Hirdetés
Hirdetés

Csoportos panaszt indítanak a gyergyószentmiklósi zászlók visszahelyezéséért

Árus Zsolt és Tusa Szilárd. Aláírásra buzdítják a gyergyóiakat •  Fotó: Gergely Imre

Árus Zsolt és Tusa Szilárd. Aláírásra buzdítják a gyergyóiakat

Fotó: Gergely Imre

Az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) gyergyószentmiklósi székházában lehet aláírni azokat a dokumentumokat, amelyeket majd Strasbourgban az Emberi Jogok Európai Bíróságán nyújtanak be, hogy visszakerülhessenek a helyükre a romániai törvényszék által eltávolításra ítélt zászlók.

Gergely Imre

2023. szeptember 21., 15:012023. szeptember 21., 15:01

2023. szeptember 21., 15:322023. szeptember 21., 15:32

Idén júliusban hozta meg a végleges ítéletet a Marosvásárhelyi Táblabíróság, miszerint

el kell távolítani Gyergyószentmiklós főteréről a város zászlaját, illetve a művelődési ház előtt kitűzött székely zászlót.

Emiatt indít csoportos panaszt az Emberi Jogok Európai Bíróságán a Székely Figyelő Alapítvány.

Azt szeretnék, ha a keresethez minél többen csatlakoznának, és így jeleznék, hogy nemcsak egyéni problémáról van szó, hanem a város közösségét érte jogsértés.

A Székely Figyelő Alapítvány szóban és írásban is kérte a városvezetést, illetve a két nagyobb helyi frakcióval rendelkező magyar politikai szervezetet, az EMSZ-t és az RMDSZ-t, hogy karolják fel a csoportos panasz kezdeményezést, és segítsenek abban, hogy minél többen csatlakozzanak a keresethez. Erre eddig az EMSZ válaszolt pozitívan, és

így nyílik lehetőség arra, hogy a szükséges dokumentumok aláírására a szövetség székházában kerülhessen sor

– ismertette Tusa Szilárd, az EMSZ gyergyószentmiklósi elnöke és Árus Zsolt, a Székely Figyelő alapítvány vezetője.

Hirdetés

Árus rámutatott, hogy a romániai jogerős ítélet mélységesen jogsértő, ugyanis „a város zászlaját érvényes határozattal fogadta el a helyi képviselő-testület és a hatályos jogszabályok megengedik ennek kitűzését közterületeken”.

A székely zászló pedig egy hagyományos régió jelképe, és mint ilyen loboghat szabadon, akárcsak Gura Humorului-on vagy a Tárgu Neamț-i váron Moldva zászlaja.

Sőt így loboghat Nagyváradon is a székely zászló, miután az Emberi Jogok Bírósága kimondta, hogy jogsértő volt Tőkés Lászlót megbüntetni ennek a kitűzéséért.

Típusnyomtatványt kell kitölteni

Akik csatlakozni szeretnének a csoportos jogi keresethez, azok egy típusnyomtatványt kell kitöltsenek és aláírjanak, illetve egy megbízatást annak az ügyvédnek a részére, aki a panaszt benyújtja Strasbourgba. Árus Zsolt felhívja a figyelmet, hogy

az aláírók számára semmilyen anyagi költséggel nem jár a keresethez csatlakozni, és nem kell attól sem tartani, hogy bármilyen retorzió érhetné őket, hiszen az adataikat bizalmasan kezelik a törvényeknek megfelelően.

A dokumentumokat október 16-ig munkanapokon 9 és 18 óra között lehet aláírni az EMSZ gyergyószárhegyi (N. Bălcescu) úti székházában.

Tusa Szilárd leszögezte: a táblabíróság ítélete ugyan kimondja, hogy kötelező eltávolítani a városháza elől a város zászlaját és a művelődési háztól a székely zászlót (ez meg is történt), de azt semmi nem tiltja, hogy ezeket máshol tűzzék ki, akár úgy, hogy a két zászlót visszahelyezik, egyiket a másik korábbi helyére. Kijelentette, hogy

meg fogják találni a módját ennek, és ki is fogják tűzni újra a két zászlót.

