
Az utóbbi időszakban lényegesen csökkent a kanyarós megbetegedések száma Hargita megyében, a koronavírus-fertőzéseké azonban nőtt
Fotó: Barabás Ákos
Több igazolt kanyarós megbetegedés történt Hargita megyében júliusban, mint egy hónappal korábban, de az esetek száma még így is tíz alatt van, alapvetően már egy ideje csökkentő trend tapasztalható a fertőzés terjedésében. Nem ez a tendencia viszont a koronavírus esetében.
2024. augusztus 03., 11:112024. augusztus 03., 11:11
Múlt év ősze óta közel háromszáz kanyarós megbetegedést igazoltak Hargita megyében, az utóbbi hónapokban azonban jelentősen lecsökkent a fertőzés terjedése. Júliusban ugyan több megbetegedés történt, mint egy hónappal korábban, de a júliusban feljegyzett esetek száma így is csak 7 – szemben a júniusi 4-gyel –, de ebből a néhány esetből még nem lehet tendenciákra következtetni.
– tájékoztatott Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője.
Ezt igazolják a hónapokra bontott statisztikai adatok is. Tavaly októberben 1 megbetegedés történt, a következő hónapban 4, majd decemberben – amikor országos kanyarójárványt hirdetett az egészségügyi minisztérium – 11 megbetegedést jegyeztek fel Hargita megyében.
Májusra viszont már jelentősen csökkent az új esetek száma, akkor 40 igazolt fertőzést jegyeztek, majd ez a szám a tizedére csökkent júniusban.
Nem ez a tendencia észlelhető viszont a koronavírusos megbetegedések esetében.
Ezek viszont csak a teszteléssel igazolt esetek, a valóságban minden bizonnyal több a fertőzött a megyében – véli a megyei egészségügyi szakhatóság vezetője.
– tájékoztatott Tar Gyöngyi.
A jelenleg fertőző vírusvariánsnak nincsenek jellemző tünetei, kevésbé agresszív, de ugyanúgy légúti tüneteket okoz, mint a korábbiak.
– mondta Tar Gyöngyi. A megyei egészségügyi szakhatóság vezetője szerint a tömegrendezvények, valamint – szabadságolási időszak lévén – az utazások is hozzájárulnak az esetszámok növekedéséhez.
Kanyarós megbetegedésből 490-et igazoltak az említett héten, azaz július 22-28. között – az Országos Közegészségügyi Intézet adatai szerint.
Az utóbbi időben Európa-szerte jelentősen megnőtt a szamárköhögéses esetek száma is, Magyarországon a Nemzeti Népegészségügyi Központ szerint már járványszerűen terjed a fertőzés.
Hargita megyében nincs igazolt szamárköhögéses megbetegedés, nemrég volt egy gyanús eset, de a teszteredmények nem igazolták a szamárköhögés baktériumának a jelenlétét a betegtől vett mintában – tudtuk meg Tar Gyöngyitől.
Mintegy 114 ezer gyógykezelési jegyet biztosít a kormány a nyugdíjasoknak 2026-ban az Országos Nyugdíjpénztáron keresztül – derül ki a munkaügyi minisztérium közvitára bocsátott tervezetéből.
A legfelsőbb bíróság hétfőn bejelentette, hogy beperelt a közigazgatási bíróságon a kormányt és a pénzügyminisztériumot a bírák és ügyészeknek megítélt bérjogosultságok 2026-ban esedékes kifizetésének elhalasztása miatt.
A benzin és a gázolaj áfájának általános csökkentése helyett egy célzott, ideiglenes és csak bizonyos árszintek átlépésekor alkalmazott intézkedés jelenti a fenntartható megoldást az üzemanyagok drágulására – véli az Intelligens Energia Egyesület elnöke.
Az üzemanyagár-emelkedések hatását fékezni hivatott újabb intézkedésekről tárgyaltak hétfői ülésükön a koalíciós pártok politikusai.
Összesen mintegy 2,5 millió euró névértékű hamis bankjegyet foglaltak le a román és a bolgár hatóságok a Suceava megyei „pénzgyár” ügyében indított nyomozás keretében – közölte hétfőn a Facebook-oldalán Cătălin Predoiu belügyminiszter.
Elkezdődött az A8-as autópálya Marosvásárhely–Târgu Neamț közötti, 64 kilométeres szakaszának tervezése, ami fontos lépés az Erdélyt Moldvával összekötő sztráda megépítésében – jelentette be Ciprian Șerban közlekedési miniszter hétfőn.
Országszerte változékony időjárásra lehet számítani a következő két hétben az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) hétfői előrejelzése szerint.
Ezer utas fordult meg a marosvásárhelyi reptéren Virágvasárnap, ez volt az első nap, amikor elindult a bázisgép és újraindultak a járatok. Mint elhangzott: a légikikötő Erdély kapuja, és a turistának meg kell mutatni a régió értékeit.
Két közlekedési bűncselekmény miatt indítottak eljárást a rendőrök vasárnap Hargita megyében: egy férfit ittas vezetésen, egy fiatalt pedig jogosítvány nélküli autózáson értek.
Megsérült hétfőn egy 15 éves lány, miután kiesett egy mozgó autóbuszból a 15A jelzésű országúton, a Beszterce-Naszód megyei Harina település közelében.
szóljon hozzá!