
Fotó: Mihai Pozumiuschi/Agerpres
Az úzvölgyi katonai temető helyzetének politikai oldalról történő megközelítése csak „táplálja a konfliktust” és gyűlöletet szít; a kormány azt tervezi, hogy a védelmi minisztérium kezelésébe helyezi a temetőt – jelentette ki kedden a bizalmatlansági indítvány parlamenti vitáján Viorica Dăncilă miniszterelnök.
2019. június 18., 17:002019. június 18., 17:00
2019. június 18., 17:212019. június 18., 17:21
A kormányfő szerint „az úzvölgyi eseményeket választási érdekek szították” – írja az Agerpres.
„Indulásból elutasítom a szélsőséges megnyilvánulások minden formáját, bármilyen radikális akciót, minden etnikai alapú erőszakos cselekedetet.
Ebben az időszakban olyan megoldásokat kerestünk, amelyek biztosítják minden állampolgár szent jogát hősei tiszteletéhez. Azt tervezzük, hogy az úzvölgyi temető kerüljön át a védelmi minisztérium ügykezelésébe, ugyanakkor nemzetközi jelleget kapna, tekintettel arra, hogy több nemzet katonái nyugszanak itt. Egy ilyen határozatot (...) a magyar féllel való párbeszédet követően hozunk meg, akikkel június 24-e és 28-a között tartunk munkaülést. Meggyőződésem, hogy párbeszéd és együttműködés révén megtaláljuk az összes érintett fél által elfogadott legjobb megoldásokat, hogy a helyzet visszatérjen a normális kerékvágásba és ilyen feszültségek ne alakuljanak ki a jövőben” – mondta el a miniszterelnök a plenáris ülésen.

Viorica Dăncilă miniszterelnök Románia állami jelképeinek tiszteletben tartását követeli, és felelős magatartásra int mindenkit az úzvölgyi katonatemető ügyében, ugyanakkor felvetette, hogy a sírkertet a bukaresti védelmi minisztérium kezelésébe adják.
„Ami engem illet, tiszteletben tartom a magyar kisebbséget, függetlenül attól, hogy miként szavaz ma (kedden, szerk. megj.) az RMDSZ. Tiszteletben tartom valamennyi kisebbség képviselőit, mert román állampolgárok, és én minden román állampolgár miniszterelnöke vagyok. Nem fogom eltűrni, és még kevésbé fogok részt venni interetnikus provokációk megrendezésében, és úgy gondolom, hogy ezzel egyértelműen meghatároztam álláspontomat” – tette hozzá a miniszterelnök.

Carmen Dan belügyminiszter szerint az úzvölgyi temetőben június 6-án szolgálatot teljesítő rendőri és csendőri erők teljesítették küldetésük célkitűzéseit: megelőznték a magyarok és románok közti összetűzést, a személyi sérüléseket és a sírgyalázást.
A Dăncilă kormányt le kell váltani! Sürgősségi kormányrendeletek nélkül, belépési jelszavak nélkül, választási sorok nélkül című bizalmatlansági indítvány vitája kedden zajlik a parlament plénumában. A vita után szavazásra bocsátják a dokumentumot.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
szóljon hozzá!