A városét a művelődési házhoz, a székely zászlót a főtérre. Mindezt addig is, amíg Strasbourgban döntés születik.


Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. november 21., péntek

Szinte most mértek be egy földrengést

A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt pénteken délelőtt 10 óra 35 perckor Buzău megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Szinte most mértek be egy földrengést
Szinte most mértek be egy földrengést
2025. november 21., péntek

Szinte most mértek be egy földrengést

Hirdetés
2025. november 21., péntek

Megbilincselve, rabszállító autóban vitték a bíróságra Horațiu Potra zsoldosvezért

Kihallgatják pénteken a bukaresti ítélőtáblánál Horațiu Potrát abban az ügyben, amelyben távollétében elrendelték az előzetes letartóztatását, miután elmenekült Romániából.

Megbilincselve, rabszállító autóban vitték a bíróságra Horațiu Potra zsoldosvezért
2025. november 21., péntek

Hétközben havazott, hétvégére már szaharai porfelhőt jósolnak esővel

Szaharai porral terhelt légtömeg vonul át Románia fölött november 21–23. között – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat. A porlerakódások elsősorban azokon a területeken lesznek jól láthatók, ahol esni fog.

Hétközben havazott, hétvégére már szaharai porfelhőt jósolnak esővel
2025. november 21., péntek

Elutasították Barti Tihamér fellebbezését

Jogerőssé vált, hogy továbbra is hatósági felügyelet alatt marad Barti Tihamér, a Hargita megyei tanács tisztségéből felfüggesztett alelnöke. A fellebbviteli bíróság elutasította a fellebbezést, amelyben a kényszerintézkedés feloldását kérték.

Elutasították Barti Tihamér fellebbezését
Hirdetés
2025. november 21., péntek

Fix díjat tesznek rá az alacsony értékű Temu- vagy Shein-rendelésekre

Egységes fix díjat szabnak ki jövő évtől az Európai Unión kívülről érkező, 150 euró alatti csomagokra. A 25 lejes pluszköltség rátevődik az alacsony értékű Temu-, Shein- vagy AliExpress-rendeléseinkre.

Fix díjat tesznek rá az alacsony értékű Temu- vagy Shein-rendelésekre
2025. november 21., péntek

Mentőöv a törvényszéktől: nem zárolják Klaus Iohannis vagyonát

Elutasította csütörtökön a Szeben megyei törvényszék a brassói regionális pénzügyi igazgatóság abbéli kérését, hogy zárolják Klaus Iohannis vagyonának egy részét.

Mentőöv a törvényszéktől: nem zárolják Klaus Iohannis vagyonát
Hirdetés
2025. november 20., csütörtök

A megyei önkormányzat javára döntöttek, folytatódhat az útfelújítás Kovászna megye határa és Homoródszentpál között

Kimozdulni látszik a holtpontról a Lot 3-ként ismert, közel 50 kilométernyi útszakaszt magába foglaló útrendszer felújításának ügye Hargita megyében – számolt be erről Facebook-oldalán Bíró Barna Botond.

A megyei önkormányzat javára döntöttek, folytatódhat az útfelújítás Kovászna megye határa és Homoródszentpál között
2025. november 20., csütörtök

Gépjárműadó: mennyit fizetünk jövőtől?

Alig több, mint egy hónap múlva alkalmazásba lép a gépjárműadózást szabályozó új törvény. Mi változik? Milyen tényezők alapján számítják ki az új gépjárműadót, kinek kedvez az új rendszer és milyen kategóriák esetében szűnik meg az adómentesség?

Gépjárműadó: mennyit fizetünk jövőtől?
Gépjárműadó: mennyit fizetünk jövőtől?
2025. november 20., csütörtök

Gépjárműadó: mennyit fizetünk jövőtől?

Hirdetés