
Fotó: Mihai Pozumiuschi/Agerpres
Az úzvölgyi katonai temető helyzetének politikai oldalról történő megközelítése csak „táplálja a konfliktust” és gyűlöletet szít; a kormány azt tervezi, hogy a védelmi minisztérium kezelésébe helyezi a temetőt – jelentette ki kedden a bizalmatlansági indítvány parlamenti vitáján Viorica Dăncilă miniszterelnök.
2019. június 18., 17:002019. június 18., 17:00
2019. június 18., 17:212019. június 18., 17:21
A kormányfő szerint „az úzvölgyi eseményeket választási érdekek szították” – írja az Agerpres.
„Indulásból elutasítom a szélsőséges megnyilvánulások minden formáját, bármilyen radikális akciót, minden etnikai alapú erőszakos cselekedetet.
Ebben az időszakban olyan megoldásokat kerestünk, amelyek biztosítják minden állampolgár szent jogát hősei tiszteletéhez. Azt tervezzük, hogy az úzvölgyi temető kerüljön át a védelmi minisztérium ügykezelésébe, ugyanakkor nemzetközi jelleget kapna, tekintettel arra, hogy több nemzet katonái nyugszanak itt. Egy ilyen határozatot (...) a magyar féllel való párbeszédet követően hozunk meg, akikkel június 24-e és 28-a között tartunk munkaülést. Meggyőződésem, hogy párbeszéd és együttműködés révén megtaláljuk az összes érintett fél által elfogadott legjobb megoldásokat, hogy a helyzet visszatérjen a normális kerékvágásba és ilyen feszültségek ne alakuljanak ki a jövőben” – mondta el a miniszterelnök a plenáris ülésen.

Viorica Dăncilă miniszterelnök Románia állami jelképeinek tiszteletben tartását követeli, és felelős magatartásra int mindenkit az úzvölgyi katonatemető ügyében, ugyanakkor felvetette, hogy a sírkertet a bukaresti védelmi minisztérium kezelésébe adják.
„Ami engem illet, tiszteletben tartom a magyar kisebbséget, függetlenül attól, hogy miként szavaz ma (kedden, szerk. megj.) az RMDSZ. Tiszteletben tartom valamennyi kisebbség képviselőit, mert román állampolgárok, és én minden román állampolgár miniszterelnöke vagyok. Nem fogom eltűrni, és még kevésbé fogok részt venni interetnikus provokációk megrendezésében, és úgy gondolom, hogy ezzel egyértelműen meghatároztam álláspontomat” – tette hozzá a miniszterelnök.

Carmen Dan belügyminiszter szerint az úzvölgyi temetőben június 6-án szolgálatot teljesítő rendőri és csendőri erők teljesítették küldetésük célkitűzéseit: megelőznték a magyarok és románok közti összetűzést, a személyi sérüléseket és a sírgyalázást.
A Dăncilă kormányt le kell váltani! Sürgősségi kormányrendeletek nélkül, belépési jelszavak nélkül, választási sorok nélkül című bizalmatlansági indítvány vitája kedden zajlik a parlament plénumában. A vita után szavazásra bocsátják a dokumentumot.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Kimutatást kért a fejlesztési minisztérium az önkormányzatoktól az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) keretéből finanszírozott beruházások kivitelezési stádiumáról. Arra kíváncsiak, hogy ezek elkészülnek-e határidőre vagy sem.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
szóljon hozzá!