
A Vasszékely-szobor mintájára készített emlékplakett. A diákok beleáshatják magukat a 82. Székely Gyalogezred történetébe
Fotó: Pál Árpád
Székelyudvarhely egyik legemblematikusabb jelképe, a Márton Áron téren elhelyezett Vasszékely-szobor felállításának centenáriumi évfordulóját ünnepeljük idén. A középiskolások témában való jártasságára, kreativitására alapozzák az ez alkalomból meghirdetett történelmi pályázatot, melynek részleteiről Kápolnási Zsolt helyi történelemtanár számolt be lapunknak.
2017. április 19., 20:142017. április 19., 20:14
Fiktív és történelem-feltáró munkára hívja Kápolnási Zsolt az udvarhelyszéki és csíkszéki középiskolásokat. A Vasszékely-szobor felállításának 100. évfordulója alkalmából a székelyudvarhelyi Ugron Alapítvány pályázatot hirdetett középiskolások számára.
természetesen a történelmi hátteret is felvázolva, vagy egy valódi családtörténet kell felkutatniuk, azaz interjúk és más források alapján a gyalogezred egy bakájának valós történetéről kell írniuk – magyarázta Kápolnási. Egy pályázótól négy-öt oldalnyi szöveget várnak, a legjobbakat a szakmai zsűri (Lőrincz György író, Balázs Árpád újságíró és Kápolnási Zsolt történész) értékelése alapján 500, 300, illetve 200 lejes pénzjutalommal díjazzák. Egy kiemelkedően jó alkotás esetén a zsűri egy budapesti történelmi kirándulást is megítélhet különdíj gyanánt.
A dolgozatokat a kapi@gmail.hu címre várják, a beküldési határidő május 25.
További információkat és bibliográfiát Kápolnási Zsolttól lehet kérni, a 0752-301914-es telefonszámon vagy a kapi@gmail.hu e-mail-címen. A szervezők a székelyudvarhelyi városnapok rendezvénysorozaton hirdetnek eredményt.
A Vasszékelyről
A Vasszékely-szobrot a 82. Székely Gyalogezredben szolgáltak állították, az ezredben szolgált katonák és az Ojtozi-szoros védelmében hősiesen helytállt bajtársaik emlékére. A szobrot 1917. december 8-án avatták fel, az ünnepségen a vármegyék, városok képviselete, és a magyar honvédség is jelen volt. A ceremónián részt vett a magyar király képviseletében József Ferenc főherceg, valamint Ugron Gábor belügyminiszter is. Az eredeti szobor cserefából készült, és acélpikkelyek borították. A történet úgy vonult a köztudatba, hogy a fából készített szobor azokról a fémlemezecskékről kapta nevét, melyeket bárki megvásárolhatott és felszegezhetett rá, majd az így befolyt összeget a 82. gyalogezred hadiárváinak és hadiözvegyeinek támogatására fordították. Kápolnási Zsolt kutatásai szerint azonban már a plakettek felszegezése előtt használták a vasszékely elnevezést, sőt egész Erdélyben szimbolikus jelentéssel bírt a vaskatona képe. A Vasszékely az ezred székely bakáját ábrázolja – az ezred legjelentősebb részét Udvarhelyszék és Csíkszék adta – mesélte a történész. Az eredeti szobrot 1919-ben lebontották, a most látható bronzszobrot Szabó János szobrászművész készítette, az alkotást 2000. március 15-én avatták fel.
Egy Facebook-bejegyzésből indult, végül több száz sepsiszentgyörgyit mozgatott meg a felhívás, amelyben Fazakas Péter békés tiltakozásra hívta a városlakókat.
Huszonöt év körüli besztercei fiatalember sérült meg súlyosan, és újra kellett éleszteni, miután az általa vezetett autót elütötte hétfőn délután a város egyik vasúti átkelőjén egy személyvonat.
A 2026-os költségvetés előkészítését egy bizottság fogja segíteni, amelyet Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes irányít majd.
Egy hétfőn közzétett felmérés szerint a szülők és nagyszülők mintegy háromnegyede úgy véli, hogy az influenza elleni védőoltás megelőzheti a megbetegedést.
Az Eurostat hétfőn közzétett adatai szerint a decemberben 2,3 százalékra csökkent az éves infláció az Európai Unióban. A tagállamok közül továbbra is Romániában volt a legmagasabb az infláció, 8,6 százalék.
Nyílt napokkal, tudományos konferenciákkal, az elkészült épületek megnyitásával ünnepli a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem a negyedévszázados születésnapját Csíkszeredában, Kolozsváron, Marosvásárhelyen és Sepsiszentgyörgyön is.
Gyakori hőmérséklet-ingadozásokra lehet számítani a következő két hétben, január 24. után pedig többfelé várható csapadék – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) január 19. és február 1. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Közel nyolcvan fogat gyűlt össze vasárnap a csíkjenőfalvi húsfeldolgozónál az első felcsíki lovasszán-ünnep megnyitóján, hogy mintegy nyolc kilométert megtéve eljussanak a csíkkarcfalvi közbirtokosság erdei házához.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) konzultál a tagjaival arról, hogy maradjanak-e kormányon a továbbiakban – nyilatkozta hétfőn az alakulat alelnöke, Lia Olguța Vasilescu.
A külügyminisztérium szerint román állampolgárok eddig nem kértek konzuli segítséget Románia külképviseletétől a csaknem 40 halálos áldozatot követelő spanyolországi vonatbaleset nyomán.
szóljon hozzá!