
Szigorú higiéniai szabályok mellett indulnak újra a napközik. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Csak szerre, kéthetes turnusokban nyitnak jövő hétfőtől a székelyudvarhelyi napközik, a városi bölcsődében pedig két kis létszámú csoportba fogadják a tipegőket a nyár hátralevő részében. Szigorú járványvédelmi előírásoknak kell megfelelniük az intézményeknek és a gyerekeknek is.
2020. június 30., 08:592020. június 30., 08:59
Hőmérsékletmérés, nyilatkozatkitöltés és elválás az ajtóban: az országos rendelkezéssel összhangban szigorú szabályok mellett nyithatnak meg a napközi otthonok és a bölcsőde Székelyudvarhelyen. A korábbi felhívást követően a szülők benyújtották a városban működő napközik titkárságaira kérvényeiket: a Hargita Megyei Tanfelügyelőség összesítése szerint
– tájékoztatott a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal sajtóosztálya. A gyerekeket kiscsoportokra fogják osztani, minden csoportot óvodapedagógusokból és dadákból álló csapat fog felügyelni. A befogadó intézmény infrastrukturális lehetőségei miatt a gyermekcsoportok nagysága változhat a kéthetes váltások alkalmával, hiszen a törvény által előírt egy gyermekre jutó minimális felületet 4,5 négyzetméter kell legyen.
Elsőként az Eszterlánc Napközi Otthon nyit július 6-án: a gyerekek fogadására felkészültek, ám a szülőknek fontos tudni, hogy kicsit más lesz a fogadtatás az intézményekben – mondta el lapunknak Koncz Melinda. Az Eszterlánc igazgatója kifejtette, fel kell készülni arra, hogy a gyerekeknek érkezéskor testhőmérsékletet mérnek, a szülőnek pedig minden nap nyilatkozattal kell igazolnia, hogy az otthon mért hőmérséklet sem haladja meg a törvény szabályozta 37,3 Celsius-fokot.
„Ugyanakkor szükséges kinti és benti lábbelit is biztosítani a gyermekeknek. Mindemellett fontos tudni, hogy ebben az időszakban emelt díjjal működnek a napközik: naponta fejenként 12 lejbe kerül a gyermekek ellátása, amelyet a mi esetünkben július 1-jén és 2-án lehet befizetni a pénztárnál” – sorolta az intézményvezető. Egyébként az ellátás összegét mindig a kéthetes időszakot megelőző héten kell befizetni a soron következő befogadó tanintézmény titkárságán. A megállapított összeg a gyermekek étkeztetési költségeit fedezi. Hiányzás esetén ez a díj nem visszaigényelhető. Ugyanakkor,
ezt az igazolást – miszerint közösségbe engedhető a kicsi – a nyitás első napján, július 6-án is elég benyújtani.
„Kevés gyerekre sok pedagógus jut ebben a kéthetes időszakban, hiszen a tagóvodák személyzete is besegít, így betartható a távolságtartási szabály. A nem fertőtleníthető játékokat nem fogjuk használni, amikor tehetjük, a szabadban leszünk. Ám például
– sorolta Koncz Melinda, hozzáfűzve, kérdéses, hogy ilyen körülmények között és feltételekkel a jelentkezők közül végül hány gyerek akar majd a második napon is napközibe menni.
Azok a szülők, akik a bejelentkezés első fordulójában lemaradtak, ám munkahelyi kötelezettségeik miatt mégis igénylik gyermekük számára a nyári felügyeletet, kéréseiket annak az óvodának a titkárságára kell benyújtaniuk, ahová a gyermek a tanév során járt. A kérvényeket a szolgálatot teljesítő napközi otthonok infrastrukturális lehetőségeinek, valamint a megszabott szigorú egészségügyi feltételek függvényében hagyják jóvá.
július 6–17. – Eszterlánc Napközi Otthon
július 20–31. – bethlenfalvi Kipi-Kopi Napközi Otthon
augusztus 3–14. – Malom utcai Zsibongó Napközi Otthon
augusztus 17–31. – Tábor-negyedi Csillagvár Napközi Otthon
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!