
Szigorú higiéniai szabályok mellett indulnak újra a napközik. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Csak szerre, kéthetes turnusokban nyitnak jövő hétfőtől a székelyudvarhelyi napközik, a városi bölcsődében pedig két kis létszámú csoportba fogadják a tipegőket a nyár hátralevő részében. Szigorú járványvédelmi előírásoknak kell megfelelniük az intézményeknek és a gyerekeknek is.
2020. június 30., 08:592020. június 30., 08:59
Hőmérsékletmérés, nyilatkozatkitöltés és elválás az ajtóban: az országos rendelkezéssel összhangban szigorú szabályok mellett nyithatnak meg a napközi otthonok és a bölcsőde Székelyudvarhelyen. A korábbi felhívást követően a szülők benyújtották a városban működő napközik titkárságaira kérvényeiket: a Hargita Megyei Tanfelügyelőség összesítése szerint
– tájékoztatott a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal sajtóosztálya. A gyerekeket kiscsoportokra fogják osztani, minden csoportot óvodapedagógusokból és dadákból álló csapat fog felügyelni. A befogadó intézmény infrastrukturális lehetőségei miatt a gyermekcsoportok nagysága változhat a kéthetes váltások alkalmával, hiszen a törvény által előírt egy gyermekre jutó minimális felületet 4,5 négyzetméter kell legyen.
Elsőként az Eszterlánc Napközi Otthon nyit július 6-án: a gyerekek fogadására felkészültek, ám a szülőknek fontos tudni, hogy kicsit más lesz a fogadtatás az intézményekben – mondta el lapunknak Koncz Melinda. Az Eszterlánc igazgatója kifejtette, fel kell készülni arra, hogy a gyerekeknek érkezéskor testhőmérsékletet mérnek, a szülőnek pedig minden nap nyilatkozattal kell igazolnia, hogy az otthon mért hőmérséklet sem haladja meg a törvény szabályozta 37,3 Celsius-fokot.
„Ugyanakkor szükséges kinti és benti lábbelit is biztosítani a gyermekeknek. Mindemellett fontos tudni, hogy ebben az időszakban emelt díjjal működnek a napközik: naponta fejenként 12 lejbe kerül a gyermekek ellátása, amelyet a mi esetünkben július 1-jén és 2-án lehet befizetni a pénztárnál” – sorolta az intézményvezető. Egyébként az ellátás összegét mindig a kéthetes időszakot megelőző héten kell befizetni a soron következő befogadó tanintézmény titkárságán. A megállapított összeg a gyermekek étkeztetési költségeit fedezi. Hiányzás esetén ez a díj nem visszaigényelhető. Ugyanakkor,
ezt az igazolást – miszerint közösségbe engedhető a kicsi – a nyitás első napján, július 6-án is elég benyújtani.
„Kevés gyerekre sok pedagógus jut ebben a kéthetes időszakban, hiszen a tagóvodák személyzete is besegít, így betartható a távolságtartási szabály. A nem fertőtleníthető játékokat nem fogjuk használni, amikor tehetjük, a szabadban leszünk. Ám például
– sorolta Koncz Melinda, hozzáfűzve, kérdéses, hogy ilyen körülmények között és feltételekkel a jelentkezők közül végül hány gyerek akar majd a második napon is napközibe menni.
Azok a szülők, akik a bejelentkezés első fordulójában lemaradtak, ám munkahelyi kötelezettségeik miatt mégis igénylik gyermekük számára a nyári felügyeletet, kéréseiket annak az óvodának a titkárságára kell benyújtaniuk, ahová a gyermek a tanév során járt. A kérvényeket a szolgálatot teljesítő napközi otthonok infrastrukturális lehetőségeinek, valamint a megszabott szigorú egészségügyi feltételek függvényében hagyják jóvá.
július 6–17. – Eszterlánc Napközi Otthon
július 20–31. – bethlenfalvi Kipi-Kopi Napközi Otthon
augusztus 3–14. – Malom utcai Zsibongó Napközi Otthon
augusztus 17–31. – Tábor-negyedi Csillagvár Napközi Otthon
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
szóljon hozzá!