
Ritka pillanat, hogy elegendő vér van országszerte
Fotó: 123RF
Hargita megyében ezen a héten nem fogadják a véradókat, és Marosvásárhelyen is arra kérik a segítőkész személyeket, hogy csak előzetes betelefonálás után jelentkezzenek a véradóközpontban.
2020. március 31., 10:052020. március 31., 10:05
A Hargita megyei vérközpont igazgatója, Kopacz Ildikó a Székelyhon érdeklődésére elmondta, a héten nem fogadják a véradókat, mert felteltek a hűtők, és nincs szükség több készítményre. Kiemelte,
Az elmúlt időszakban, a szükségállapot bejelentése után Raed Arafatnak, a katasztrófavédelmi főigazgatóság vezetőjének felhívására is nagyon sokan mentek vért adni.
„Jelenleg akkora készlet van, mint általában csak a pünkösdi búcsú idején szokott lenni. Mivel a vérkészítmények felhasználási ideje is határidős, nem szeretnénk fölöslegesen vért felhalmozni. Megkérdeztem a környező megyéket, hogy szükségük van-e vérre, de nemleges választ kaptam. Ezért döntöttem úgy, hogy ezen a héten nem fogadjuk az adományozókat. Kérünk mindenkit, hogy fogadja megértéssel ezt a döntést és
Székelyudvarhelyen és Gyergyószentmiklóson sem fogadjuk a véradókat” – hangsúlyozta Kopacz Ildikó, aki kiemelte, hogy érdeklődni a 0366–401521-es telefonszámon lehet.
A Maros megyei vérközpont sajtószóvivője, Marinela Lazar érdeklődésünkre elmondta, hogy elegendő vérkészítményük van, és naponta 20–30 véradót fogadnak. Az elmúlt két hétben csak az életmenő műtéteket hajtották végre, így negyedére csökkent a vérkészítmények felhasználása.
„Arra kérünk mindenkit, hogy mielőtt eljönne a vérközpontba, telefonon érdeklődjön. A szükségállapotra és a fertőzésveszélyre való tekintettel szigorítottak a véradási eljáráson, így egy hosszú kérdőívet kell kitölteni véradás előtt. Szeretnénk telefonon kikérdezni a jelentkezőket, hogy ne jöjjenek hiába a központba. Fontos az előzetes bejelentkezés is, hogy egyszerre ne legyen több személy a váróteremben” – hangsúlyozta a sajtószóvivő. A marosvásárhelyi vérközpont elérhetősége: 0365–455030, 0365–455031.
Bár az elmúlt években látványosan visszahúzódott a víz a szépvízi tározóban, a Csíki-medence ivóvízellátása továbbra sincs veszélyben. Sőt a kapacitása azt is megbírja, hogy a jövőben további alcsíki településeket csatoljanak rá a rendszerre.
Csütörtök délután egy 72 éves férfit megtámadott és megharapott egy medve a Beszterce-Naszód megyei Bükkös (Bichigiu) település külterületén, ahol két héttel ezelőtt egy nőt ölt meg a nagyvad.
Nicușor Dan államelnök csütörtökön megtámadta az alkotmánybíróságon azt a törvényt, amely szerint idén országos szinten 859 barnamedve megelőző célú kilövését engedélyezik a populáció szabályozása érdekében.
Ismertette állaspontját a civil szervezetek finanszírozását szigorító törvénytervezetről Nicușor Dan államfő, csütörtökön.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el csütörtökön az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyó vízgyűjtő területére, köztük a Feketeügy Kovászna megyei szakaszára is.
Több mint ötezer, az 1989 utáni átmeneti időszakhoz kapcsolódó diplomáciai dosszié titkosításának feloldását hagyta jóvá a román kormány.
A bukaresti ítélőtábla csütörtökön másodszorra is nyolc év és nyolc hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélte Mario Iorgulescut.
Új reformcsomagot jelentett be Cseke Attila ügyvivő egészségügyi miniszter csütörtökön, amely megváltoztatja a kórházak finanszírozásának és szervezésének módját.
A Helyi Rendőrség Napját ünnepelték csütörtökön Székelyudvarhelyen, ahol járműfelvonulást is tartottak. Mindeközben Civium Protect-díjjal ismerték el Balázsi Hajnalka helyi rendőr munkáját, segítőkészségét.
Az Európai Bizottság (EB) az ősszel becsült 1,1 százalékról 0,1 százalékra módosította csütörtökön közzétett tavaszi prognózisában a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését.
szóljon hozzá!