
Az aferéziskészülék a jövőben várhatóan trombocitamassza begyűjtésében lesz a legnagyobb hasznára a vérközpontnak. Képünk illusztráció
Fotó: Balogh Zoltán/MTI
Covid-fertőzésen átesett Hargita megyei gyógyult páciensektől begyűjtött vérplazmával is végeztek már kezelést súlyos állapotban lévő koronavírusos betegeken – a gyógyszeres kezelési protokollt kiegészítve –, de az adományokból megvásárolt aferézis-készüléket a jövőben várhatóan gyakrabban használják majd daganatos vagy más betegségek kezeléséhez szükséges trombocita begyűjtéséhez a megyei vérközpontban.
2021. január 18., 22:032021. január 18., 22:03
Több alkalommal végeztek már vérplazmás kezelést súlyos állapotban lévő koronavírusos betegeken a Hargita megyei kórházakban, ugyanakkor daganatos betegek kezeléséhez szükséges trombocita begyűjtésére is használták már a székelyudvarhelyi vállalkozói adományokból ősszel megvásárolt aferéziskészüléket. A Hargita Megyei Vérközpont vezetője, Kopacz Ildikó megkeresésünkre elmondta:
Vannak már olyan tudományos tanulmányok, melyek szerint a Covid-19 elleni plazmás kezelést illetően alig van különbség a placebo és a plazma hatása között – mondta a megyei vérközpont vezetője. Az említett ok miatt országszerte ritkábban alkalmaznak már ilyen kezeléseket.
Plazmadonornak is kevesen felelnek meg a koronavíruson átesett korábbi betegek közül. Körülbelül negyven százalékuknak nincs megfelelő mennyiségű antitest a vérében, vagy a vérvizsgálatuk különböző értékei nem megfelelőek.
Kopacz Ildikó kérdésünkre elmondta azt is, hogy tudomása szerint
Az aferéziskészülék a daganatos betegek kezeléséhez szükséges trombocitakészítmény önkéntes véradóktól történő begyűjtésére továbbra is nagy hasznára lesz a vérközpontnak, hiszen
Ahogy az előre megjósolható volt, trombocitamasszára van inkább igény – mondta a megyei vérközpont vezetője. Az intézmény a készülékkel együtt kapott egy kisebb készletet a trombocita és plazma begyűjtéséhez szükséges speciális és költséges tasakokból is. Ezek még nem fogytak el, de vásároltak már újakat is.
Kopacz Ildikó ugyanakkor kérést is intézett a potenciális véradókhoz. Mivel folyamatosan szükség van vérre, kérik az egészséges felnőtteket, próbálják ki a véradást, menjenek és adjanak vért, segítsenek a betegeken.
Július 20-án indul a magánszemélyeknek szóló 2026-os roncsautó-program, a jelentkezési időszak pedig december 31-ig tart – jelentette be kedden a Környezetvédelmi Alapkezelő (AFM).
Az emberi és anyagi erőforrások hatékonyabb kihasználása, a közös országos és uniós pályázatok jobb kiaknázása érdekében egészségügyi konzorciumot hoztak létre Marosvásárhelyen. A rivalizálás helyett összefogtak a beteg gyógyulása érdekében.
A Sanitas szakszervezeti szövetség országos tanácsa keddi rendkívüli ülésén a teljes egészségügyi ágazatot érintő általános sztrájk meghirdetéséről döntött a kormány gazdaság- és társadalompolitikája elleni tiltakozásul.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök kedden a Facebook-oldalán közölte, hogy júliusban és augusztusban Románia legfontosabb feladata az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó uniós források lehívása.
Kolozs megye az országban az első helyen áll az érettségi vizsgaeredmények tekintetében, 14 iskolában pedig 100 százalékos a sikeresen vizsgázó diákok aránya – tájékoztatott kedden a Kolozs Megyei Tanfelügyelőség (ISJ).
Két öreg fűzfát vágtak ki kedd délelőtt a csíkszeredai központi parkban. A kivágott fák betegek, üregesek voltak, egy újabb vihar esetén a kidőlés fenyegette őket.
Közzétették az érettségi vizsga első eredményeit kedd délelőtt. Székelyföldön több kiemelkedő eredmény is született: Maros megyében egy diák maximális, 10-es átlagot ért el, Hargita és Kovászna megyében is 9,9 feletti átlagokkal zártak a legjobbak.
Sárga jelzésű időjárási figyelmeztetéseket adott ki keddre és szerdára az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM), légköri instabilitás, megerősödő szél és viharok miatt.
Az elmúlt években a marosvásárhelyi állatkert vezetősége a Bernády György polgármester korából származó faragott burkolóköveket és szegélyköveket összegyűjtötte és megőrizte, most pedig visszaadja őket.
Közzétették kedden a nyári érettségi vizsga eredményeit.
szóljon hozzá!