
Szigorú higiéniai szabályok mellett indulnak újra a napközik. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Csak szerre, kéthetes turnusokban nyitnak jövő hétfőtől a székelyudvarhelyi napközik, a városi bölcsődében pedig két kis létszámú csoportba fogadják a tipegőket a nyár hátralevő részében. Szigorú járványvédelmi előírásoknak kell megfelelniük az intézményeknek és a gyerekeknek is.
2020. június 30., 08:592020. június 30., 08:59
Hőmérsékletmérés, nyilatkozatkitöltés és elválás az ajtóban: az országos rendelkezéssel összhangban szigorú szabályok mellett nyithatnak meg a napközi otthonok és a bölcsőde Székelyudvarhelyen. A korábbi felhívást követően a szülők benyújtották a városban működő napközik titkárságaira kérvényeiket: a Hargita Megyei Tanfelügyelőség összesítése szerint
– tájékoztatott a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal sajtóosztálya. A gyerekeket kiscsoportokra fogják osztani, minden csoportot óvodapedagógusokból és dadákból álló csapat fog felügyelni. A befogadó intézmény infrastrukturális lehetőségei miatt a gyermekcsoportok nagysága változhat a kéthetes váltások alkalmával, hiszen a törvény által előírt egy gyermekre jutó minimális felületet 4,5 négyzetméter kell legyen.
Elsőként az Eszterlánc Napközi Otthon nyit július 6-án: a gyerekek fogadására felkészültek, ám a szülőknek fontos tudni, hogy kicsit más lesz a fogadtatás az intézményekben – mondta el lapunknak Koncz Melinda. Az Eszterlánc igazgatója kifejtette, fel kell készülni arra, hogy a gyerekeknek érkezéskor testhőmérsékletet mérnek, a szülőnek pedig minden nap nyilatkozattal kell igazolnia, hogy az otthon mért hőmérséklet sem haladja meg a törvény szabályozta 37,3 Celsius-fokot.
„Ugyanakkor szükséges kinti és benti lábbelit is biztosítani a gyermekeknek. Mindemellett fontos tudni, hogy ebben az időszakban emelt díjjal működnek a napközik: naponta fejenként 12 lejbe kerül a gyermekek ellátása, amelyet a mi esetünkben július 1-jén és 2-án lehet befizetni a pénztárnál” – sorolta az intézményvezető. Egyébként az ellátás összegét mindig a kéthetes időszakot megelőző héten kell befizetni a soron következő befogadó tanintézmény titkárságán. A megállapított összeg a gyermekek étkeztetési költségeit fedezi. Hiányzás esetén ez a díj nem visszaigényelhető. Ugyanakkor,
ezt az igazolást – miszerint közösségbe engedhető a kicsi – a nyitás első napján, július 6-án is elég benyújtani.
„Kevés gyerekre sok pedagógus jut ebben a kéthetes időszakban, hiszen a tagóvodák személyzete is besegít, így betartható a távolságtartási szabály. A nem fertőtleníthető játékokat nem fogjuk használni, amikor tehetjük, a szabadban leszünk. Ám például
– sorolta Koncz Melinda, hozzáfűzve, kérdéses, hogy ilyen körülmények között és feltételekkel a jelentkezők közül végül hány gyerek akar majd a második napon is napközibe menni.
Azok a szülők, akik a bejelentkezés első fordulójában lemaradtak, ám munkahelyi kötelezettségeik miatt mégis igénylik gyermekük számára a nyári felügyeletet, kéréseiket annak az óvodának a titkárságára kell benyújtaniuk, ahová a gyermek a tanév során járt. A kérvényeket a szolgálatot teljesítő napközi otthonok infrastrukturális lehetőségeinek, valamint a megszabott szigorú egészségügyi feltételek függvényében hagyják jóvá.
július 6–17. – Eszterlánc Napközi Otthon
július 20–31. – bethlenfalvi Kipi-Kopi Napközi Otthon
augusztus 3–14. – Malom utcai Zsibongó Napközi Otthon
augusztus 17–31. – Tábor-negyedi Csillagvár Napközi Otthon
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
Az oktatási minisztérium pénteken kérte a tanfelügyelőségeket, hogy a magas hőmérséklet és a fokozott hőterhelés miatt gondoskodjanak az érettségiző diákok és a tanárok egészségének védelméről.
Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.
A kézdivásárhelyi Sokadalom legfennköltebb mozzanata immáron évek óra a Pro Urbe díj átadása. A rangos elismerésben ez alkalommal, sorban tizenötödikként Gábor Rezső pedagógus, a Gábor Áron Szakképző Líceum korábbi igazgatója részesült.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2025-ben 1356 hamis román bankjegyet vizsgált meg, 33,79 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Több megyei rendőrségének együttműködésével drogcsempészeket tartóztattak le Maros megyében, akik magas kockázatú pszichoaktív anyagokat csempésztek be a börtönökbe.
Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.
A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért.
szóljon hozzá!