
Fotó: Hegyi Zsuzsanna
A Gyergyói-medencében elsőként a ditrói gazdák vehették át azokat a telekkönyvi bizonylatokat, amelyek a 3 éve indult kataszteri program révén tisztázzák hivatalosan is földterületeik tulajdonjogát. A nagyközséghez tartozó területek negyedét érinti ez.
2020. szeptember 16., 15:282020. szeptember 16., 15:28
30 éve használja ténylegesen a földjeit és három évi ügyintézés után kap róluk telekkönyvi bizonylatot az a 217 gyergyóditrói gazda, akik közül az elsők kedden vehették át az okiratot. Amint azt Puskás Elemér polgármester elmondta, régóta szerették volna ezt, de a körülmények korábban nem engedték, a földtörvény módosítása kellett ahhoz, hogy eljussanak idáig.
Az országos telekkönyvezési programhoz 2017-ben pályázó ditróiak részére most 2133 hektárra jöttek meg a tulajdonjogot igazoló papírok. Olyanokról van szó, melyekre vonatkozóan korábban már kiadták a „titlu”-t, és a mostani folyamat során megtörtént a területek felmérése, a tulajdonosok kilétének tisztázása és a telekkönyvek megnyitása azok nevére, akik ténylegesen használói a földeknek. Ez a 2133 hektár egynegyede Ditró területeinek, a polgármester bízik benne, hogy a további folyamat is ebben az ütemben zajlik, és 3-4 év múlva az egész községre vonatkozóan lezárhatják ezt a kérdést. Puskás Elemér köszönetet mondott a lakosságnak, hogy partnerek voltak ebben a munkában, ennek köszönhető, hogy Gyergyószéken elsőként elértek ehhez a lépéshez.
Ebben a fázisban összesen 2347 telekkönyv volt megnyitva, 49 dűlőre vonatkozóan 217 tényleges használó nevére.
Jelen pillanatban még 186 hektárra vonatkozó dokumentáció van leadva a kataszteri hivatalhoz, további 1165 hektárt mértek fel és azonosítottak be eddig, és másik 1100 hektárra kötöttek szerződést ugyanerre vonatkozóan. A községnek az eddigi folyamat 127 ezer lejébe került, az érintett gazdáknak pedig semmibe – mutatott rá a községvezető. A most kiadott telekkönyvi bizonylatok ideiglenesek, a törvény szerint ha három évig nem emel senki ellenük kifogást, akkor ezek véglegessé válnak.
Nicușor Dan államfő ukrán hivatali partnerével, Volodimir Zelenszkijjel tárgyalt szerdán Kijevben.
Gyököt kell vonni a Parajddal kapcsolatos eurómilliós politikusi bejelentésekből: a bányakatasztrófa által sújtott sóvidéki település az Európai Unió Szolidaritási Alapjából nemrég megítélt 14,3 millió euró töredékét kaphatja meg.
Harminc napos előzetes letartóztatásba helyezte a kézdivásárhelyi bíróság azt a 30 éves férfit, aki a gyanú szerint féltékenységből brutálisan bántalmazott egy 20 éves nőt. Az ügyészség tájékoztatása szerint az áldozat súlyos sérüléseket szenvedett.
Megrongálta az aszfaltutat és fákat döntött ki a szerda délutáni vihar Székelyvarságon.
Az Európai Unióban a 16–24 évesek csaknem háromnegyede rendelkezik legalább alapszintű digitális készségekkel, Románia azonban továbbra is az utolsók között szerepel: csak Bulgáriát előzi meg az Eurostat friss felmérése szerint.
Július 20-ától jelentkezhetnek a magánszemélyek a 2026-os roncsautóprogramra, amelynek keretében állami támogatással vásárolhatnak új gépkocsit. A program idei költségvetése 300 millió lej.
Két jogosítvány nélküli sofőrt is kiszűrtek a közúti forgalomból kedden a Hargita megyei rendőrök, egyikük ráadásul jelentős mennyiségű alkoholt is fogyasztott vezetés előtt.
Az elmúlt hat napban összesen 55 sürgősségi beavatkozást hajtottak végre a Hargita megyei hivatásos tűzoltók. Tűzesetekhez, közlekedési balesetekhez és árvízi károk elhárításához is vonultak az egységek.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerdán kijelentette, hogy a helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó törvények elfogadása létfontosságú Románia számára.
2025-ben is az ajánlott szint alatt maradt a gyermekek átoltottsága Romániában, az UNICEF és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerdán közzétett jelentése szerint.
szóljon hozzá!