
A nyertes pályázatban szereplő fotók egyike
Fotó: Barabás Ákos
A világszinten elismert Magyar Sajtófotó Pályázaton nyert harmadik helyezést munkatársunk, Barabás Ákos. Az örömteli esemény apropóján a kezdetekről, valamint fotósorozatainak lényegéről kérdeztük.
2019. január 28., 19:002019. január 28., 19:00
2019. január 28., 20:492019. január 28., 20:49
„Nagyjából nyolcéves lehettem, amikor szüleimtől kaptam egy egyszer használatos, huszonnégy filmkockás fényképezőgépet. Nagyon vigyáztam rá, hiszen tudtam, hogy csak néhány kattintásom van, és utána dobhatom el a gépet, így csak különleges alkalmakkor, például családi eseményeken vettem elő. Három hónapig használhattam, de ez elég is volt ahhoz, hogy megszeressem a fényképezést” – avatott be gyerekkori élményeibe a székelyudvarhelyi Barabás Ákos.
Az ajándékot egy újabb, immár cserélhető filmkockás fényképezőgép követte, míg középiskolás korában nyári keresetéből egy digitális gépet is vásárolhatott. „Egy kis szappantartót” – jegyezte meg viccesen.
„Eleinte nem feltétlenül tudatosan fotózik az ember, de középiskolás koromban már voltak konkrét céljaim, akkor már elvontabb, absztraktabb fényképeket készítettem. Nem tudtam ugyan megfogalmazni, de
– magyarázta. Iskola után munkába állt, vett egy profi gépet, és akkor döntötte el, hogy kitanulja a szakmát, hogy új eszközéből megélhessen.
Hét-nyolc éve döntötte el véglegesen, hogy szocio- és dokumentarista fotókat szeretne készíteni, ám a fejlődéshez egy ingerekben gazdagabb környezetre volt szüksége. Így lett idővel lapunk munkatársa. „A sajtófotózás rengeteg bátorságot adott például abban, hogy merjek embereket fotózni. Az is lényeges volt, hogy rengeteg riportot kellett készíteni, így nap mint nap fejlődtem” – mondta. Úgy véli,
Persze neki az is fontos, hogy olyan fotóriportokat készítsen, amelyek elgondolkodtatják az embereket.
„A jó riportokat a jó filmekhez tudnám hasonlítani, amelyeket akár évek múlva is szívesen újranéz az ember” – magyarázta. Fotóival azt szeretné megmutatni, hogy minden történetnek, eseménynek van egy látható, ugyanakkor nehezen észrevehető része is. Ez adja meg ugyanis egy fénykép hangulatát.
A díjról
Barabás Ákos a Magyar Sajtófotó Pályázat természet és tudomány kategóriájában ért el harmadik helyezést Székelyföldi medvekrízis című sorozatával. Ebben a medvék kilövésének betiltásától napjainkig kialakult helyzetet mutatja be. „Nagyon nagy elismerés és megtiszteltetés számomra a díj, hiszen ezáltal olyan nagy sajtófotósok mellé kerülhetett fel a nevem, akiket nap mint nap követek és tanulok tőlük. Mindemellett persze inspirálnak is” – fogalmazott.
Régiónként eltérő árazással 10-15 százalékkal emeli a Google a YouTube Premium előfizetés árát szeptembertől. Romániában 29 lej helyett 32 lej lesz az előfizetés a reklámmentes videómegosztóra.
Fizetésképtelenségi eljárás megindítását kezdeményezte a Lukoil romániai olajfinomítójának tulajdonosa, a Petrotel Lukoil, hogy időt nyerjen tevékenységének újraindításához – írja az MTI az Economedia.ro gazdasági hírportálra hivatkozva.
Egy ház körül mintegy 300 méteres körzetben evakuálták a lakókat hétfőn Vrancea megyében, miután egy diófa tetején egy lezuhant drónra bukkantak; a területet a vizsgálatok befejezéséig lezárták.
Erősödött hétfőn a lej az euróval és a svájci frankkal szemben, az amerikai dollár viszont drágult. Az arany ára is emelkedett, grammonként már több mint 672 lejt ér.
Összehangolt közúti ellenőrzést tartottak vasárnap a 15-ös országúton, Maros és Hargita megyében is. A négyórás akció során több mint 330 szabálysértést állapítottak meg, ezek túlnyomó többségét gyorshajtás miatt.
Három, alkohol befolyása alatt vezető sofőrt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök augusztus 22-én és 23-án. Az egyik esetben a járművezetőnek jogosítványa sem volt, ráadásul az autón más gépkocsihoz tartozó rendszámtáblák voltak.
Változékony időjárás várható a következő két hétben: lesznek napok, amikor 31 Celsius-fokig emelkedik a hőmérséklet, máskor viszont mindössze 24 fok körül alakulnak a nappali csúcsértékek; csapadékra többször is számítani lehet.
Két halasztás után kihirdettek a jogerős ítéletet a Marosvásárhelyi Ítélőtábla a Borboly Csaba és 12 másik személy ellen indult büntetőperben. A vádlottakat nagyrészt felmentették a vádak alól, részben helyt adva fellebbezéseiknek.
Nem mindenhol bizonyul hatékonynak az agresszív sofőrök azonosítására és felelősségre vonására létrehozott országos platform, ahová a forgalom résztvevői felvételeket tölthetnek fel az észlelt kihágásokról.
Lezuhant a Magyar Honvédség egyik Gripen vadászgépe hétfőn Szolnok közelében – közölte Magyar Péter miniszterelnök közösségi oldalán.
szóljon hozzá!