
A zsűritagok először a vetést, ültetést, másodszor a termést pontozzák
Fotó: Barabás Ákos
A háztáji zöldség- és gyümölcstermesztés ösztönzésére idén is elindította az Udvarhelyszéki Mezőgazdászok Egyesülete a Legszebb konyhakert programot. A versenyre Udvarhelyszékről eddig tizennégyen neveztek be.
2017. április 19., 20:322017. április 19., 20:32
2017. április 19., 20:332017. április 19., 20:33
Az Udvarhelyszéki Mezőgazdászok Egyesülete (UME) négy éve hirdette meg először a Legszebb konyhakert programot, amelyre idén május 20-áig lehet benevezni. Szerdáig négy udvarhelyszéki településről tizennégyen jelentkeztek a versenyre: ketten Bögözből, hatan Kányádból, négyen Oroszhegyről és ketten Székelyudvarhelyről – tudtuk meg Jakab Ernőtől, az UME elnökétől. A magyarországi Iskolakertekért Alapítvány felkérésére a közeljövőben hasonló programot szeretnének indítani olyan általános vagy középiskoláknak is, amelyek iskolakertet működtetnek.
A korábbi évekhez hasonlóan most is öt kategóriában fogadnak jelentkezőket:
Utóbbi zöldséges, gyümölcsös vagy vegyes kert is lehet, valamint külön kategóriát kaptak a közösségi csoportok, amelyek közösen működtetnek egy-egy konyhakertet. Jelentkezni a az agroume.ro weboldalon vagy a 0747-115 431-es telefonszámon lehet.
Fontos szempont a megművelt terület ötletes kialakítása, illetve az esztétika és a gondozottság. A zsűritagok ugyanakkor figyelnek majd a zöldségek és gyümölcsök minőségére is. A vegyszerrel kezelt növények esetében kötelező módon kérik a naprakészen, szabályosan vezetett permetezési naplót.
A szervezők kiemelten értékelik a madáretető, -itató, és -odú kialakítását, illetve azt is, ha a kertben többféle fűszer- és gyógynövény található. Ugyanakkor külön előnynek számít, ha több generáció műveli együtt a kertet, a legkisebbtől a legidősebb családtagig.
Mit tud a lakosság a Maros megyét is érintő méltányos átállási programról, a munkahelyek megszűnéséről, átalakulásáról? Hogyan látja a települése jövőjét? – ezekkel a témákkal is foglalkozik a napokban közzétett kérdőív.
Nem bizonyult tartósnak a Duna vízszintjének emelkedése Csernavodánál, fel kell készülni arra, hogy néhány napig teljesen le kell fog állni az atomerőmű – jelentette be Alexandru Bușoi energetikai államtitkár hétfőn.
Alvás közben korrigálja a látást, nappal pedig szemüveg és hagyományos kontaktlencse nélkül biztosít éles látást. Az éjszakai kontaktlencse egyben kényelmes, és a gyermekkori rövidlátás előrehaladását is lassíthatja.
Az RMDSZ első opciója egy teljes jogkörű kormány megalakítására egy „nagykoalíció” létrehozása, más országok mintájára, hogy megakadályozzák a szélsőséges erők kormányra jutását – jelentette ki hétfőn Cseke Attila ügyvivő fejlesztési miniszter.
Harminckét járvezetői engedélyt függesztettek fel a hétvégén a hatóságok Maros megyében, de olyan sofőrt is feltartóztattak, aki nem rendelkezett jogosítvánnyal – tájékoztat a Maros Megyei rendőr-főkapitányság.
Cseke Attila ügyvivő egészségügyi miniszter szerint a közösségi oldalakon terjedő félretájékoztatás „rendkívül veszélyessé” vált, ezért az államnak határozottabban kell fellépnie, szükség esetén a jogszabályok szigorításával.
A házbizottság érvényesnek minősítette azt a 140 képviselő által támogatott indítványt, amelyben a Tisza parlamenti frakciója Baka Andrást jelöli államfőnek.
Magyar és román nyelven rakták ki Csíkszereda nevét a város egyik újonnan létrehozott körforgalmában, a Hargita utcában.
Új szabályok léptek életbe a más uniós tagállamokban vásárolt jövedéki termékek Romániába történő behozatalára.
Harminc napos előzetes letartóztatásba helyezték hétfőn azt a hét személyt, akik botokkal, fejszékkel és kövekkel támadtak rá szombat éjjel a Kolozs megyei mentőszolgálat munkatársaira – közölte hétfőn a dési ügyészség.
szóljon hozzá!