
Fotó: Erdély Bálint Előd
Nehéz minket, székelyeket kizökkenteni a megszokottból, igaz ez a szilveszteri menüre is. Vajon van több a bécsi szeletnél, fasírtnál, töltött tojásnál és virslinél? Veres István Michelin-csillagos séfet kérdeztük.
2024. december 31., 15:092024. december 31., 15:09
2024. december 31., 16:182024. december 31., 16:18
A kézdivásárhelyi séf, aki jelenleg édesapja vendéglőjében, a Vadrózsákban dolgozik, tudja, hogy nehéz a székely embert rávenni arra, hogy valami teljesen újat próbáljon ki, kóstoljon meg. Főleg a fontos ünnepek környékén szeretünk a jól bevált receptekhez nyúlni. Éppen ezért nem is ajánlott olvasóink számára valami kimondhatatlan nevű, ízvilágunktól teljesen eltérő fogást vagy gourmet menüsort. Kérésünkre mégis beavatott abba, mi rejlik ilyenkor a családi asztalukon.
Amint mondta, náluk is a hagyományos falatok kerülnek elő szilveszterkor és újév első napján.
Náluk is készül töltött káposzta, és általában bejgli is van desszertnek.
Fotó: Pintér Árpád
„Én szoktam a bejgliket készíteni, de idén megbeszéltük, hogy mellőzzük az édes, lisztes dolgokat, így testvérem biztosítja a mentes bejglit. Az ünnepi ételeket is testvérem és édesanyám állítják elő, számomra most pihenésről fog szólni az ünnep” – árulta el a séf.
A szakember szerint nem telhet el szilveszter csülök és lencse nélkül. Utóbbiból van, aki levest, és van, aki főzeléket készít, de a majonézes lencse sem ritka. Mint mondta, azt tapasztalja, hogy nem mindig tudják finomra elkészíteni a hüvelyes zöldséget a háziasszonyaink, akárhol kóstolta már, általában száraznak tapasztalta. „Jól áll a lencsének a citrom, kömény, bármilyen zöldfűszer, de akár paradicsomszósszal is fel lehet dobni.
– mondta Veres.
A száraz menünél a hidegtál is felmerül. A séf szerint az azon lévő sok húsfélét is úgy érdemes tálalni, fogyasztani, hogy legyen valami „kence” mellette. Jók erre a majonézes finomságok is, a séf pedig a körözöttet ajánlotta még.
Fotó: Freepik
„A körözött is hagyományos, magyar étel, mégis azt látom, kevesen készítik. Pedig egy szilveszteri hidegtál szárazságát megfelelően tudná ellensúlyozni” – hangsúlyozta.
Amikor arra kértük, ajánljon különlegesebb fogást olvasóinknak, az egyben sült malac és a csülök volt a válasza. Mindkettő szerepel a hagyományos, székely szilveszteri menüsoron, mégis ízélményben többet ad, mint például a hidegtál. „Mi az éttermünkben idén sörben sült csülköt kínáltunk kuncsaftjainknak. Ennek az a különlegessége, hogy
Közben folyamatosan locsoljuk a sörrel, ami a végére redukálódik, sűrű masszává áll össze. Ennek köszönhetően a hús a végére édeskés, sörös, ropogós kérget kap, belül pedig tökéletesen omlós, puha lesz” – avatott be a finomság készítésébe.
Környékünkön is nagyon sokan főznek virslit „reggelire”, hiszen egy átbulizott éjszaka után jól esik az egyszerűség mellett dönteni. Mindenféle erőfeszítés nélkül jól lakunk vele, amire újév napján nagy szükségünk van. Veres István azonban ezt egyértelműen junk foodnak (egészségtelen ételnek) tartja, nem sorolja az ételek kategóriájába.
„Van harminc éve, hogy nem fogyasztottam virslit. Én nem tartom ételnek az ilyesfajta felvágottakat. Akkor már inkább nyúljunk az esti maradékhoz, vagy vegyünk erőt magunkon, főzzünk egy kis lencsét” – ösztönözte.
A babonák, szokások szerint egyébként is érdemes olyan ételt fogyasztani január elsején, amiben minél több apró szemű hozzávaló van, mert az hozza meg a bőséget, a gazdaságot. A maradék lencsét pedig nem árt szétszórni a lakás különböző pontjain, azzal is erősítve a vagyon bevonzását.
Rendszerváltásra van szükség a külhoni magyarsággal való kapcsolattartásban és a támogatási rendszerben egyaránt – erről beszélt a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszteri poszt várományosa hétfőn Budapesten.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök hétfőn kijelentette, közölte Sorin Grindeanu szociáldemokrata elnökkel, hogy véleménye szerint az elsődleges cél a koalíció helyreállítása.
Nicușor Dan államelnök csütörtökön és pénteken hivatalos tanácskozásra várja kormányalakítás céljából a parlamenti pártokat – nyilatkozták hétfőn politikai források.
Több ittas sofőrt, jogosítvány nélkül vezető autóst és egy feltételezhetően hamis jogosítvánnyal közlekedő sofőrt is kiszűrtek a rendőrök a hétvégi ellenőrzések során Hargita megyében.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, Sorin Grindeanu hétfőn kijelentette, hogy inkább egy stabil, mintsem vészmegoldásként gyorsan összerakott kormányt szeretne, még akkor is, ha ez egy héttel meghosszabbítja a tárgyalásokat.
Daniel Zamfir hétfőn kijelentette, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) kész vállalni a kormányzást akár saját miniszterelnökkel, akár egy másik koalíciós párt által jelölt kormányfővel, de egy technokrata miniszterelnök lehetőségét sem zárja ki.
Pogány Induló, azaz Szirmai Marcell alakítja az Egyke, Szentgyörgyi Bálint első mozifilmje címszerepét. A besúgó című sorozattal ismertté vált rendező alkotása a Nemzeti Filmintézet (NFI) támogatásával készül.
Alapvetően más szemléletet és évente 500 milliárd forint pluszforrást ígért az egészségügyben Hegedűs Zsolt, leendő egészségügyi miniszter az Országgyűlés egészségügyi bizottságában. Ugyanakkor Karikó Katalint felkérte tanácsadójának.
A választási törvény nemzetiségekre vonatkozó részének módosítását, valamint a nemzetiségi oktatás támogatását ígérte Tarr Zoltán, a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszteri poszt várományosa kinevezése előtti meghallgatásán.
Elfogadták hétfőn Székelyudvarhely költségvetését. Az önkormányzat 73 millió lejt fordít beruházásokra, miközben a működési költségeket és az alintézmények kiadásait igyekeztek mérsékelni. Rossz hír, hogy leépítésekre is számítani kell.
szóljon hozzá!