
A járványügyi korlátozások feloldását követő felívelés csökkent, az optimálisnál kevesebb a véradó Hargita megyében
Fotó: Beliczay László
A járványügyi korlátozások múlt havi feloldása kedvezően hatott a véradásra Hargita megyében, és sokan adtak vért azok közül is, akik korábban inkább mellőzték ezt a lehetőséget. Azóta viszont csökkent és ingadozóvá vált a véradási kedv, így több vércsoportból is az optimálisnál kisebb készlete van a megyei vérközpontnak.
2022. április 19., 22:152022. április 19., 22:15
Újból megcsappant és ingadozóvá vált a véradók száma Hargita megyében, és emiatt több vértípusból is hiány alakult ki a Hargita Megyei Vérközpontban, tehát bizonyos, többnyire Rh-negatív faktorú vérből az optimálisnál kisebb készlete van az intézménynek.
Amint arról Kopacz Ildikó, az intézményt vezető orvos beszámolt lapunknak,
Ezt pedig csak fokozza, hogy kezdődnek a húsvéti ünnepek, amikor zárva tartanak a véradási helyszínek, emiatt pedig tovább apad a vérkészlet.
Igaz ugyan, hogy az ünnepekre haza szokták engedni a kórházakból azokat a betegeket, akiknek az állapota ez lehetővé teszi, ám a sürgősségi esetekre ebben az időszakban is biztosítani kell a vért. E tekintetben nem lesz gond – mondta a vérközpont vezetője –,
Azonban azzal kapcsolatban, hogy mi lesz a húsvét utáni időszakban, vannak még megválaszolatlan kérdések. A véradóknak ugyanis – a vonatkozó törvény értelmében „kérésre” – ételjegyeket kell biztosítson a vérközpont, az utalványokból azonban már nagyon fogytán van az intézmény. Ennek az az oka, hogy egy múlt év végén megjelent törvénymódosítás értelmében idén februártól már nem lehet papíralapú ételjegyeket nyomtatni, kizárólag elektronikus formában, kártyán lehet azt biztosítani a jogosultaknak.
– mondta a megyei vérközpont vezetője.
A véradók számát illetően Kopacz Ildikó elmondta, a járványhelyzet miatt elrendelt korlátozások márciusi feloldását követően megnőtt a véradási kedv a megyében, sokan mentek vért adni azok közül, akik korábban a koronavírustól tartva vért adni sem jártak. Mostanra viszont csökkent a felívelés, ingadozóvá vált a véradók száma megyeszerte, a szükséglet viszont nem változott, ugyanis a kórházakban már a korlátozások feloldása előtt, a tervezett műtétek újraindulásakor megnőtt az igény a vérre.
– intézett kérést a potenciális véradókhoz a vérközpont vezetője. Kopacz Ildikó érdeklődésünkre azt is elmondta, a koronavírus-fertőzésen átesettek is adhatnak vért: egy hónappal a fertőzés után már elmehetnek véradásra.
A magánszemélyeknek szóló 2026-os roncsautóprogramot változatlan formában indítják el, 300 millió lejes költségvetéssel – jelentette be hétfőn a környezetvédelmi minisztérium.
Iratok nélkül érkeztek Maros megyébe azok a gondozottak, akik korábban Bihar megyei szociális intézményekben éltek. A szakigazgatóság szakemberei próbálják kideríteni, hogy honnan származnak és milyen betegségeik vannak.
Az Európai Unióban 1,9 százalékkal, az euróövezetben 1,6 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom májusban az előző év azonos időszakához képest, Romániában viszont csökkent a lakossági fogyasztás.
Változékony időjárásra készülhetünk a következő két hétben Erdélyben: a hét közepén jelentősen visszaesik a hőmérséklet, majd ismét melegedés kezdődik. Csapadékra és zivatarokra mindkét héten több alkalommal is számítani lehet.
Megelőző egyezségi eljárást kért a kézdivásárhelyi Secuiana nadrággyár a csődeljárás elkerülése érdekében. A cég tavaly történelmi forgalmat ért el, mégis több mint 10 millió lejes veszteséget könyvelt el, miközben adóssága 23,6 millió lejre nőtt.
A politikai pártok közötti párbeszéd az egyetlen út egy teljes jogkörrel rendelkező kormány megalakításához – jelentette ki Csoma Botond. Az RMDSZ a képviselőházi frakció vezetője szerint a jelenlegi konfliktusok csak az AUR erősödését segítik.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, hétfőn felszólítást intézett Nicușor Dan államfőhöz, hogy nevezzen meg egy miniszterelnök-jelöltet.
A közlekedési minisztérium hétfőn közzétett Facebook-oldalán egy űrlapot, amelyet kitöltve az állampolgárok jelenthetik a vonattal való közlekedésük során tapasztalt problémákat, hiányosságokat – közölte a közösségi oldalán Radu Miruță.
Az első félévben 0,3 százalékkal több új személygépkocsit helyeztek forgalomba Romániában, mint 2025 azonos időszakában, a száz százalékban elektromos autók szegmensében 76,6 százalékos növekedést jegyeztek éves összevetésben.
szóljon hozzá!