfő

Lefagyott járdákon indult a hét Csíkszeredában

Jegesre fagyott járdák és csúszós felületek nehezítették a közlekedést hétfő délelőtt Csíkszereda utcáin, ahol mínusz 5 Celsius-fokot mértek, miközben Székelyföld más térségeiben jóval enyhébb volt az idő.

Lefagyott járdákon indult a hét Csíkszeredában
2026. január 26., hétfő

Repülővel Brassóból Budapestre, a hét minden napján

A következő időszakban növelni fogja a Rómába, Nürnbergbe és Budapestre tartó járatai számát a Wizz Air fapados légitársaság. Magyarország fővárosába áprilistól kezdődően a hét minden napján utazhatunk a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtérről.

Repülővel Brassóból Budapestre, a hét minden napján
2026. január 26., hétfő

Újra hordhatnak testkamerát a helyi rendőrök, bizonyítékként használható az ezzel készített videó

Növeli a csíkszeredai helyi rendőrök biztonságát, hogy nemrégiben megjelent egy törvénymódosítás, amely újra lehetővé tette számukra, hogy testkamerát használjanak a munkavégzésük során. A felvett képsorokat hat hónapig kell megőrizniük.

Újra hordhatnak testkamerát a helyi rendőrök, bizonyítékként használható az ezzel készített videó
Hirdetés
2026. január 25., vasárnap

Csenei gyilkosság: közfelháborodást váltott ki az eset, tömeg követeli a 13 éves gyanúsított elszámoltatását

Többtucatnyi tiltakozó gyűlt össze vasárnap este a Temes megyei Bégaszentmihályon a csenei gyermekgyilkosságban érintett 13 éves fiú nagyapjának a háza előtt. A tilakozók a fiú büntetőjogi felelősségre vonását követelik a bűnrészessége miatt.

Csenei gyilkosság: közfelháborodást váltott ki az eset, tömeg követeli a 13 éves gyanúsított elszámoltatását
2026. január 25., vasárnap

Több mint 13 milliárd lejbe kerültek a nyugdíjak 2025 decemberében

Tavaly decemberben 4 699 559 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 4279-cel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2 778 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.

Több mint 13 milliárd lejbe kerültek a nyugdíjak 2025 decemberében
2026. január 25., vasárnap

5 + 1 film, amit nem érdemes kihagyni az év elején

Igazi kánaán következik a szerzői filmek szerelmeseinek, hiszen az előttünk álló időszakban kerülnek széleskörű moziforgalmazásba a tavalyi fesztiválfilmek, amelyek többségét most, az Oscar-szezonban díjazzák.

5 + 1 film, amit nem érdemes kihagyni az év elején
Hirdetés
2026. január 25., vasárnap

Enyhébb idővel indul a hét, de csapadékos fordulat várható

Január utolsó hetébe lépve változékony, átmenetileg enyhébb időjárás jellemzi majd az Erdélyi-medencét. A korábbi napok erős fagyai után mérséklődik a hideg, ugyanakkor a hét második felében egyre nagyobb eséllyel számíthatunk csapadékra.

Enyhébb idővel indul a hét, de csapadékos fordulat várható
2026. január 25., vasárnap

A közösség összefogásának köszönhetően kaphat esélyt az új életre

Széles közösséget mozgatott meg a felhívás, amelyben a szívbetegséggel küzdő Dimény István részére indítottak adománygyűjtést. Az erdővidéki férfi gyógyulását számos adakozó támogatása mellett kardiológus szakorvos is segíti.

A közösség összefogásának köszönhetően kaphat esélyt az új életre
2026. január 25., vasárnap

Székely Katonanevelde: évekbe telhet, amíg teljesen „belakható” lesz

Köztudott, hogy Kézdivásárhely nemrég felújított ikonikus épületébe a Céhtörténeti Múzeum költözik át. De a Székely Katonanevelde mikor nyílhat meg teljes egészében a nagyközönség előtt? – faggattuk Dimény Attila muzeológust, intézményvezetőt.

Székely Katonanevelde: évekbe telhet, amíg teljesen „belakható” lesz
Hirdetés