
A nyertes pályázatban szereplő fotók egyike
Fotó: Barabás Ákos
A világszinten elismert Magyar Sajtófotó Pályázaton nyert harmadik helyezést munkatársunk, Barabás Ákos. Az örömteli esemény apropóján a kezdetekről, valamint fotósorozatainak lényegéről kérdeztük.
2019. január 28., 19:002019. január 28., 19:00
2019. január 28., 20:492019. január 28., 20:49
„Nagyjából nyolcéves lehettem, amikor szüleimtől kaptam egy egyszer használatos, huszonnégy filmkockás fényképezőgépet. Nagyon vigyáztam rá, hiszen tudtam, hogy csak néhány kattintásom van, és utána dobhatom el a gépet, így csak különleges alkalmakkor, például családi eseményeken vettem elő. Három hónapig használhattam, de ez elég is volt ahhoz, hogy megszeressem a fényképezést” – avatott be gyerekkori élményeibe a székelyudvarhelyi Barabás Ákos.
Az ajándékot egy újabb, immár cserélhető filmkockás fényképezőgép követte, míg középiskolás korában nyári keresetéből egy digitális gépet is vásárolhatott. „Egy kis szappantartót” – jegyezte meg viccesen.
„Eleinte nem feltétlenül tudatosan fotózik az ember, de középiskolás koromban már voltak konkrét céljaim, akkor már elvontabb, absztraktabb fényképeket készítettem. Nem tudtam ugyan megfogalmazni, de
– magyarázta. Iskola után munkába állt, vett egy profi gépet, és akkor döntötte el, hogy kitanulja a szakmát, hogy új eszközéből megélhessen.
Hét-nyolc éve döntötte el véglegesen, hogy szocio- és dokumentarista fotókat szeretne készíteni, ám a fejlődéshez egy ingerekben gazdagabb környezetre volt szüksége. Így lett idővel lapunk munkatársa. „A sajtófotózás rengeteg bátorságot adott például abban, hogy merjek embereket fotózni. Az is lényeges volt, hogy rengeteg riportot kellett készíteni, így nap mint nap fejlődtem” – mondta. Úgy véli,
Persze neki az is fontos, hogy olyan fotóriportokat készítsen, amelyek elgondolkodtatják az embereket.
„A jó riportokat a jó filmekhez tudnám hasonlítani, amelyeket akár évek múlva is szívesen újranéz az ember” – magyarázta. Fotóival azt szeretné megmutatni, hogy minden történetnek, eseménynek van egy látható, ugyanakkor nehezen észrevehető része is. Ez adja meg ugyanis egy fénykép hangulatát.
A díjról
Barabás Ákos a Magyar Sajtófotó Pályázat természet és tudomány kategóriájában ért el harmadik helyezést Székelyföldi medvekrízis című sorozatával. Ebben a medvék kilövésének betiltásától napjainkig kialakult helyzetet mutatja be. „Nagyon nagy elismerés és megtiszteltetés számomra a díj, hiszen ezáltal olyan nagy sajtófotósok mellé kerülhetett fel a nevem, akiket nap mint nap követek és tanulok tőlük. Mindemellett persze inspirálnak is” – fogalmazott.
Lezárták a csíksomlyói borvízforrás környékét egy szalaggal miután a laborvizsgálatok Coliform baktériumok jelenlétét mutatták ki vízben. Feltehetően a forrás magától kitisztul és napokon belül újra iható lesz a vize.
Mintegy 7,5 millió lejt csoportosítottak át csibai utcák leaszfaltozására az Anghel Saligny program finanszírozásából a csíkszeredai önkormányzati képviselők szerdai, rendkívüli ülésén.
Elsüllyedt szerda reggel egy vontatóhajó a Konstanca megyei Midia kikötőben, folyamatban van az incidenskor a fedélzeten lévő személyek keresése és mentése – tájékoztatott a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Ma 16 óráig regisztrálhatnak a magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgárok az áprilisi országgyűlési választásra; jelenleg csaknem 492 ezren szerepelnek a levélben szavazók névjegyzékében.
Szerdán a parlament plénuma elé kerül vitára a 2026-os állami büdzsétervezet, miután a képviselőház és a szenátus illetékes szakbizottságai, majd a költségvetési bizottságok is megvitatták és elkészítették véleményezéseiket.
Jelentős eltérés volt Székelyudvarhely és Csíkszereda reggeli hőmérséklete között: a Hargitai megyeszékhely tovább tartja keddi dobogós helyét és szerdán hajnalban is is az ország leghidegebb lakott települései között maradt.
Anyanyelvből mérik fel a nemzeti kisebbségekhez tartozó diákok tudását szerdán, a nyolcadikosok próba-képességvizsgájának harmadik napján
Erősebben ösztönözné az állam a sérülékenyebb munkavállalói kategóriákba tartozók alkalmazását. Új támogatásokat hagytak jóvá, több, már meglévőt módosítottak – ezek között szigorítások is vannak –, a kérdés már csak az, hogy lesz-e pénz mindegyikre.
Mozgásban is láthatjuk a decemberben mozikba kerülő harmadik, Dűne-filmet, ugyanis kijött hozzá az első – meglehetősen akciódús – előzetes.
Románia népessége 1991 óta fogy, a jelenség háttere mögött a gazdasági bizonytalanságnál mélyebb okok húzódnak meg: késői házasságkötés, átalakuló életformák, de egy különös székelyföldi jelenségre is felhívta a figyelmet Horváth István szociológus.
szóljon hozzá!