
A fűzfa gyorsan növő fajta, a korhadt ágak helye mellett hamarosan újak nőnek
Fotó: Beliczay László
Zajlik a városszintű tavaszi fametszés Székelyudvarhelyen: a munkát szakcég végzi, azt pedig, hogy a koronákat mennyire szükséges visszametszeni, a köztéri fák állapota és kora szerint döntik el. A drasztikusabb csonkításokkor azonban rendszeresen kritika éri a munkálatokat végzőket.
2021. április 15., 13:352021. április 15., 13:35
2021. április 15., 16:012021. április 15., 16:01
A Küküllő-parti fűzfasort metszették vissza drasztikusabban a napokban, az esetet lakók tették szóvá a közösségi oldalon. De nem az első alkalom ez, hogy vitát szül a köztéri fák visszametszése, csonkítása vagy esetenként kivágása: legutóbb például 2017 nyarán, egy nagyobb vihar után vált szükségessé több fa kivágása, ami sokaknak nem tetszett.
A szokásos tavaszi fametszési munkák elvégzésére egy szakcéggel szerződött a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal, az említett fűzfametszéshez hasonló, nehezebb munkáknál pedig alpinista cég, míg a teljes fakivágásokat fakitermelési engedéllyel rendelkező szakcég végzi el (a köztéri fák kivágása egyébként erdészeti engedéllyel történik), szögezte le kérdésünkre Zörgő Noémi. A polgármesteri hivatal sajtószóvivője hozzátette,
Mint megtudtuk, a Küküllő-partihoz hasonló drasztikusabb visszametszésekre időszakosan szükség van: a már említett fűzfasoron legutóbb nyolc éve végeztek jelentősebb visszametszést, ennek megismétlése elkerülhetetlen, ha a fákat nem akarják teljesen kivágni.
Fotó: Beliczay László
„Az itt található fűzfasor életkora 40 év fölötti, ágaik korhadtak. Az időszakonkénti markánsabb visszavágással meg tudjuk hosszabbítani a fák életét, hiszen azok rövid idő alatt friss koronát növesztenek. Így tolható a fasor kivágása. Egy-egy ilyen munkálattal 2–3 évig biztonságos lesz a korona” – magyarázta a sajtószóvivő.
A polgármesteri hivatal városgazdálkodási osztályának felmérése szerint egyébként Székelyudvarhelyen
A második kategóriába az öreg, 40–50 éves füzek sorolhatók, amelyeknek a korhadt ágrendszere jelenthet veszélyt egy-egy nagyobb vihar vagy szélfúvás esetén.
Fotó: Beliczay László
A köztéri, például a tömbházak zöldövezeteiben való faültetést egyébként nem tiltja, sőt ösztönzi a városvezetés, ellenben a fafajták megválasztásánál az őshonos, a városi környezetet jól tűrő fajtákat javasolják. „Ilyen a juhar, kőris, hárs, amennyiben árnyékot is szeretnénk a fákkal együtt, illetve az alacsony növésű díszfákat, amennyiben elsősorban a szépítés a cél. De a gömbakác és a gömbjuhar is jó választás” – sorolta a szóvivő.
Ellenben, a fenyő mellett a nyírfa és nyárfa sem jó választás: előbbi magasra nő, veszélyeztetve a környező épületeket, utóbbi pedig puha törzsű fa, emiatt könnyen törik.
Megtartotta szerdán első ülését a Victoria-palotában a jövedelemadó és az áfabevételek visszaosztási rendszerének kidolgozásával megbízott munkacsoport.
A 2024-es helyhatósági és EP-választások megszervezése 250 millió euróba került, a parlamenti választások költségei 120 millió eurót, a 2024-es és a 2025-ös elnökválasztás megszervezésének költségei pedig több mint 300 millió eurót tettek ki.
Egy 15 éves Temes megyei fiú meggyilkolásával gyanúsítanak egy 21 éves fiatalembert és két kiskorút.
Mintegy 819 ezer lej értékben szabott ki bírságot a Hargita megyei tűzoltóság a tűzvédelmi előírások megszegéséért, továbbá három kereskedelmi egységet be is zárattak múlt év végén, idén pedig egy hargitafürdői panzió esetében is így jártak el.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szerdán újabb elsőfokú figyelmeztetést adott ki az ország 13 megyéjében a fagyos idő miatt.
Hetvennyolc éves korában elhunyt Antal István, volt parlamenti képviselő, a Székelyudvarhelyi városi RMDSZ szervezet alapító tagja.
Egy személy meghalt, kettő megsebesült a szerda reggel az A1-es autópályán, a Hunyad megyei Piski (Simeria) közelében történt közúti balesetben, amelyben egy személygépkocsi és egy nyergesvontató ütközött egymásnak.
Ismét mínusz 21 fok alá csökkent a hőmérséklet szerdára virradóan Székelyföldön: Gyergyóalfaluban tizedre pontosan ugyanakkora fagyot mértek, mint pár nappal korábban, Csíkszeredában pedig picivel még hidegebb is volt, mint a hétvégén.
Majdnem harmadával nőtt a felső légúti megbetegedés miatt orvoshoz fordulók száma az elmúlt héten Hargita megyében. A kórházi kezelésre szorulók száma viszont enyhén csökkent.
A román hadsereg vezérkari főnöke, Gheorghiță Vlad keddi nagyszebeni sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy fel kell készíteni a lakosságot az ország védelmével kapcsolatos feladatok ellátására.
szóljon hozzá!