
Fotó: Haáz Vince
Idén tavaszra tervezték a Maros Megyei Múzeum természettudományi részlegének megnyitását, ám ezt különböző okok miatt jövő év végére halasztották. A tervek szerint 2023 decemberében nyílik meg az alapkiállítás.
2022. július 06., 20:492022. július 06., 20:49
Az épület külseje teljesen megújult, a homlokzaton található szobrokat és díszítőelemeket restaurálták, akadálymentesítették az épületet, és üvegházat építettek az egzotikus növények számára.
Liliana Lirca, a múzeum sajtószóvivője a Székelyhonnak elmondta, olyan kisebb termek is funkciót kapnak, amelyek eddig nem, vagy kevésbé voltak kihasználva. Az alapkiállítások újjászervezése során kilenc állandó tárlat lesz látogatható.
Az alaptárlat első része az őslénytané lesz, amely növényi és állati maradványokat, úgynevezett fosszíliákat mutat be.
A második tárlat az ásvány- és kőzettannak ad helyet, a harmadik egy dioráma, vagyis egy élőképszerű bemutató lesz, amely a Maros-folyó élővilágát ismerteti. A negyedik tárlat több dioráma segítségével a tavaszi-nyári élővilágot ismerteti a Faragói-tó partján, a balai földcsuszamlásos területet nyáron, a Mocsár-erdőt, annak 400–500 éves tölgyfáit ősszel, a Kelemen-havasokat, Ratosnya környékét télen.
Fotó: Haáz Vince
Külön diorámát kap a városi élőkörnyezet, amelynek egyik sarkában egy parkot rendeznek be, ahol a sajátos növényzet mellett az ott megtelepedett állatvilágot is bemutatják: madarakat, bogarakat, rágcsálókat.
Az 5,3 millió évvel ezelőtt a Kelemen-havasokban működő vulkán nyomairól, a különleges formájú, 40 és 80 méter közötti hosszúságú, két és fél méter átmérőjű üregekről, barlangszerű képződményekről is láthatnak az érdeklődők egy kiállítást.
A természettudományi részlegen vakációs programokat szerveznek, július és augusztus során különböző múzeumpedagógiai foglalkozásokra várják a kisiskolás korú gyerekeket. Amint Liliana Lirca érdeklődésünkre elmondta, a Nyári iskola a múzeumban elnevezésű projektben többek közt régészetről, az ókori Rómáról, a dinoszauruszokról, a letűnt falusi életről tanulnak játékosan a gyerekek. A múzeumi foglalkozásokról a múzeum honlapján lehet többet megtudni.
Idén januárban és februárban 13,17 százalékkal 1091-re nőtt a fizetésképtelenné vált cégek és egyéni vállalkozók (PFA) száma 2025 első két hónapjához viszonyítva – derül ki a cégnyilvántartási hivatal (ONRC) honlapján közzétett adatokból.
Meg is betegedhetünk, ha nem megfelelő húsból fogyasztunk, ezért csak ellenőrzött helyről vásároljunk, és kerüljük az interneten hirdetett, nem ellenőrzött termékeket. Hargita megyében elkezdődtek a húsvét előtti élelmiszer-biztonsági ellenőrzések.
Tavaly átlagban 4,917 millió nyugdíjast tartottak számon Romániában, mintegy 42 ezerrel kevesebbet, mint 2024-ben; az átlagnyugdíj 13,8 százalékkal 2936 lejre nőtt egy év alatt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet pénteken közzétett adataiból.
Imaéjszakára várják a híveket március 27-én, péntek este több erdélyi településen, ahol közösen imádkoznak a békéért és a háborúk áldozataiért.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) pénteken több sárga riasztást adott ki rossz időjárás miatt, amelyek hétfő reggelig az ország több mint felét, így Székelyföldet is érintik.
A közeljövőben nem lesz szükség üzemanyag-vásárlási korlátozások bevezetésére – nyilatkozta csütörtökön Nicușor Dan, Románia elnöke.
Erdélyben mintegy 310 ezer választópolgár kapja meg a küldeményt a magyarországi országgyűlési választások előtt. A leggyakrabban felmerülő kérdésekre Dolhai István, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának misszióvezetője válaszol.
A húsvéti ünnepek miatt a szokásosnál korábban érkeznek az áprilisi nyugdíjak.
Nicușor Dan államfő csütörtökön azt nyilatkozta, hogy amint megkapja az alkotmánybíróság költségvetési törvénytervezettel kapcsolatos döntésének indoklását, azonnal kihirdeti a jogszabályt.
Az előző évhez képest 8 százalékkal 27 százalékra csökkent idén azoknak a romániai munkavállalóknak az aránya, akik boldognak és elégedettnek érzik magukat a munkahelyükön.
szóljon hozzá!