Egy korábbi „kúriasétán” rengetegen érdeklődtek a bikfalvi hagyományos építészet iránt
Fotó: Bodor Tünde
Nagyszerű hírnek számított 2022 tavaszán, hogy az európai alapok minisztériuma uniós támogatást szán az épített örökség megmentésére, valamint Háromszéknek is van nyerni valója e projektből, de azóta kiderült, annak megvalósítása igencsak akadozik. Sőt, annak örülhetünk, hogy egyáltalán nem halt el, és – ha csigatempóban is, de – előre araszolgatnak a 12 turisztikai útvonal egyikét alkotó bikfalvi kúriák és hagyományos épületek felújításával. Igaz, egyelőre papíron.
2024. január 22., 20:052024. január 22., 20:05
2024. január 22., 22:072024. január 22., 22:07
Az említett minisztérium által 2022-ben meghirdetett projekt keretében az ország területén 12 turisztikai útvonalat jelöltek ki, amelyek építészeti látnivalókat kínálnak a turistáknak. Az Uzon községhez tartozó
Az épületek közül hat magántulajdonban van, egy lakóházat az önkormányzat két évvel ezelőtt megvásárolt, hogy abból múzeumot alakítson ki, illetve a kultúrotthon mögötti, ugyancsak a tulajdonát képező egykori bikaistállót is szeretnék felújítani, hogy ott – mint közösségi térben – hagyományos mesterségeket, kézművességet szemléltessenek, oktassanak.
A munkálatokhoz szükséges engedélyek beszerzése azonban jóval tovább tartott az elképzeltnél, és újabb akadályt jelentett, hogy a tavalyi év folyamán meghirdetett három egymás utáni közbeszerzésen nem jelentkezett kivitelező, aki elvállalta volna, hogy a 60 ezer eurós keretből (amiből előzőleg a szükséges tanulmányokra és engedélyekre is fordítani kellett) elvégzi a kijelölt munkálatokat.
– számolt be lapunknak Bordás Enikő, Uzon polgármestere, hozzátéve, a tanács ezért úgy döntött, újra elkészítteti a technikai dokumentációt, mert kiderült, hogy a felújításra szánt összeg már nem fedezi azon munkálatok árát, amelyek a tervekben szerepeltek.
Wegroszta László sepsiszentgyörgyi műépítész foglalkozott az épületek felújításának tervezésével, ő volt az illetékes az újratervezésben is. Mint a Székelyhonnak elmondta, 2022-től megnőtt az építőanyagok ára, és a munkadíjak is jelentősen emelkedtek, ezért több munkálatot kiiktattak, többnyire olyanokat, amelyek az épületek belsejében történtek volna, például szerkezet-megerősítés céljából. Nem mondanak le viszont a külső falakon, az oromfalon levő vagy az ablakokat keretező díszítő festések restaurálásáról (pl. a Zsigmond-kúria esetében), bár az is költséges.
öt évig nem változtathatnak rajta, és a turisták számára kívülről megcsodálhatóvá teszik az ingatlant, az önkormányzat azonban épp azért vásárolt meg egy hasonló épületet, hogy az érdeklődők belülről is szemügyre vehessék. A pályázat 2026 júniusában zárul, addig kell befejezni a felújításokat.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!