
Enyhülnek az óvintézkedések a kórházakban. Másfél hónap után sorra lekerülnek a tiltásról, korlátozásról szóló tájékoztatók az ajtókról
Fotó: Beliczay László
Jelentősen csökkent a légúti megbetegedések száma, ezért sorra oldják fel a január második felében elrendelt látogatási tilalmat, illetve korlátozást a Hargita megyei kórházakban. Van, ahol ez nem érvényes a teljes intézményre – egyes osztályokon érvényben marad az intézkedés –, máshol jövő héten hoznak döntést a beteglátogatásról.
2019. március 07., 11:502019. március 07., 11:50
A legutóbbi jelentés szerint az egy héttel korábbi összesítéshez képest nagymértékben csökkent az igazolt influenzás, a tüdőgyulladásos, valamint a felső légúti megbetegedések száma is Hargita megyében. A Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóságon kedden összesítették a háziorvosoktól, illetve a kórházaktól kapott heti jelentéseket, és mint arról Tar Gyöngyi, az intézmény vezetője tájékoztatott,
A tüdőgyulladás miatt kezelt páciensek száma 58 volt, azaz tízzel kevesebb, mint egy héttel korábban, és 14 beteget kellett kórházba utalni.
A csökkenés még szembetűnőbb az előző év azonos időszakában feljegyzett adatokhoz képest: akkor 2471 felső légúti és 119 tüdőgyulladásos megbetegedés szerepelt az összesítésben.
„Az idejében megkezdett oltáskampány, a lakosság jobb reagálása, az, hogy volt oltóanyagunk, és azokat, akik jelentkeztek, időben be tudták oltani a családorvosok” – foglalta össze a csökkenés okait a megyei népegészségügyi igazgatóság vezetője. Hozzáfűzte viszont, hogy „nem kell hátradőlni és megkönnyebbülten felsóhajtani, mert
Tehát a személyes higiénia szintjén az óvintézkedések még érvényben vannak, de az intézményi látogatási tilalmak lassan feloldódnak” – tért rá a kórházakban január második felében elrendelt intézkedésekre.
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban szerdán vonták vissza a beteglátogatási tilalmat. Konrád Judit, az egészségügyi intézmény vezetője azonban elmondta, a tüdőgyógyászati osztályon, a fertőző betegségek részlegén, a gyermekgyógyászati, valamint a belgyógyászati osztályon továbbra is érvényben marad a látogatási tilalom. A kórház szerdán közleményt is kiadott a témában, amelyben arról tájékoztatnak, hogy az említett részlegeken előreláthatólag áprilisig érvényben marad a látogatási tilalom.
„Új esetek nincsenek, és súlyos esetek sem, a betegek, akiket még a kórházban kezelnek, ezeken az osztályokon vannak, de már készülnek haza” – közölte az influenza-, illetve a légúti megbetegedések helyzetéről a kórház igazgatója.
A részlegesen engedélyezett beteglátogatásról szóló közleményben ugyanakkor tájékoztatják a pácienseket és hozzátartozóikat, hogy a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban hétfőtől péntekig 15–17.30, szombaton és vasárnap pedig 10–12, illetve 15–17.30 óra között engedélyezett a beteglátogatás. Az intézmény vezetősége ugyanakkor kéri a látogatókat, hogy a betegek és gyógyulásuk érdekében tartsák be a látogatásra vonatkozó szabályokat.
A gyergyószentmiklósi kórházban ugyan nem volt beteglátogatási tiltás, csak korlátozás, de hétfőtől azt is feloldják, ugyanis az egészségügyi minisztérium visszavonta a légúti fertőzések gyakorisága miatt kiadott, a beteglátogatás felfüggesztésére vonatkozó ajánlást – tudtuk meg Ferenczy Istvántól, a kórház igazgatójától. Az egészségügyi intézményben maszkokat adtak a látogatóknak és a látogatási időt a felére csökkentették az elmúlt hetekben, de hétfőtől visszaáll a megszokott program.
Igaz ugyan, hogy általában márciustól fel szokták oldani a tiltást, és csak korlátozzák a látogatást a kórházakban, ugyanis tíz Celsius-fok fölött már kisebb intenzitással terjed az influenza-vírus, ám mivel továbbra is változékony az időjárás,
– tájékoztatott Lukács Antal, az egészségügyi intézmény vezetője. A kórház fő járványtanásza jövő héten fogja előterjeszteni a légúti megbetegedések helyzetéről szóló jelentést, és annak alapján hozzák majd meg a döntést a beteglátogatásra vonatkozóan. A fertőző betegségek részlegén, az újszülött-, valamint a gyermekgyógyászati osztályon érvényben marad a tiltás, a többi osztályon viszont lassan, felügyelet mellett megkezdődik a beteglátogatás – valószínűsítette a kórházigazgató.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!