
Fotó: Marosvásárhely Polgármesteri Hivatala
A marosvásárhelyi városi tanács hétfői azonnali ülésén jóváhagyta a Digitalizált ökológiai szigetek építése Marosvásárhelyen című projekt megvalósítását.
2022. szeptember 29., 11:002022. szeptember 29., 11:00
Így a helyi tanácsosok szavazata alapján Soós Zoltánt, Marosvásárhely polgármesterét jelölték, hogy képviselje az önkormányzatot a Környezetvédelmi, Vízügyi és Erdészeti Minisztériummal (MMAP) való kapcsolattartásban annak a projektnek a megvalósítása során, amely 200 marosvásárhelyi helyszínt fog kialakítani és felszerelni öko-szigetekkel.
Ezek az öko-szigetek 5 konténert fognak tartalmazni az 5 hulladékfrakció számára, mégpedig: biológiailag lebomló, maradék, üveg, műanyag/fém, papír/karton. Minden egyes öko-sziget legalább 200 lakost/lakást szolgál majd ki, így a finanszírozás keretében 200 darab belépőkártyát biztosítanak.
Befektetési célok:
a szelektív hulladékgyűjtés növelése a hulladéktermelőktől (állampolgároktól);
az újrahasznosítható anyagok (papír, karton, műanyag, fém, üveg) újrahasznosításának növelése;
a biológiailag lebomló hulladék mennyiségének akár 65%-os csökkentése.
A digitalizált öko-szigetek közvetlen hatást gyakorolnak a közösségre, és a következő előnyökkel járnak:
tisztább közösség;
csökkentett hatás a közegészségügyre;
kellemesebb látvány;
a kellemetlen szagok megszüntetése;
a kóbor állatok, rágcsálók és rovarok jelenléte a szigetek közelében drasztikusan csökken;
sokkal kisebb helyet foglalnak el, mint a hagyományos konténerek;
újrahasznosítható anyagok visszanyerése és nyersanyaggá alakítása.
Az öko-szigetek védve lesznek a vandalizmus és az illetéktelen hozzáférés ellen, digitalizált belépési lehetőséget biztosítanak a regisztrált személyek számára, és információt gyűjtenek a begyűjtött hulladék mennyiségéről és típusáról, valamint a hulladékot a konténerekbe helyező személyekről. Ez egyúttal segít megvalósítani a „fizess azért, amit eldobsz” gazdasági elvét. Ennek az elvnek az a célja, hogy a hulladéktermelőket arra ösztönözze, hogy saját háztartási fogyasztásukat úgy alakítsák át, hogy a lehető legkevesebb hulladékot juttassák vissza a szennyvízelvezető rendszerbe, elkülönítve, hogy az általuk fizetett havi számlák a lehető legalacsonyabbak legyenek.
A Digitalizált ökológiai szigetek építése Marosvásárhelyen elnevezésű projekt maximális támogatható értéke a 200 digitalizált ökológiai sziget építésére körülbelül 18,6 millió lej, áfa nélkül. A projekt az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) részét képezi, és a Környezetvédelmi, Vízügyi és Erdészeti Minisztériumhoz nyújtják be finanszírozásra.
Kül- és belföldi kapcsolatok osztálya
(X – fizetett hirdetés)
Szerdán online formában elkezdődtek a magyar-ukrán szakértői egyeztetések, ami fontos lépés a kapcsolatok újraépítésében – közölte Orbán Anita külügyminiszter szerdai Facebook-bejegyzésében.
Eddig főleg azt nézték a második, negyedik és hatodik osztályosok szintfelmérő tesztjein, hogy tudja-e a gyerek a tananyagot. Idéntől azt is vizsgálnák, tudja-e használni azt a való életben. Az osztálytermi valóság azonban ennél jóval árnyaltabb.
Nicușor Dan államfő csütörtökre a Cotroceni-palotába hívta egyeztetésre az ország gazdasági és politikai helyzetéről az Egységben Romániáért parlamenti frakció, a BÉKE – Románia az első parlamenti frakció és a függetlenek képviselőit.
Kelemen Hunor szövetségi elnök kedd este ismét leszögezte, hogy az RMDSZ nem venne részt egy kisebbségi kormányban a Szociáldemokrata Párt (PSD) oldalán.
A kormánytöbbség kialakításához a pártoknak előbb-utóbb rugalmasabbá kell tenniük az álláspontjukat, mert a cotroceni-i konzultációk első fordulója után nem körvonalazódott megoldás – jelentette ki kedd este az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor.
Tíz éve még gyakori probléma volt, hogy penészes falak közt, rossz raklapokon tárolták az alapanyagokat, de ma ez már nem jellemző – a szakhatóság vezetője szerint folyamatosan javulnak a körülmények a Hargita megyei élelmiszeripari egységekben.
Összesítette a pénzügyminisztérium az Országos Adóhatóság (ANAF) szolgáltatásaival és a Privát Virtuális Tér (SPV – Spațiu Privat Virtual) elnevezésű platformmal kapcsolatban az adófizetők részéről beérkezett visszajelzéseket.
A NATO keleti szárnyának országai közül Romániában történik a legtöbb drónincidens Ukrajna közelsége miatt – jelentette ki keddi sajtótájékoztatóján az ügyvivő külügyminiszter.
Meghibásodás történt az ivóvízhálózaton, a javítási munkálatok ideje alatt szünetelni fog az ivóvíz-szolgáltatás szerdán Gyergyószentmiklós több utcájában 8-16 óra között.
Kedvezően véleményezte kedden a szenátus jogi bizottsága azt a törvénytervezetet, amely bírsággal vagy szabadságvesztéssel bünteti az egészségügyi dolgozókkal szembeni megfélemlítést vagy agressziót.