
Három városban is elindítják a programot
Fotó: Kocsis B. János
Segítő kezet nyújt a sepsiszentgyörgyi, kézdivásárhelyi és baróti érettségizőknek a háromszéki RMDSZ és a Communitas Alapítvány. A tizenkét hetes ingyenes román nyelvtanfolyamra március 7-ig jelentkezhetnek a megmérettetés előtt álló fiatalok. A képzés céljairól és részleteiről a kezdeményezők, valamint a programban részt vevő pedagógusok beszéltek keddi sajtótájékoztatójukon.
2024. február 27., 19:002024. február 27., 19:00
Az előző pár év aggasztó érettségi eredményeire, valamint a tanügyminisztérium gondatlanságára hivatkozva indítja útjára az RMDSZ Háromszéki Területi Szervezete a tanfolyamot, amellyel elsősorban a pénzügyileg hátrányosabb helyzetben levő családokból származó fiataloknak kívánnak segíteni, valamint mindazoknak, akik idén tizenkettedikesek vagy tavaly végeztek, de sikertelenül vizsgáztak román nyelv és irodalomból.
Bodor László, a területi szervezet ügyvezető elnöke a keddi sajtótájékoztatón felidézte, hogy 2022-ben a nyári, illetve őszi érettségi vizsgákon Kovászna megyében összesen 17,17 százalék bukott el, közülük 10,39 százalék csak románból; 2023-ra ez az arány körülbelül 4 százalékkal növekedett.
„Ezen meg lehet botránkozni, mi viszont
Konzultáltunk a tanfelügyelősséggel, és közösen a pedagógusokkal, iskolaigazgatókkal beindítjuk a gyorstalpalót” – fogalmazott a vezető.
Március 7-ig lehet jelentkezni a díjmentes tanfolyamra, amely 11-től június 16-ig tart, és
Bodor László kiemelte, érdemes komolyan venni a programhoz való csatlakozást, ugyanis azok a résztvevők, akik több mint kétszer hiányoznak indokolatlanul a találkozásokról, kizáródnak.
A képzés kezdeményezői és oktatói fedték fel a részleteket
Fotó: Kocsis B. János
A tanórákat Kézdivásárhelyen Szekeres Jolán tartja a Minorita házban, Baróton pedig Hegedűs Enikő a BRK-irodában. Sepsiszentgyörgyön a háromszéki RMDSZ székhelye ad otthont a tanfolyamnak, ahol Csere Gyöngyvér, Szép Helga és Kiss Mária várják a diákokat.
A sajtótájékoztatón résztvevő Kiss Mária pedagógusként is igazolta, hogy nagy szükség volt egy ilyen típusú program kidolgozására. „Tanárokként mindannyian azt szeretnénk, ha az általunk befektetett energiával vágjanak bele a hallgatók is, mert
– fogalmazott az oktató, aki 26 éve van a szakmában, így kellő rálátással rendelkezik a végzős diákok erősségeire és gyengeségeire, a román érettségi buktatóira.
Kiss Mária pozitívan vélekedett a képzésről, és tárt karokkal várja az elszánt fiatalokat
Fotó: Kocsis B. János
Hangsúlyozta, a hallgatók motivációja kulcsfontosságú a tanulási folyamatban, de a pedagógiai módszer is éppolyan számottevő, ezen a képzésen ugyanis a tanárok
„Inkább a bizonytalanság miatt nem teljesítenek megfelelő szinten, ugyanis a nagy többség esetében nem igaz, hogy nem tanulnak románból” – fejtette ki Szép Helga román nyelv és irodalom tanár, aki állítja, hogy a diákok zöme komolyan veszi az érettségit.
Bodor László szerint a fiatalok elvándorlása is lecsökkenthető, ha segítséget kapnak a nyelvtanulásban
Fotó: Kocsis B. János
A fiatalokban felmerülő kétségek és félelem a román nyelvű próbatétellel kapcsolatban viszont egyre növekszik, és erre csak rátesz az idei érettségi dolgozatok digitalizált javítási módszere, amellyel a tévedés lehetőségét, ugyanakkor a jóhiszemű elbírálást is is kizárják.
Ambrus Zsombor, a Komitátusz elnöke a márciusban induló program kapcsán hozzáfűzte, hogy az ifjúsági szervezethez is számos visszajelzés érkezik a fiatalok részéről, miszerint
„Meggyőződésünk, hogy a tanügyi rendszer nem azon dolgozik, hogy a magyar gyermek románul akarjon tanulni, a tanügyi rendszer azt éri el, hogy a fiatalok megutálják a román nyelvet” – mondta az elnök, aki örömét fejezte ki arra vonatkozóan, hogy a Komitátusz is partnerként vehet részt a programban, ami segíti a kisebbség nyelvtanulását.
Kelemen Hunor szerdán közölte, hogy az RMDSZ képviselői és szenátorai nem fogják támogatni a Veștea-kormány esetleges beiktatását.
Az oktatási szakszervezetek több ezer tagja tüntetett szerdán a kormány székhelye előtt az új bértörvény tervezete ellen, majd elindultak a parlament előtti tér felé.
Idén májusban 882 177 nyugdíjas részesült szociális juttatásban, 606-tal több, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szerdán közzétett adataiból.
Egy férfi meghalt, két másik személy megsérült szerdán reggel két kamion frontális ütközése következtében a 6-os országúton, Zsuppa (Jupa) település közelében – közölte a Krassó-Szörény megyei rendőrség.
Meghalt kedden a kórházban az a 12 éves marosborgói (Mureșenii Bârgăului) lány, akit hétfőn a járdán gázolt el egy autó a Beszterce-Naszód megyei településen.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kedd este bejelentette, hogy szerdán benyújtja a parlamentnek a kormányprogramot és a miniszterjelöltek névsorát. Közlése szerint kabinetjében a PNL és a PSD politikusai mellett szakértők is helyet kapnak.
Az infláció átírja a nyaralási szokásokat, de idén sem csökken a nyaralni indulók száma Székelyföldön. Törökország és Egyiptom tartja vezető helyét a Maros megyei turisták körében, a Csíki-medencében pedig Montenegró népszerűsége nőtt meg idén.
Megjelent az első kedvcsináló előzetes a soron következő, 2027-ben érkező Shrek-filmhez. A 2000-es évek népszerű animációs franchise-ja négy mozifilmet és két Csizmás kandúr spin-offot ért meg.
Medvék jelenlétét jelezték több településről is a hatóságoknak kedd délután és az esti órákban. A hatóságok Ro-Alertet küldtek az érintett települések lakóinak.
Ismét emberre támadt egy medve: ezúttal Brassó megyében sebesített meg egy körülbelül 50 éves férfit. A sérült életének megmentéséért mentőhelikoptert is bevetettek, amely elsőként érkezett a helyszínre.
szóljon hozzá!